Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rekordowa liczba aż 26 start-upów technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczyna akcelerację u boku MIT Enterprise Forum CEE i partnerów programu
Rekordowa liczba aż 26 start-upów technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczyna

26 najbardziej obiecujących start-upów pochodzących z regionu Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczyna akcelerację w ramach 3. edycji programu MIT Enterprise Forum CEE. Celem programu jest wspieranie i promowanie innowacyjnych start-upów technologicznych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz pomoc w ich rozwoju na nowych rynkach.

 

 

Ponad 200 aplikacji z 23 krajów

Dwumiesięczna rekrutacja do 3. edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, która zakończyła się 8 marca 2020 roku, kierowana była do start-upów, które posiadają już gotowy do wprowadzenia na rynek produkt lub usługę z obszarów: Industry 4.0, Martech, E-commerce, Artificial Inteligence, Data Analytics, Medtech, Fintech, Health, Energy czy VR i AR. Do projektu finalnie zgłosiło się 221 start-upów z 20 krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Najbardziej perspektywiczne 26 start-upów, których aplikacje zostały rozpatrzone pozytywnie, pochodzą z 4 krajów: Polski, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Węgier.

– Start-upy, które zakwalifikowały się do akceleratora MIT Enterprise Forum CEE zyskują dostęp do zespołu ponad 120 polskich i międzynarodowych ekspertów, unikalnego know-how z uniwersytetu MIT, przekazywanego w oparciu o zrewidowany przez nas w 2020 roku model warsztatów w oparciu o metodologię 24 kroków przedsiębiorczości zdyscyplinowanej autorstwa Billa Auleta – prof. na MIT, a także zaplecza technicznego i technologicznego partnerów programu – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration MIT Enterprise Forum CEE. – Każdy z przedsiębiorców otrzymuje również szansę na pilotażowe wdrożenie swojego projektu oraz szereg usług doradczych sfinansowanych w kwocie do 200 tys. zł. Dodatkowo start-upy będą mogły wziąć udział w konkursie CVC Young Innovator Award, którego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł na dalszy rozwój działalności – dodaje Łukasz Owczarek.

Lista wybranych technologii z sektora LifeScience rozwijanych przez start-upy zakwalifikowane do 3. edycji programu MIT Enterprise Forum CEE:

Ate.today to aplikacja mobilna łącząca się bezprzewodowo z wagą kuchenną, która pozwala cukrzykom w prosty sposób zadbać o swoją dietę, redukując ryzyko wystąpienia powikłań zagrażających życiu osób chorujących na cukrzycę.

Clinic Hunter to marketplace łączący pacjentów z klinikami na całym świecie. Rozwiązanie pomaga pacjentom znaleźć klinikę i zorganizować leczenie za granicą, a także zaplanować nadchodzącą podróż.

Goodsleeper to aplikacja dygitalizująca program poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności, będącej potwierdzoną naukowo formą leczenia zaburzeń snu.

Immuno8 rozwiązuje problem późnej detekcji immunogenności nowych leków, używając narzędzi in-silico, opartych o komputerowe modelowanie molekularne, które może zostać użyte nawet w bardzo wczesnych fazach projektowania nowego leku biotechnologicznego.

PioLigOn to start-up, który przy użyciu metod obliczeniowych z powodzeniem rozwija platformę do projektowania leków peptydowych, pozwalającą na rozszerzanie peptydów o nienaturalne aminokwasy oraz precyzyjne określanie miejsca ich pożądanego wiązania.

Sensoliq to „elektroniczny język” umożliwiający ocenę smaku leków, które ze względów etycznych nie mogą być badane przez panele eksperckie.

Partnerami głównymi programu są trzy organizacje: Adamed – firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, system firm Coca-Cola w Polsce – lider rynku napojów bezalkoholowych, a także firma MCX – trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, będących dostawcą kompleksowych rozwiązań z zakresu Fintech, energii odnawialnej oraz szeroko pojętego SmartCity. Partnerami wspierającymi są: Allmedica, Archicom, CVC Capital Partners, TVN – część Grupy Discovery, HubHub, MDI Energia, Nationale-Nederlanden, Sabre Polska, Sollers Consulting i PZU. Realizacja programu dofinansowana jest grantem przyznanym Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 2.5 POIR Programy Akceleracyjne.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/zaczyna%c4%87-uruchomienie-kariera-4522475/

KOMENTARZE
Newsletter