Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polscy naukowcy stworzyli kalkulator ryzyka zgonu z powodu COVID-19

Zespół polskich naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia opracował pierwsze na świecie narzędzie pozwalające w prosty sposób oszacować ryzyko zgonu w sytuacji zakażenia koronawirusem. Kalkulator analizuje wiek, płeć i obecność kluczowych chorób współistniejących.

 

 

 

Kalkulator udostępniono online. Po podaniu podstawowych informacji (wiek, płeć, obecność chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej) szacuje ryzyko zgonu. Dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora, mówi: – Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1% przypadków śmiertelnych COVID-19.

Jak dodaje, kalkulator wyraźnie pokazuje taką zależność i to jest jego największa wartość. Prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, podkreśla, że zdrowy styl życia może w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych.

Zespół naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, który na co dzień pracuje nad nowatorską aplikacją zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom, na bieżąco bada publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19. Zespół Vika, w skład którego wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy, powstał w 2019 roku w Gdyni. Powołało go do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski, współtwórca syntezatora mowy IVONA, Tomasz Noiński, współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr n. med. Piotr Wiśniewski, pracownik naukowy GUMed. Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: "Milion lat zdrowia więcej w Polsce". Wraz z zespołem opracowują aplikację zdrowotną Vika, z której pomocą chcą ten cel urzeczywistnić.

Źródła

ppnt.pl

KOMENTARZE
Newsletter