Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą spanie z telefonem komórkowym?
Smartfony są nieodzownym elementem w naszym życiu. Bezpośredni dostęp do Internetu, w tym m.in. portali społecznościowych sprawia, że używamy ich prawie na okrągło. Kładziemy blisko siebie nawet idąc spać, żeby jeszcze na koniec dnia sprawdzić maile, komentarze na facebooku czy po prostu nastawić budzik. Czy nadużywanie w codziennym życiu smartfonów jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

 

 

Uzależnienie

– Smartfony to urządzenia, które angażują naszą uwagę bardzo często do późnych godzin wieczornych, przez co trudno nam się oderwać od codziennych spraw, zrelaksować czy spokojnie zasnąć – twierdzi prof. Russell Johnson z Uniwersytetu Stanu Michigan. Ale to nie wszystko. Wiele osób śpi z telefonem przy łóżku, a nawet sprawdza coś w telefonie przynajmniej raz w ciągu nocy czy nawet częściej. Zbyt duża potrzeba bliskości posiadania telefonu może być początkiem uzależnienia, które w skrajnych sytuacjach doprowadzić może do zwiększonej nerwowości, stanów lękowych, zaburzeń fizjologicznych, jak bóle i zawroty głowy czy duszności w klatce piersiowej. Nie tylko jednak uzależnienie od telefonu jest niebezpieczne.

 

Niebieskie światło

Wyświetlacze komputerów, ale także i smartfonów emitują niebieskie fale świetlne, które zaburzają wydzielanie przez organizm melatoniny – hormonu, który steruje naszym zegarem biologicznym i odpowiadającym m.in. za jakość naszego snu. Naturalnym sygnałem dla organizmu do wydzielania melatoniny jest pora kiedy robi się ciemno. Organizm dostaje sygnał, aby obniżyć temperaturę ciała i przygotować się do nocnego odpoczynku. Niebieskie światło komputerów czy smartfonów zaburza ten proces. Zdaniem naukowców proces wydzielania melatoniny hamowany jest nawet o 20%, w efekcie czego mamy problem z zaśnięciem i często wybudzamy się ze snu. Chroniczny brak snu prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, od problemów z analitycznym i racjonalnym myśleniem, po zwiększone ryzyko spowodowania wypadku.

 

Zgubne drzemki

Niekorzystne dla naszego zdrowia bywa także używanie telefonu jako budzika, a w zasadzie korzystania z ulubionej funkcji śpiochów – drzemki. Przerywanie faz snu przez budzik jest dla mózgu dużym problemem i wyzwaniem, a jeśli cykl ten robimy kilkukrotnie w krótkim okresie czasu to organizm zaczyna się buntować. Zmuszony jest bowiem do przemiennego wydzielania dopaminy (odpowiadającej za aktywność) i serotoniny – uspokajającej i wyciszającej organizm, w efekcie czego będziemy mieć kłopoty z koncentracją, pojawią się także ospałość, wahania nastroju czy obniżona sprawność fizyczna.

 

Nowotwór mózgu

Mimo braku wyników badań wykazujących jednoznaczny związek między emitowanym przez telefony komórkowe promieniowaniem elektromagnetycznym a rakiem mózgu, WHO zaleca ostrożność i umiar, zwłaszcza u dzieci,  przy pozostawianiu urządzeń przy łóżku, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu.

Wpływ smartfonów na czynność bioelektryczną mózgu jest niekwestionowany, jednak używając go z przysłowiową "głową" możemy korzystać bezpiecznie z dobrodziejstw elektroniki ułatwiając sobie codzienne czynności.

Źródła

1. Dlaczego nie powinniśmy spać z telefonem przy łóżku, dostępny on line: 30.12.2017,

http://zdrowie.wp.pl/wellness-i-spa/relaks/art127,dlaczego-nie-powinnismy-spac-z-telefonem-przy-lozku.html

2. M. Albin, Komórka pod poduszką powoduje niewyspanie i raka mózgu, konfrontujemy teorią z opinią lekarza dostępny on line: 30.12.2017, http://natemat.pl/181505,komorka-pod-poduszka-powoduje-niewyspanie-i-raka-mozgu-konfrontujemy-teorie-z-opinia-lekarza

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2023>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter