Uzależnienie
– Smartfony to urządzenia, które angażują naszą uwagę bardzo często do późnych godzin wieczornych, przez co trudno nam się oderwać od codziennych spraw, zrelaksować czy spokojnie zasnąć – twierdzi prof. Russell Johnson z Uniwersytetu Stanu Michigan. Ale to nie wszystko. Wiele osób śpi z telefonem przy łóżku, a nawet sprawdza coś w telefonie przynajmniej raz w ciągu nocy czy nawet częściej. Zbyt duża potrzeba bliskości posiadania telefonu może być początkiem uzależnienia, które w skrajnych sytuacjach doprowadzić może do zwiększonej nerwowości, stanów lękowych, zaburzeń fizjologicznych, jak bóle i zawroty głowy czy duszności w klatce piersiowej. Nie tylko jednak uzależnienie od telefonu jest niebezpieczne.
Niebieskie światło
Wyświetlacze komputerów, ale także i smartfonów emitują niebieskie fale świetlne, które zaburzają wydzielanie przez organizm melatoniny – hormonu, który steruje naszym zegarem biologicznym i odpowiadającym m.in. za jakość naszego snu. Naturalnym sygnałem dla organizmu do wydzielania melatoniny jest pora kiedy robi się ciemno. Organizm dostaje sygnał, aby obniżyć temperaturę ciała i przygotować się do nocnego odpoczynku. Niebieskie światło komputerów czy smartfonów zaburza ten proces. Zdaniem naukowców proces wydzielania melatoniny hamowany jest nawet o 20%, w efekcie czego mamy problem z zaśnięciem i często wybudzamy się ze snu. Chroniczny brak snu prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, od problemów z analitycznym i racjonalnym myśleniem, po zwiększone ryzyko spowodowania wypadku.
Zgubne drzemki
Niekorzystne dla naszego zdrowia bywa także używanie telefonu jako budzika, a w zasadzie korzystania z ulubionej funkcji śpiochów – drzemki. Przerywanie faz snu przez budzik jest dla mózgu dużym problemem i wyzwaniem, a jeśli cykl ten robimy kilkukrotnie w krótkim okresie czasu to organizm zaczyna się buntować. Zmuszony jest bowiem do przemiennego wydzielania dopaminy (odpowiadającej za aktywność) i serotoniny – uspokajającej i wyciszającej organizm, w efekcie czego będziemy mieć kłopoty z koncentracją, pojawią się także ospałość, wahania nastroju czy obniżona sprawność fizyczna.
Nowotwór mózgu
Mimo braku wyników badań wykazujących jednoznaczny związek między emitowanym przez telefony komórkowe promieniowaniem elektromagnetycznym a rakiem mózgu, WHO zaleca ostrożność i umiar, zwłaszcza u dzieci, przy pozostawianiu urządzeń przy łóżku, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu.
Wpływ smartfonów na czynność bioelektryczną mózgu jest niekwestionowany, jednak używając go z przysłowiową "głową" możemy korzystać bezpiecznie z dobrodziejstw elektroniki ułatwiając sobie codzienne czynności.
KOMENTARZE