– Zależy nam na wzroście liczby i wartości inwestycji w projekty pochodzące ze źródeł krajowych i zagranicznych, oparte na wynikach prac badawczo-rozwojowych. Nowo powołany podmiot – Akces NCBR sp. z o.o. – będzie realizować przedsięwzięcie „Akcelerator NCBR”. Jego trzy główne filary to: wsparcie doradczo-mentorskie, dofinansowanie w formie grantów dla projektów spełniających kryteria związane z istotnością projektu i stanem jego zaawansowania, a także inwestycje kapitałowe dla projektów spełniających kryteria inwestycyjne – wymienia dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.
Kompleksowa akceleracja
NCBR chce stworzyć warunki do inkubacji i akceleracji projektów B+R w obszarze większego ryzyka. – Przedsięwzięcie „Akcelerator NCBR” powstało z myślą o projektach dotyczących zaawansowanych technologii, z istotnym wkładem B+R. Chcemy w ten sposób wypełnić lukę w formule wspierania działalności badawczo-rozwojowej skierowanej na komercjalizację. Wśród dotąd dostępnych narzędzi i programów klienci NCBR nie znajdowali instrumentu, który obok możliwości finansowania oferowałby wsparcie poprzez wiedzę i mentoring, potrzebne do przygotowania skutecznego modelu biznesowego dla danego przedsięwzięcia. Ta sytuacja zmieni się wraz z rozpoczęciem działalności Akces NCBR sp. z o.o. – mówi Adam Kostrzewa, prezes zarządu Akces NCBR sp. z o.o. – Będziemy równocześnie wykorzystywać wieloletnią ekspertyzę NCBR w sferze B+R, łącząc ją z doświadczeniami biznesowymi i rynkowymi, aktywizując podaż wartościowych polskich projektów B+R do komercjalizacji. Ponadto Akces NCBR będzie sięgać do najlepszych praktyk międzynarodowych ośrodków wspierania B+R i innowacji, dążąc do zapewnienia polskim naukowcom i przedsiębiorcom najlepszej wiedzy oraz szans na umiędzynarodowienie przygotowywanych rozwiązań i projektów – dodaje.
Współpraca z mentorami biznesowymi
Spółka Akces NCBR będzie realizować cele Przedsięwzięcia „Akcelerator NCBR”, które zostało pozytywnie zaopiniowane przez Radę Centrum w uchwale z lipca br. Przedsięwzięcie to polega na organizacji – przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w charakterze jedynego udziałowca – ram działalności oraz zapewnieniu finansowania potrzebnego do rozpoczęcia i prowadzenia akceleracji przez spółkę specjalnego przeznaczenia, w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Będzie ono realizowane w celu zapełnienia luki w zakresie objęcia akceleracją projektów badawczo-rozwojowych – luki w obszarze mentoringu dla podmiotów we wczesnych fazach rozwoju, przygotowania tych podmiotów do dalszych etapów inwestycji oraz wsparcia komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych i innych form ich transferu do gospodarki. Akcelerator NCBR ma za zadanie umiędzynarodowić działalność B+R polskich spółek technologicznych przez: umożliwienie polskim przedsiębiorcom ekspansji na rynki zagraniczne, akcelerację zagranicznych spółek technologicznych zainteresowanych polskim rynkiem oraz współpracę z mentorami biznesowymi, działającymi w skali europejskiej lub światowej.
KOMENTARZE