Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polaku, z maską Neuroon wyśpisz się dla WOŚP!
Nadal istnieje wiele możliwości wsparcia tegorocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Między innymi można wziąć udział w wyjątkowej licytacji na allegro i wygrać inteligentną maskę do spania Neuroon. Co to takiego?

 

Neuroon to produkt polskiej firmy Inteliclinic. Jest to inteligentna maska, której główną funkcją jest możliwość pomiaru snu. Stanowi ona potencjalną pomoc dla osób cierpiących na jet lag (zespół nagłej zmiany strefy czasowej), pracowników zmianowych oraz tych, którzy mają permanentne problemy z zasypianiem. Neuroon jest urządzeniem bezprzewodowym i składa się z trzech elementów: wygodnej maski z miękkiego hipoalergicznego materiału, smartpacka (części inteligentnej) zawierającego elementy elektroniczne urządzenia powleczone atestowanym medycznie silikonem oraz aplikacji mobilnej Neuroon do obsługi maski. W jaki sposób tak mała rzecz może nam pomóc wpaść w objęcia Morfeusza i dodatkowo zmniejszyć nieprzyjemny efekt odczuwany podczas wybudzania się?

Neuroon to pierwsze dostępne na rynku urządzenie automatycznie analizujące sen poprzez monitoring fal mózgowych (1-kanałowe EEG). System wbudowany w maskę potrafi badać również puls (pulsoksymetr), temperaturę ciała oraz ruch ciała podczas snu (aktygrafia). Co więcej, dzięki zastosowaniu pulsacyjnej terapii światłem, maska zwiększa efektywność i jakość naszego snu. Urządzenie, stosując tzw. sztuczny świt, czyli terapię ciągłym światłem o rosnącej intensywności, pomoże w łagodnym i stopniowym budzeniu się. Dzięki wbudowanym czujnikom biologicznym, system Neuroona analizuje architekturę snu, wylicza użytkownikowi ocenę jego efektywności i daje wskazówki dotyczące jego optymalizacji.

O historii powstania maski Neuroon rozmawialiśmy z panem Kamilem Adamczykiem (CEO Inteliclinic).

Jak powstał pomysł maski Neuroon i kto był jego twórcą?

Pomysł na urządzenie zrodził się w dwóch głowach - Janusza Frączka i mojej, gdy jeszcze byliśmy studentami.

Spotkaliśmy się w 2012 roku przy okazji naukowych projektów międzyuczelnianych - Janusz koordynował zespołem cybernetycznym z Politechniki Warszawskiej, a ja pracą studentów z Koła Neurochirurgicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tematem badań był nieinwazyjny monitoring mózgu - jego aplikacje w badaniach podstawowych oraz pracach wdrożeniowych. Jednym z obszarów szczególnie eksplorowanych był obszar medycyny snu.

Współpraca była tak owocna, iż po zakończeniu projektu postanowiliśmy ją nadal kontynuować, analizując szanse i ograniczenia współczesnej medycyny snu wraz z metodami jego pomiaru.

Tak zrodziła się idea Neuroona - pierwszego na świecie urządzenia konsumenckiego, które łączy ze sobą nowoczesność gadżetu typu “wearable” z dokładnością i profesjonalizmem aparatury medycznej. Neuroon nie poprzestaje na monitoringu naszego snu i stawia krok na przód w stronę aktywnej terapii poprawiającej jakość snu przez wpływ na nasz rytm biologiczny.

W jaki sposób zostało pozyskane finansowanie na realizację projektu?

Finansowanie zostało zdobyte dzięki kampanii na Kickstarterze i wsparciu inwestorów. Powodem wybrania portalu crowdfundingowy Kickstarter była możliwość dotarcia do osób zainteresowanych przełomowymi technologiami na całym świecie. Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu użytkowników udało się od grudnia 2013 roku zebrać ponad 400 tys. dolarów na realizację projektu. W pierwszej fazie projekt zakładał opracowanie urządzenia, które będzie analizować sen i dostarczać porad osobom chcącym spać polifazowo (sen składający się z kilku krótszych drzemek zamiast ciągłego nocnego snu). Po trwających ponad rok konsultacjach z największymi autorytetami w dziedzinie medycyny snu, m. in. dr Christopherem Drake, pracującym w amerykańskim National Sleep Foundation, projekt Neuroon poza monitoringiem snu został rozszerzony dodatkowo o monitoring pulsu w trakcie snu oraz terapię światłem.

Główną funkcjonalnością urządzenia stał się pomiar snu o jakości zbliżonej do urządzeń medycznych, a także pomoc osobom cierpiącym na jet lag, pracownikom zmianowym oraz mającym problemy z zasypianiem. Obecna wersja urządzenia nie wspiera już snu polifazowego.

Jak wyglądały badania weryfikujące skuteczność działania produktu Neuroon?

Funkcje, które oferuje Neuroon są oparte na wynikach wieloletnich badań prowadzonych przez naukowców z najbardziej znanych uniwersytetów i instytutów ds. badań snu w Stanach Zjednoczonych - Stanford University oraz National Sleep Foundation. To na ich podstawie udało się odpowiednio dobrać pulsacyjną terapię światłem oraz ustawić możliwość dostosowania cyklu snu do zmieniającego się harmonogramu dnia użytkownika maski. Samo działanie Neuroona zostało przetestowane w Szpitalu Henry’ego Forda w Detroit w Stanach Zjednoczonych na grupie pracowników zmianowych. Badania kliniczne są nadal w toku, jednak cząstkowe wyniki są bardzo obiecujące i potwierdzają wcześniejsze odkrycia m. in. z Uniwersytetu Stanforda, a ich publikacja nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.

Kiedy Neuroon będzie dostępny na rynku i w jaki sposób będzie można go zakupić?

Neuroon można zakupić już od sierpnia 2014 roku w kampanii pre-order poprzez stronę neuroon.com. Wysyłka wszystkich zamówionych masek rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku. Do tego czasu były prowadzone prace nad ulepszeniem Neuroona i wyposażeniem go w jak najwięcej przydatnych funkcjonalności. Maska jest wysyłana do większości krajów na świecie, a niezwykłą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii.

Trzeba przyznać, że historia produktu jest niezwykle ciekawa. Fascynujący jest również ogromny potencjał kryjący się w tym małym urządzeniu, jakim jest maska Neuroon. Jeżeli Was też zainteresowało jej działanie, to nie zwlekajcie! Zachęcamy do licytacji na allegro! Jeszcze tylko do 22 stycznia można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zacząć się zdrowo wysypiać i wesprzeć akcję Jurka Owsiaka!


_________________________________________________________________________________

Aukcja zakończyła się 22 stycznia 2016 o 11:28. Maska Neuroon została kupiona za 1 475,00 zł. Zwycięscy gratulujemy!

Źródła
KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter