Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Merck – 350 powodów do ciekawości
Redakcja portalu, 09.12.2018 , Tagi: merck
Przełomowe terapie w leczeniu nowotworów i chorób przewlekłych. Ponad 300 tysięcy produktów z obszaru LifeScience. Ciekłe kryształy wykorzystywane w produkcji smartfonów i telewizorów oraz pigmenty stosowane w branży kosmetycznej. Stoi za tym jedna i ta sama organizacja – Merck, wiodąca firma naukowo-technologiczna, obchodząca w tym roku 350-lecie istnienia na świecie, a obecna na polskim rynku od ponad 25 lat.

 

 

Historia firmy Merck liczy sobie 350 lat, ilustrując przeobrażenie małej apteki założonej w Darmstadt w Niemczech w 1668 roku w globalną wiodącą firmę naukowo-technologiczną. Merck jest jednym z pionierów branży opartej na badaniach naukowych, od początku istnienia będąc częścią środowiska naukowego i jego bliskim partnerem. Zróżnicowany portfel biznesowy pozwala firmie w dynamiczny, wielowymiarowy sposób odpowiadać na problemy codzienności, ale i tworzyć rozwiązania dla przyszłych pokoleń.

– Merck wymyka się standardowej klasyfikacji. Jako firma głęboko zakorzeniona w nauce, tworzy wysokiej jakości technologie i poprawiające jakość życia w każdym jego aspekcie. Od 350 lat ciekawość jest naszą siłą do dostarczania najlepszych rozwiązań pacjentom, konsumentom i klientom. Doceniając tradycję oraz osiągnięcia poprzednich pokoleń możemy cieszyć się z naszej dzisiejszej pozycji na rynku oraz wyobrazić sobie następne 350 lat naszego istnienia – zarówno na świecie, jak i w Polsce – mówi Selen Zeydanli Bisson, Prezes Zarządu Merck Sp. z o.o.

Merck od ponad 25 lat jest obecny w Polsce. Aktualnie prowadząc działalność biznesową w ramach trzech spółek (w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu) firma oferuje innowacje rozwiązania, realizuje badania kliniczne z udziałem polskich pacjentów i dysponuje dynamicznie rozwijającym się Centrum Usług Biznesowych.

Działalność Merck w ramach sektora ochrony zdrowia (Healthcare) koncentruje się na oferowaniu innowacyjnych terapii wspierających pacjentów i lekarzy w ich walce z chorobami, szczególnie w obszarach: onkologii, immunoonkologii, neurologii, immunologii, diabetologii, kardiologii i endokrynologii.

Na całym świecie 2,5 miliona [1], a w Polsce około 50 000 [2] osób choruje na stwardnienie rozsiane (SM) – przewlekłą chorobę ośrodkowego układu nerwowego. Firma Merck od dawna zajmuje się opracowywaniem leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak SM. Działalność badawczo-rozwojowa firmy skupia się na tworzeniu nowych opcji terapeutycznych oraz oferowaniu rozwiązań na niezaspokojone dotąd potrzeby pacjentów.

W obrębie sektora LifeScience Merck zapewnia naukowcom i badaczom materiały laboratoryjne, technologie i usługi, dzięki którym badania naukowe oraz produkcja biotechnologiczna i farmaceutyczna są prostsze, szybsze i bezpieczniejsze. Portfolio LifeScience zawiera ponad 300 000 produktów, w tym rzadkie na rynku komponenty produkcyjne oraz unikalne technologie.

– Mamy jedno z najobszerniejszych portfolio w branży LifeScience. W Polsce, z naszych produktów korzystają m.in. niemalże wszystkie laboratoria działające w obszarze badań i rozwoju czy też kontroli jakości. Co więcej, na naszych surowcach pracuje około 90 proc. uczelni. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni – komentuje Joanna Bogdańska, Dyrektor Generalny Life Science, Research & Applied Solutions, Polska i Kraje Bałtyckie, Prezes Zarządu Sigma-Aldrich Sp. z o.o.

Sektor zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials) zajmuje się opracowaniem wyspecjalizowanych produktów chemicznych do wymagających zastosowań, m.in. dla branż: elektronicznej i technologicznej, kosmetycznej oraz motoryzacyjnej.

Mówiąc o Performance Materials można by pokusić się o stwierdzenie, że Merck jest wszędzie. Większość ludzi styka się z oferowanymi produktami na co dzień – od materiałów OLED i ciekłych kryształów wykorzystywanych w ekranach smartfonów, po materiały o wysokiej wydajności, które umożliwiają produkcję mikroprocesorów do urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Firma oferuje również pigmenty, które stosowane są w lakierach samochodowych oraz kosmetykach używanych na całym świecie.

Oprócz działalności w ramach wyżej wymienionych sektorów, firma w 2013 r. otworzyła Centrum Usług Biznesowych we Wrocławiu. Centrum dostarcza usługi biznesowe głównie swoim europejskim spółkom, ale również oferuje dodatkowe wsparcie dla każdego z 66 rynków, na których Merck funkcjonuje globalnie. Centrum oferuje wewnętrznym klientom szeroki katalog usług, m.in. z obszarów: finansowo-księgowego, administracji personalnej i płac, zakupów oraz zarządzania projektami. Wrocławskie centrum jest jednym z trzech tego typu ośrodków Merck na świecie i wciąż dynamicznie się rozwija. Tylko w tym roku do zespołu dołączyło blisko 100 nowych pracowników, nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.

Motywem obchodów jubileuszu 350-lecia istnienia firmy Merck jest hasło „ciekawość” odzwierciedlające stałą cechę, która była, jest i zawsze będzie głównym motorem sukcesu firmy.

Źródła

[1] ZDROWIE I DOBROSTAN 1/2015 (http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/belniak-e1p.pdf).

[2] European Multiple Sclerosis Platform Report 2015 (http://www.emsp.org/wp-content/uploads/2015/08/MS-in-EU-access.pdf), IQVIA MIDAS MAT 09/2017.

KOMENTARZE
news

<Październik 2025>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter