Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowoczesne instrumenty wsparcia dla polskich innowacyjnych spółek

NCBR Investment Fund ASI S.A. (NIF) – fundusz inwestycyjny należący do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – rozpoczyna współpracę z funduszami partnerskimi: Enea Innowacje, BrigdeOne i PGE Ventures. To pierwsze umowy podpisane przez NIF, który wspólnie z partnerami zainwestuje nawet 1,4 mld zł w polskie innowacyjne spółki na etapie wzrostu i ekspansji. Podczas spotkania w Sali Notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które odbyło się 27 lipca br., zaprezentowano wspólne plany inwestycyjne.

 

Fot. NCBR Investment Fund ASI S.A./LinkedIn

– Na obecnym etapie nie ograniczamy palety obszarów inwestycyjnych. Kluczowe z naszego punktu widzenia jest, aby przedsięwzięcia charakteryzowały się polskim pierwiastkiem oraz miały element B+R, a także duży potencjał rozwojowy. NIF koncentruje się na start-upach, ale nie na początkowym etapie rozwoju, tylko w fazie ich wzrostu i ekspansji – mówił Krzysztof Szubert, prezes zarządu NIF. – Jestem przekonany, że nasza współpraca i koinwestycje z funduszami partnerskimi przyczynią się do istotnego wsparcia w rozwoju i sukcesie rynkowym wielu ambitnych spółek i projektów – dodał Krzysztof Szubert.

Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki podczas spotkania zaprezentował instrumenty wsparcia podmiotów i projektów na etapie badań i komercjalizacji. – Dzięki funduszom europejskim realizujemy m.in. program Bridge Alfa, który wspiera start-upy na etapach pre-seed i seed. Działania NIF wypełnią lukę inwestycyjną poprzez finansowanie dalszego rozwoju projektów. Tworzymy wspólnie pełny wachlarz inwestycyjny dla polskich firm – od etapu badawczego, poprzez wdrożenie, komercjalizację, po dalszy rozwój i ekspansję rynkową. Zapraszamy spółki do korzystania z tych możliwości – podkreślał dyrektor NCBR.

Do rozwoju działań inwestycyjnych, realizowanych przez NIF wspólnie z funduszami partnerskimi, zachęcał też prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl. –  Model koinwestycyjny wprowadzony przez NIF jest bardzo obiecujący i jako GPW chcemy wspierać ten kierunek działalności inwestycyjnej. To dobra odpowiedź na globalną dynamikę rynkową. Na świecie przestały już konkurować firmy w ramach branż, teraz konkurują ze sobą systemy. Stąd tak ważne są fundusze typu CVC, ponieważ mogą one wytworzyć ze swoich inwestycji nowy system – zauważył prezes zarząd GPW.

Podczas prezentacji odbyła się również debata ekspercka pt. „Rozwój i ekspansja rynkowa polskich innowacyjnych firm – nowoczesne instrumenty wsparcia i współpraca koinwestycyjna” z udziałem Wojciecha Kamienieckiego, Marka Dietla, Krzysztofa Szuberta oraz przedstawicieli funduszy partnerskich: Michała Smyka (Enea Innowacje), Marcina Markiewicza (BridgeOne) i Tomasza Jakubiaka (PGE Ventures). W ocenie panelistów cyfryzacja, zielona energia i sztuczna inteligencja to w najbliższych latach strategiczne obszary inwestycyjne, które tworzyć będą przestrzenie dla najbardziej przełomowych rozwiązań i największych sukcesów rynkowych spółek.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter