Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ile kosztuje moja choroba? Dużo za dużo
04.11.2014 , Tagi: zdrowie, zwolnienie lekarskie, Medicover
Firma Medicover zaprezentowała unikatowe wyniki raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013”. Przedstawiają one profil zdrowotny przeciętnego, polskiego pracownika, w kontekście ekonomicznego podejścia do choroby i zwolnień lekarskich.

 

Raport opracowano na podstawie danych medycznych z elektronicznej historii choroby osób objętych prywatną opieką zdrowotną w Medicover. - Stworzyliśmy ten raport, ponieważ od lat analizujemy nasze dane, które mamy dostępne dzięki elektronicznej karcie choroby. Są to dane, które wykorzystujemy na co dzień, aby opiekę medyczną dostarczać coraz skuteczniej – informuje dr Agnieszka Motyl,  współautorka raportu.  – Nie spotkaliśmy do tej pory w Polsce podobnych opracowań na tak dużej grupie pacjentów, dlatego mamy świadomość, że ten raport jest unikalny i chcemy go opublikować.

Miał on odpowiedzieć na pytania: ile kosztuje choroba i kto za nią płaci? Czy można skutecznie chronić swoje zdrowie? Czy choroba pracownika wpływa na stan polskiej gospodarki? Liczebność grupy poddanej próbie wzrastała z czasem i wyglądała następująco: 

 

- Wszystkie dane z raportu dotyczą pracowników pod opieką Medicover. Wybraliśmy pracowników firm wyłącznie w wieku produkcyjnym między 18. a 67. rokiem życia. Wszystkie osoby były objęte kompleksową opieką medyczną, czyli zarówno obowiązkową z zakresu medycyny pracy, jak i podstawową oraz specjalistyczną – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Gorzelak- Kostrzewska, współautorka Raportu Zdrowia. – Dzięki temu obraz zdrowotny danej populacji mógł był pewny.

Każda osoba, analizowana w tym raporcie była pod opieką przez pełne 12 miesięcy. Porównując populację podzielono ją na 5 grup zawodowych: 

 • Pracownicy produkcyjni pracujący w systemie zmianowym
 • Pracownicy produkcyjni niepracujący w systemie zmianowym
 • Pracownicy mobilni
 • Pracownicy biurowi
 • Pracownicy na stanowiskach decyzyjnych

 

Z raportu wynika m. in., że mniej niż połowa pracowników ma prawidłowy wskaźnik masy ciała BMI. – Jeśli spojrzymy na kobiety i mężczyzn to 2 na 3 mężczyzn ma nieprawidłowe BMI, tylko 1/3 kobiet ma podwyższone BMI, a co dwudziesta niedowagę – podkreśla dr Kostrzewska. – Zarówno nadwaga jak i niedowaga to czynniki licznych chorób przewlekłych, a więc  żadne z tych zjawisk nie jest prawidłowe. 

Przedstawione dane wykazały, że ponad 17% pracowników cierpi z powodu podwyższonego ciśnienia tętniczego, a jedynie 46% ma prawidłowy poziom cholesterolu. Powyższe wyniki przekładają się na najczęściej występujące powody wizyt u lekarza:

 • Wizyty profilaktyczne i badania kontrolne - 64%
 • Infekcje oddechowe - 40%
 • Przewlekłe choroby układu ruchu - 22%
 • Choroby układu pokarmowego - 15%
 • Choroby układu krążenia - 12%
 • Urazy - 10%

Pan płaci, pani płaci, społeczeństwo płaci

Choroba pracownika, zwolnienie lekarskie, nieobecność w pracy zawsze kosztują. Koszty ponosi pracownik, pracodawca, społeczeństwo i cała gospodarka.

- Chcemy budować świadomość pracodawców, że zdrowie ich pracowników jest niezwykle ważną rzeczą zarówno dla nich, dla rozwoju i funkcjonowania firmy, jak i dla całej gospodarki. Bo przecież kapitał zdrowotny to jest część kapitału społecznego – tłumaczy dr Motyl. - Zdrowa absencja utrzymuje się na poziomie ok. 3%.  Jest to taka ilość dni spędzonych przez pracownika na zwolnieniu zdrowotnych, która jest normalna, bo każdy ma prawo zachorować. Problem polega na tym, że chory powinien otrzymać szybką i skuteczną pomoc medyczną.

Z raportu przygotowanego przez zespół Medicover wynika, że średni roczny koszt absencji i związanych z nią utrudnień mógłby być znacznie niższy, gdyby dostęp do  kompleksowej opieki medycznej był łatwiejszy, a zalecenia lekarza efektywne i przestrzegane przez pacjenta.

KOMENTARZE
Newsletter