Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
KVARKO rozszerza portfel inwestycyjny. Fundusz zainwestował w spółkę DEBN pracującą nad innowacyjną igłą do biopsji prostaty
KVARKO, fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, wywodzące się głównie z polskich jednostek naukowych, rozszerzył swój portfel inwestycyjny o spółkę DEBN, która pracuje nad innowacyjną igłą do biopsji prostaty. Łącznie DEBN pozyska od KVARKO 1 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na udoskonalenie urządzenia medycznego (igły biopsyjnej), którego celem jest ograniczenie problemu występowania powikłań infekcyjnych po przeprowadzeniu biopsji gruczołu krokowego. 800 tys. zł z tej kwoty pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. DEBN to piąta spółka portfelowa KVARKO. W ubiegłym roku w rozwiązanie polskich naukowców zainwestował gdański akcelerator i fundusz technologiczny Alfabeat.

DEBN to spółka założona przez dwóch gdańskich urologów, Artura Gibasa i Marcina Sieczkowskiego, którzy uświadomili sobie, że każdego roku około 350 tysięcy pacjentów na całym świecie cierpi z powodu infekcji po wykonaniu zabiegu biopsji prostaty, a co trzeci wymaga hospitalizacji. Szacuje się, że łącznie każdego roku w krajach rozwiniętych wykonuje się blisko 5 mln biopsji prostaty, z czego około 7% biopsji kończy się infekcjami bakteryjnymi. Na leczenie powikłań po tych zabiegach wydaje się ponad miliard dolarów rocznie.

Dzięki polskiemu wynalazkowi, czyli specjalnej igle do biopsji prostaty pokrytej powłoką polimerową zawierającą kombinację antybiotyków, które stopniowo uwalniają się w tkance gruczołu krokowego w czasie wykonywania biopsji, możliwe będzie znaczące zredukowanie ryzyka występowania powikłań po tym zabiegu.

Obecnie zabiegi biopsji prostaty wykonywane są przy pomocy stalowej igły, która nie jest pokryta żadnymi lekami. Pacjenta przed infekcjami chroni jedynie antybiotyk podawany doustnie, przed zabiegiem. W wielu przypadkach nie jest to wystarczająca ochrona, ponieważ duży (i wciąż rosnący) odsetek pacjentów zmaga się z powikłaniami infekcyjnymi.

– DEBN to spółka wpisująca się w obszar tematyczny, którym jako fundusz jesteśmy zainteresowani. Projekt spełnia wszystkie nasze oczekiwania – jest oryginalny, oparty na unikalnej, nowatorskiej technologii i rozwiązuje konkretny problem medyczny. Dodatkowo został zgłoszony do ochrony patentowej, co z uwagi na nasz profil łączący możliwości zalążkowego funduszu inwestycyjnego z centrum transferu technologii, jest dla nas bardzo istotne. Przy tym wszystkim wynalazek jest wciąż prosty i zrozumiały, a ścieżka wyjścia z inwestycji przejrzysta. Mamy nadzieję, że dzięki temu wynalazkowi, kilkaset tysięcy pacjentów rocznie nie będzie wymagało dodatkowej pomocy i hospitalizacji po zabiegu biopsji prostaty – powiedział Paweł Wielgus, Prezes Zarządu Kvarko.

– Bardzo nas cieszy, że pozyskaliśmy takiego inwestora jak Kvarko. Otrzymaliśmy środki na rozwój naszego urządzenia medycznego, ale również pozyskaliśmy merytorycznego partnera, który będzie nas wspierał w dążeniu nie tylko do stworzenia produktu, ale również jego komercjalizacji. Fundusz zarządzany jest przez osoby mające doświadczenie zarówno naukowe, jak i biznesowe, dzięki czemu potrafi zrozumieć istotę naszego projektu oraz przełożyć ją na cele biznesowe – powiedział Michał Krużycki, Członek Zarządu DEBN i dyrektor operacyjny.

– Cieszymy się, że kolejny fundusz zdecydował się na inwestycję w zespół DEBN, który odkryliśmy ponad rok temu. To potwierdza naszą ocenę potencjału tego przedsięwzięcia. DEBN to projekt, który wpisuje się w ideę łączenia nauki i biznesu. Niestety, nie jest to jeszcze zjawisko powszechne. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o budowaniu współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami, jednak wciąż jest w tym obszarze wiele do zrobienia. Twórcy udoskonalonej igły do biopsji prostaty udowodnili, że odpowiednia determinacja prowadzi do sukcesu. Warto, aby naukowcy, już w momencie planowania prac badawczo-rozwojowych, myśleli nie tylko o tym, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości życia, ale również jak ich wynalazek wprowadzić na rynek. Inwestorom łatwiej będzie taki zespół wspierać – komentuje Jan Wyrwiński, Partner Zarządzający Alfabeat, opiekun projektu DEBN.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter