Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Laserowa korekcja wzroku – co warto wiedzieć?

Wady wzroku to jedne z najpowszechniejszych w medycynie schorzeń. W celu poprawy komfortu życia najczęściej stosowanymi środkami są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jednak to prężnie rozwijająca się chirurgiczna korekcja wad refrakcji pozwala na skuteczne rozwiązanie problemów z widzeniem. Chirurgia refrakcyjna obejmuje m.in. metodę laserowej korekcji wzroku, której początki sięgają lat 90. XX w.

 

 

Laserowa korekcja wzorku ma na celu wyeliminowanie wady, a tym samym – uzyskanie jak najlepszej jakości widzenia. Dzięki efektywnej metodzie możliwa jest całkowita rezygnacja z okularów czy soczewek kontaktowych o działaniu korygującym. Za sprawą postępu technologicznego chirurgia refrakcyjna jest dziedziną, która cały czas się rozwija, a wykorzystywane urządzenia są wciąż ulepszane – charakteryzują się coraz lepszą precyzyjnością i większym bezpieczeństwem.

 

Wskazania do zabiegu

Poddanie się laserowej korekcji wzroku jest całkowicie dobrowolne i stanowi nowoczesną alternatywę dla powszechnie stosowanych okularów i soczewek. Dla wielu osób wada wzroku jest istotną przeszkodą w wykonywaniu pracy zawodowej, realizacji pasji (np. uprawianiu sportu) czy prowadzeniu pojazdów. W zależności od przypadku wadę można zlikwidować całkowicie lub zostawiając jedynie wadę resztkową. Do zabiegu całkowitego usunięcia wady kwalifikują się osoby z krótkowzrocznością (do -10,0/-13,0 dioptrii), nadwzrocznością (do +6,0 dioptrii), astygmatyzmem (do ok. 6,0 dioptrii), a także ze zmianami starczymi oka. Warunkiem zgody na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku jest ustabilizowana wada i osiągnięcie pełnoletności (w niektórych placówkach 21. roku życia), wcześniej bowiem oczy znajdują się w fazie rozwoju, zatem wada może się jeszcze gwałtownie pogłębić. Niektóre przypadłości, czynniki lub choroby, np. autoimmunologiczne, uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu tego typu. Pacjent wyrażający chęć poddania się zabiegowi musi odbyć indywidualną konsultację, obejmującą rozmowę i badania kwalifikacyjne (m.in. topografię rogówki i biometrię optyczną), pozwalające na ocenę możliwej do uzyskania skuteczności i bezpieczeństwa metody. Po uwzględnieniu wszelkich parametrów i czynników, takich jak wiek, grubość rogówki czy wielkość wady, a także oczekiwań pacjenta, specjalista dobiera odpowiednią metodę zabiegu.

 

Metody laserowej korekcji wzroku

W zależności od placówki medycznej oferta laserowej korekcji wzroku może obejmować różne metody zabiegu. Początkowym etapem każdego z nich jest miejscowe znieczulenie oka, natomiast ostatnim – założenie opatrunkowej soczewki kontaktowej, mającej na celu przyspieszenie procesu gojenia. Do najbardziej popularnych metod należą [1]:

LASIK

Za pomocą mikrokeratomu płatek rogówki (o grubości ok. 160-180 µm) zostaje odcięty. Po odchyleniu płatka laser w ciągu kilkudziesięciu sekund modeluje kształt rogówki i zmienia jej moc optyczną. W zależności od rodzaju i wielkości wady usunięciu ulega precyzyjnie określona, wyliczona komputerowo grubość rogówki. Następnie odchylony płatek zostaje przywrócony na pierwotne miejsce.

LASEK

Jest to aktualnie najbardziej innowacyjna i najmniej inwazyjna metoda. Jej początkowym etapem jest zmiękczenie nabłonka rogówki za pomocą odpowiednio dobranego roztworu alkoholu, a następnie ręczne odpreparowanie nabłonka rogówki (w odróżnieniu od LASIK nie stosuje się tutaj mikrokeratomu). Na powierzchnię rogówki bez nabłonka działa wiązka lasera, dzięki któremu odpowiednio do korygowanej wady modulowana jest krzywizna. Następnie płatek nabłonka umieszczany jest ponownie na pierwotnym miejscu.

TransPRK i PRK

Początkowo nabłonek rogówki zostaje usunięty, po czym wiązka lasera modeluje kształt rogówki, a jej moc optyczna ulega zmianie. Odbudowa nabłonka trwa ok. 3-4 dni.

Głównymi zaletami laserowej korekcji wzroku są zindywidualizowane procedury zabiegowe – dobór metody odpowiednio do konkretnej wady, wysoki poziom bezpieczeństwa (powikłania występują niezwykle rzadko), bardzo szybkie i trwałe efekty (powrót do codzienności jest praktycznie natychmiastowy) oraz bezbolesność.

 

Cena

Ceny poszczególnych zabiegów różnią się w zależności od wybranej metody korekcji oraz gabinetu. Należy też pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z badaniami kwalifikacyjnymi, wizytami kontrolnymi po zabiegu oraz koniecznością zakupu specjalnych kropel nawilżających do oczu. Cena samego zabiegu laserowej korekcji mieści się w zakresie od ok. 1,5 tys. do 5 tys. zł za jedno oko.

Źródła

[1] http://www.medeor.pl/laserowa-korekcja-wady-wzroku

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter