Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przeprowadzono pierwszą operację z wykorzystaniem przełomowego systemu w leczeniu migotania przedsionków
Przeprowadzono pierwszą operację z wykorzystaniem przełomowego systemu w leczeniu migotania

Notowana na GPW Medinice S.A. ogłosiła pierwsze wykorzystanie systemu CoolCryo® w terapii migotania przedsionków podczas badania klinicznego tego innowacyjnego systemu do kardiochirurgicznej krioablacji serca. To jeden z najważniejszych kamieni milowych w historii grupy. 

 

 

 

Migotanie przedsionków powoduje nieregularną pracę serca, która prowadzi do wielu zagrożeń, w tym dwukrotnego wzrost ryzyka zawału, pięciokrotnego wzrostu ryzyka udaru mózgu i niewydolności serca, a także przyczynia się do demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. Ten poważny problem dotyczy ponad 59 mln ludzi na całym świecie [1]. Szacuje się, że w ciągu ostatnich trzech dekad umieralność, której powodem było migotanie przedsionków, znacznie wzrosła – z liczby 117 038 zgonów w 1990 r., do 315 337 zgonów w 2019 r. na całym świecie [2]. Występowanie tej jednostki chorobowej wiąże się również z olbrzymimi kosztami opieki zdrowotnej. Badanie przeprowadzone w 2020 r. w Szkocji wykazało, że roczny koszt utrzymania pacjenta ze zdiagnozowanym i leczonym migotaniem przedsionków wynosi ok. 3,8 tys. funtów  [3], natomiast dane z Danii z 2017 r. wskazują, że średnie trzyletnie koszty to ok. 20-27 tys. euro [4]. Mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego od lat stanowią najczęstszą przyczynę zgonów również w Polsce.

Rozwijany przez Medinice S.A. system CoolCryo® został zaprojektowany do przeprowadzania zabiegów krioablacji tkanki serca u pacjentów ze wskazaniem do operacji kardiochirurgicznej, u których zdiagnozowano istotną niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej i towarzyszące jej migotanie przedsionków. Z danych literaturowych wynika, że zastosowanie krioablacji w leczeniu zaburzeń rytmu serca wpływa na wydłużenie okresu wolnego od nawrotów arytmii [5]. System CoolCryo® dzięki zastosowaniu szeroko dostępnego ciekłego azotu, jako czynnika chłodzącego, w porównaniu do argonu lub tlenku azotu, zapewnia uzyskanie niższej temperatury mrożenia, gdyż działa w bardziej wydajnym zjawisku fizycznym niż dostępne systemy krioablacyjne. Dzięki temu rozwiązaniu wykonana za pomocą systemu CoolCryo® kardiochirurgiczna krioablacja w sposób bardziej precyzyjny dokonuje eliminacji obszarów tkanki mięśnia sercowego odpowiedzialnych za zaburzenia w układzie bodźcoprzewodzącym. Opracowany przez spółkę wyrób medyczny, łączący nowoczesną technologię z powszechnie znanymi właściwości ciekłego azotu, wskazuje wiele korzyści w porównaniu do obecnych rozwiązań. Są nimi przede wszystkim: zmniejszone ryzyko proceduralne, skuteczne i trwałe rezultaty oraz zmniejszenie kosztów zabiegu. Dodatkowo procedura przeprowadzana jest tak, aby zapewnić jak najkrótszy czas zabiegu. 

4 lipca 2024 r. Medinice S.A. poinformowała o włączeniu pierwszego pacjenta do badania klinicznego pod tytułem: „Ocena bezpieczeństwa i skuteczności systemu CoolCryo do kardiochirurgicznej krioablacji serca w terapii migotania przedsionków” prowadzonego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod kierownictwem dr. hab. n. med. Tomasza Hrapkowicza. – Pierwszy zabieg z wykorzystaniem systemu CoolCryo u pacjenta stanowi doniosłe osiągnięcie w dziedzinie kardiochirurgii. Ta przełomowa technologia ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia arytmii, oferując chirurgom szybszą i bardziej skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, główny wynalazca badanego urządzenia.

Rozpoczęcie badania klinicznego jest realizacją bardzo ważnego kamienia milowego, będącego zwieńczeniem wielu lat ciężkiej pracy i zaangażowania ze strony wynalazców i pracowników spółki. Jest to również moment wyczekiwany przez wielu inwestorów ze względu na przybliżenie projektu do komercjalizacji. Dostępne dane pokazują jednoznacznie, że jest o co walczyć. Według Global Market Insight światowy rynek technologii ablacji serca w 2022 r. wart był pod względem przychodów 3,5 mld dol. Szacuje się, że jego wartość w 2026 r. ma osiągnąć aż 8 mld dol. W Europie, niezmiennie od roku 2008, kiedy to nastąpiło głośne przejęcie CryoCathw za 350 mln dol., na pozycji lidera w tej dziedzinie utrzymuje się Medtronic. W USA prym wiedzie Boston Scientific, który aby dorównać kroku konkurencji, zakupił w 2018 r. spółkę Cryterion Medical za 202 mln dol. – Jesteśmy w dobrej myśli i trzymamy kciuki za zdrowie pacjentów, którzy biorą udział w badaniach. Kliniczne potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności naszego systemu otwiera przed nami możliwość intratnej komercjalizacji rozwijanego od wielu lat projektu – puentuje Sanjeev Choudhary, jeden z pomysłodawców projektu oraz prezes zarządu Medinice S.A. Zarząd spółki zyskiem ze sprzedaży zamierza w przyszłości dzielić się z akcjonariuszami Medinice S.A., zgodnie z polityką dywidendową zakładającą minimum 50% kwoty z zysku do podziału.

Źródła

[1] DOI: 10.1016/j.jacc.2020.11.010

[2] https://doi.org/10.3389/fcvm.2022.997698

[3] https://doi.org/10.1016/j.lanepe.2023.100786

[4] DOI: 10.1136/bmjopen-2018-028575

[5] DOI:10.1016/j.jtcvs.2018.09.023

Fot. Materiały prasowe InnerValue

KOMENTARZE
Newsletter