Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowoczesne czujniki Memosens do kontroli procesów dezynfekcji wody
Nowoczesne czujniki Memosens do kontroli procesów dezynfekcji wody

Procesy uzdatniania wody wymagają rzetelnej kontroli oraz zachowania wysokiej produktywności. Podstawowy krok w celu optymalizacji poszczególnych etapów oczyszczania wody wiąże się z wyborem odpowiedniej i pewnej aparatury pomiarowej.

 

 

 

Transmisja informacji pomiarowej pod kontrolą – tylko dzięki Memosens

Jeszcze kilka lat temu typowe układy pomiarowe przysparzały problemów eksploatacyjnych związanych np. z korozją styków i postępującymi zaburzeniami sygnałów analogowych. Dzięki opatentowanej technologii Memosens, teraz w odsłonie 2.0, wszystkie charakterystyczne bolączki starszych rozwiązań zostały skutecznie i raz na zawsze wyeliminowane. Dodatkową korzyścią płynącą z technologii Memosens jest niewątpliwie prekalibracja urządzeń, która w rezultacie pozwala na błyskawiczne uruchomienie punktu pomiarowego. Cyfrowy zapis informacji umożliwia ponadto przeprowadzenie dokładnej kalibracji urządzenia w warunkach laboratoryjnych, przez co jego późniejsza praca zapewnia bardziej dokładną kontrolę prowadzonych procesów, jak również miarodajne wyniki, bez zbędnych, kosztownych przestojów, z zapewnieniem najwyższej dostępności konkretnych pomiarów. Technologia Memosens jest obecnie dostępna we wszystkich czujnikach analitycznych, także tych, które służą do kontroli jakości dezynfekowanej wody.

Pomiary chloru wolnego sondą Memosens CCS51D od Endress+Hauser

Systematyczna i kontrolowana dezynfekcja to podstawowy proces podczas uzdatniania wody przeznaczonej na cele spożywcze. Warto zaznaczyć, że zbyt wysokie dawki dezynfektantów mogą oddziaływać toksycznie na konsumentów. Dlatego istotne jest żeby ich dozowanie było bezpieczne i w pełni kontrolowane. Jedną z metod dezynfekcji wody, stosowaną tradycyjnie w wielu instalacjach, jest dodawanie chloru wolnego w formie, np. podchlorynu sodu. W wyniku reakcji chemicznej ulega on przemianie na aktywny chlor wolny, który wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze. Moc dezynfekcji jest tutaj silnie zależna od odczynu pH uzdatnianej wody. Łatwość przechowywania i dozowania w połączeniu z pożądanym wysokim efektem dezynfekcyjnym sprawiają, że jest to aktualnie wiodąca metoda uzdatniania wody.

Czujniki chloru wolnego Memsosens CCS51D produkcji Endress+Hauser zapewniają rzetelne pomiary i precyzje dozowania w wielu zastosowaniach:

• produkcji wody pitnej (kontrola efektywnej dezynfekcji),

• branży spożywczej (bezpieczeństwo żywności i gwarancja higieny pakowania),

• mediach użytkowych (detekcja obecności chloru),

• wodzie basenowej (efektywne dozowanie środków dezynfekujących).

Innowacyjna budowa membranki pomiarowej (i związany z tym błyskawiczny czas odpowiedzi), a także stabilność długoterminowa pomiaru w połączeniu z niskimi kosztami użytkowania zapewniają ekonomię i pożądaną efektywność procesu dezynfekcji.

Pomiary dwutlenku chloru sondą Memosens CCS50D

Dwutlenek chloru coraz częściej wybierany jest jako alternatywny dezynfektant na stacjach uzdatniania wody. Dzieje się tak ze względu na mniejszą korozyjność elementów instalacji będących w kontakcie z uzdatnianą cieczą (w porównaniu do aplikacji, w których stosowany jest chlor wolny). Dodatkowo dwutlenek chloru cechuje się jednakową siłą dezynfekcyjną, bez względu na wartość pH, a także nie powoduje wzrostu zjawiska bakteriooporności. Również z powodu łatwości zastosowania i z przyczyn ekonomicznych taki środek dezynfekcyjny w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny.

Najnowszy cyfrowy czujnik Memosens CCS50D przeznaczony jest do kontroli efektywnego dozowania dwutlenku chloru w wielu aplikacjach:

• produkcji wody pitnej (kontrola efektywnej dezynfekcji),

• systemach chłodniczych (w celu ochrony przed tworzeniem się biofilmu),

• wodzie myjącej (w instalacjach mycia warzyw),

• zakładach produkcji napojów (dla zapewnienia czystości instalacji po cyklach CIP),

• stacjach odsalania wody (zapobieganie zakłóceniom procesów odwróconej osmozy).

Specjalna konstrukcja urządzenia, wypukła membrana pomiarowa, spawy ultradźwiękowe i materiały odporne na zabrudzenie sprawiają, że sensor CCS50D jest idealny do tych zastosowań. Z punktu widzenia reakcji na zmiany czas odpowiedzi T90<25 s gwarantuje również maksymalną ekonomiczną efektywność dozowania dwutlenku chloru, nawet w przypadku niewielkich objętości przepływu dezynfekowanego medium. W połączeniu z najnowszą wieloparametrową armaturą przepływową CAY27, o przepływie tylko 5l/h, minimalizowane są też straty medium. Czujniki dwutlenku chloru Memosens CCS50D pomagają w osiągnięciu bezpiecznej i efektywnej dezynfekcji. Działają szybko i są stabilne.

Podsumowanie

Współczesna technika pomiarowa wraz z aktualnie stosowanymi technologiami uzdatniania wody przeznaczonej do różnych celów umożliwiają spełnienie surowych wymogów jakości z zachowaniem optymalizacji nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Firma Endress+Hauser od początku swojej działalności projektuje i dostarcza rozwiązania, które pomagają zachować zgodność z obowiązującymi przepisami prawa oraz uzyskać najwyższą efektywność realizowanych procesów.

Autor: Bartłomiej Biczysko,

Industry Manager – Life Science, Endress+Hauser Polska sp. z o.o

Źródła

Zdjęcie czujników: Endress+Hauser Polska

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/plu%C5%9Bni%C4%99cie-woda-kropelka-164963/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter