Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dermatochirurgiczne metody korekcji blizn przyrosłych i keloidów
Blizny przerosłe i keloidy są efektem różnego rodzaju zaburzeń w trakcie przebiegu procesu gojenia skóry. Terapia w tym przypadku jest ogromnym problemem dla lekarzy, ponieważ dokładne przyczyny powstawania tego typu zaburzeń nie zostały jeszcze dokładnie poznane i stanowią jedynie hipotezę związaną z nieprawidłową syntezą i odkładaniem się kolagenu w skórze.

Blizny przerosłe powstają w wyniku urazów mechanicznych, chemicznych lub fizycznych, których następstwem jest punktowy rozrost tkanki włóknistej. Zmiany takie wykazywać mogą zdolność do samoistnego zmniejszania się. Keloidy (bliznowce) z kolei mogą być zarówno konsekwencją urazu – bliznowce wtórne, jak i mogą powstawać w sposób samoistny  bliznowce pierwotne. Definiowane są jako nadmierny rozrost tkanki łącznej włóknistej. W przeciwieństwie do blizn przyrosłych nie wykazują tendencji do samoistnego ustępowania.

Wśród Metod stosowanych w procesie leczenia takich zaburzeń skórnych wyróżnić można:

  1. Metody farmakologiczne.

PREPARAT

DZIAŁANIE

Preparaty z masy perłowej

Masa perłowa pochodząca z muszli ostryg z rodzaju Pteria zawiera głównie glikozaminoglikany, węglan wapnia, konchiolinę, aminokwasu i liczne związki mineralne, dzięki czemu działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn. Przyspiesza regenerację tkanki oraz nawilża naskórek.

Preparaty zawierające wyciąg z cebuli morskiej

Zapobiegają tworzeniu się blizn przyrosłych oraz ograniczają nadmierny wzrost ziarniny dzięki obecności związków wpływających na metabolizm tkanki łącznej. Powodują spłaszczenie, zblednięcie i uelastycznienie blizn. Znoszą uczucie napięcia i świądu.

Kortykosteroidy

Doogniskowe iniekcje powodują zmniejszenie grubości skóry, poprzez zmniejszenie wytwarzania kolagenu zawartości mucyny w substancji podstawowej oraz zahamowanie działania inhibitorów kolagenozy.

Triamcinolon

Syntetyczny glikokortykosteroid i działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym oraz przeciwalergicznym.

Fluocynolon

Fluorowany syntetyczny kortykosteroid wykazujący działanie przeciwzapalne, obkurczające naczynia, zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych.

Tacrolimus

Inhibitor kalcineuryny, hamujący syntezę interleukin i innych cytokin prozapalnych oraz uwalnianie mediatorów zapalnych m.in.
z eozynofili.

5-fluorouracyl

Zmniejsza ryzyko pooperacyjnego przerostu blizn poprzez hamowanie proliferacji fibroblastów.

 

  1. Kriochirurgia.

Metoda wykorzystująca czynnik mrożący, np.: podtlenek azotu w celu uszkodzenia komórek i mikrokrążenia. Doprowadza to do niedotlenienia tkanek oraz martwicy. Wyróżnić można:

Nazwa metody

Zasada działania

Metoda natryskowa

Rozpylenie czynnika na skórę w odległości 2-5cm. Najmniej efektywna.

Metoda kontaktowa

Zabieg wykonywany w bezpośrednim kontakcie ze skórą przy użyciu aplikatura wykonanego z metali będących dobrymi przewodnikami termicznymi.

Metoda doogniskowa

Bardzo efektywna metoda polegająca na wprowadzeniu w obręb tkani aplika torów igłowych.

 

  1. Laserochirurgia.

Wśród metod zaliczanych do laserochirurgii wyróżnić można metody ablacyjne i mniej inwazyjne nieablacyjne. W przypadku tych ostatnich, po zabiegu nie obserwuje się uszkodzenia naskórka. Metody ablacyjne zdecydowanie głębiej i silniej ingerują w tkanki. W celu leczenia blin przyrosłych i keloidów wykorzystywane są różego rodzaju lasery:

Rodzaj laseru

Zasada działania

Laser CO2 i laser argonowy

Metoda ablacyjna. W wyniku działania wysokiej temperatury powodują obkurczanie kolagenu.

Laser barwnikowy

Metoda ablacyjna. Indukuje zakrzepicę w obrębie  naczyń mikrokrążenia.  Wpływa na skrócenie wiązań krzyżowych we włóknach kolagenu powodując tym samym zmniejszenie aktywności komórek tworzących zmianę i pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.

Laser Nd:YAG

Metoda nieablacyjna. Wybiórczo hamuje syntezę i metabolizm kolagenu

 

 

Red. Magdalena Bartosiak

Źródła

Dermatologia dla kosmetologów, Poznań 2008, pod redakcją Zygmunta Adamskiego i Andrzeja Kaszuby

Artykuł poglądowy - Keloidy i blizny przerosłe, Grażyna Broniarczyk-Dyła, Anna Wawrzycka-Kaflik, Izabela Urysiak , Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 5: 234–238

 

 

KOMENTARZE
Newsletter