Pionierskie sześcioletnie badanie kliniczne dotyczące stosowania soczewek okularowych z technologią D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) to do tej pory najdłużej trwające badanie dotyczące soczewek okularowych do kontroli krótkowzroczności. Zostało ono przeprowadzone z udziałem 90 dzieci z Azji i było kontynuacją wcześniejszych – trzyletniego [4] i dwuletniego [5] – badań, przedstawiających mocne dowody na skuteczność tych soczewek w zakresie spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci w wieku 8-13 lat. Wyniki sześcioletniego badania dowiodły, że działanie soczewek okularowych w zakresie kontroli postępu krótkowzroczności utrzymuje się w czasie w przypadku dzieci noszących te soczewki. Potwierdzono również, że u pacjentów, którzy przestali nosić wspomniane soczewki okularowe, nie występuje tzw. efekt odbicia względem początkowej progresji krótkowzroczności podczas dwuletniego randomizowanego badania z grupą kontrolną, ani w porównaniu z populacją ogólną.
Dla wciąż rosnącej w Polsce liczby dzieci ze zdiagnozowaną wadą wyniki, przedstawione w maju 2022 r. podczas konferencji Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Wzrokiem i Okulistyki (ARVO) [6] odbywającej się w Stanach Zjednoczonych w Denver, Kolorado, to nadzieja na spowolnienie postępu krótkowzroczności średnio o 60% w porównaniu do stosowania standardowych soczewek jednoogniskowych [6], a tym samym – zminimalizowanie ryzyka powikłań i wysokiej krótkowzroczności w przyszłości. – Krótkowzroczność to najczęściej diagnozowana wada wzroku u dzieci, która dotyczy coraz większej liczby małych pacjentów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dlatego fakt, że działanie soczewek wykorzystujących technologię D.I.M.S. w zakresie spowalniania progresji krótkowzroczności utrzymuje się w czasie, a po zaprzestaniu ich stosowania nie występuje efekt odbicia, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla wielu tysięcy rodziców i dzieci, które diagnozę mają już za sobą. Konsekwencje szybkiego postępu krótkowzroczności u dzieci wychodzą dużo dalej poza problemy z widzeniem. Wysoka wada wzroku często prowadzi do wycofania, problemów z nauką, niską samooceną czy nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Dlatego ogromnie ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej i podjąć odpowiednie działania mające na celu nie tylko odpowiednią korekcję, ale i spowolnienie progresji wady – mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, Product Manager Hoya Lens Poland.
Niska świadomość rodziców w Polsce
Według przeprowadzonego w marcu 2022 r. na zlecenie firmy Hoya Lens Poland badania [8], w Polsce mniej niż połowa (47,5%) rodziców dzieci, u których została zdiagnozowana miopia, słyszała o pojęciu kontroli krótkowzroczności bądź wie, że progresję wady można spowolnić. Wśród metod kontroli krótkowzroczności dostępne są m.in.: zakładane na noc ortokeratologiczne soczewki kontaktowe, zakraplanie oczu atropiną o niskim stężeniu oraz specjalistyczne, miękkie soczewki kontaktowe. W tym kontekście soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S. okazują się nieinwazyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które nie tylko poprawia ostrość widzenia, ale też umożliwia spowolnienie postępu wady. – 70% rodziców dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, którzy nigdy nie słyszeli o tym, że można spowalniać rozwój wady, deklaruje, że rozważyłoby zastosowanie takich metod, gdyby o nich wiedzieli. Dlatego tak ważne jest uświadamianie Polaków w tym temacie. Krótkowzroczność to nie wyrok. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większa szansa na uniknięcie poważnych problemów w przyszłości – komentuje Sylwia Kijewska.
Wprowadzone w 2018 r. na rynek światowy soczewki okularowe z technologią D.I.M.S. (MiYOSMART), zostały opracowane we współpracy z Politechniką w Hongkongu w celu kontrolowania postępu krótkowzroczności, która stanowi coraz większy problem zdrowotny na świecie, a eksperci branżowi przewidują, że do 2050 r. będzie on dotyczyć prawie 50% światowej populacji [9]. Soczewka zapewnia dzieciom ostre widzenie i działanie spowalniające postęp wady wzroku, nie odbiegając wyglądem od standardowej, jednoogniskowej soczewki okularowej.
KOMENTARZE