Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Carl Wittwer – legendarny twórca technologii PCR dołączył do Komitetu Doradczego Scope Fluidics
Prof. Carl Wittwer – legendarny twórca technologii PCR dołączył do Komitetu Doradczego Scop

Scope Fluidics powołała do Komitetu Doradczego prof. Carla Wittwera, światowego pioniera w dziedzinie diagnostyki molekularnej – jednego z twórców technologii PCR. Profesor – związany obecnie z University of Utah, Medical School (USA) – wesprze spółkę w rozwoju technologicznym realizowanych projektów. Jednocześnie wsparcie prof. Wittwera będzie ogromnym wyróżnieniem spółki na arenie  międzynarodowej.

 

 

Prof. Carl Wittwer jest jednym z najważniejszych autorytetów w obszarze technologii diagnostyki molekularnej. W latach 90. XX w. opracował pierwszy system do prowadzenia reakcji PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy), który umożliwiał oznaczenia materiału genetycznego w mniej niż 15 minut. Jest współzałożycielem firmy Biofire Diagnostics, która została przejęta w 2014 r. przez koncern Bio Merieux za 450 mln USD. Prof. Wittwer do niedawna prowadził badania na Uniwersytecie w Utah, USA. Jego publikacje naukowe są jedną z kluczowych inspiracji dla naukowców Scope Fluidics przy tworzeniu systemu PCR|ONE.

– Kiedy osiem lat temu zastanawialiśmy się nad koncepcją budowy prototypu urządzenia do ultraszybkiej reakcji PCR inspirowaliśmy się pracami prof. Carla Wittwera, który jest niekwestionowanym guru technologii PCR i przede wszystkim ultra-szybkich reakcji PCR. Jego publikacje motywowały nas do opracowania praktycznego sposobu implementacji super szybkich reakcji wykrywania genów. Spotkaliśmy się z prof. Wittwerem na konferencji AACC, gdzie przemawiał do kilku tysięcy słuchaczy, a my prezentowaliśmy system PCR|ONE w Innovation Zone. Prof. Wittwer żywo zainteresował się naszym systemem, odwiedził nasze laboratorium w Warszawie, a w rozmowie podsunął bardzo ciekawe rozwiązania. To, że teraz znalazł się w naszym zespole i będzie nas wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem traktuję jako osobiste wyróżnienie i wartościowe wsparcie – komentuje dr Kamil Gewartowski, kierownik projektu PCR|ONE w Curiosity Diagnostics, spółce zależnej Scope Fluidics.

Amerykański profesor gościł w siedzibie firmy Scope Fluidics na początku zeszłego roku. Przez kilka dni zapoznawał się z przebiegiem rozwoju systemu PCR|ONE oraz dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem na spotkaniach z zespołem spółki, a także grupą przedstawicieli funduszy inwestycyjnych i firm konsultingowych.

Scope Fluidics realizuje dwa projekty z zakresu diagnostyki molekularnej: system PCR|ONE i system BacterOMIC, odpowiadające na bardzo ważne potrzeby ochrony zdrowia. System PCR|ONE jest już na tyle zaawansowany, iż spółka ma w planach zakończyć jego certyfikację CE-IVD oraz przyspieszoną procedurę FDA EUA jeszcze w tym roku.

System PCR|ONE przeprowadza w pełni automatyczną analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. Produkt jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz – może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. W ostatnim czasie spółka wykorzystała zalety PCR|ONE i opracowała czterogenowy test wykrywający wirusa SARS-CoV-2. Aktualnie panel PCR|ONE SARS-CoV-2 przechodzi testy na próbkach klinicznych. Testy panelu prowadzone są w laboratorium szpitalnym, na wymazach pobranych bezpośrednio od pacjentów. Celem rozpoczętych badań jest sprawdzenie skuteczności opracowanego panelu, dotychczas zwalidowanego wewnętrznie.

Drugi system BacterOMIC, rozwiązuje problem skutecznego leczenia antybiotykami, dając odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnej medycyny – antybiotykooporność. Zakończenie certyfikacji i dopuszczenie systemu BacterOMIC do rynku diagnostyki medycznej zaplanowane jest na połowę 2021 r.

KOMENTARZE
Newsletter