Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak na mózg wpływa stres, a jak światło lasera? Nowe filmy ADAMED SmartUP
Czy kontrola umysłu, sterowanie emocjami i wymazywanie myśli to tylko zagadnienia science fiction? A co łączy ważny egzamin z pierwszą randką? Odpowiedzi kryją się w budowie mózgu. Złożony jest on ze 100 miliardów neuronów, a każdy z nich tworzy aż po 10 tysięcy połączeń . Wystarczy jednak kilka minut, by poznać jego tajemnice. Wszystko dzięki nowym filmom edukacyjnym przygotowanym przez wykładowcę programu ADAMED SmartUP – dr n. med. Klaudię Szklarczyk-Smolanę.

Film „Jak układ nerwowy reaguje na stres?” w naukowy sposób rozprawia się z popularnym mitem złego stresu. Klaudia Szklarczyk-Smolana, doktor nauk medycznych Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, udowadnia, że tylko długotrwały stres jest szkodliwy. Tłumaczy, że dla naukowców myślenie to głównie elektryczność i chemia. Natomiast objawy stresu są fizjologiczną reakcją układu nerwowego na produkcję hormonów: noradrenaliny, adrenaliny i kortyzolu. Wyjaśnia też, do czego to zjawisko jest organizmowi potrzebne oraz jak sobie z nim radzić.

Kolejny film pt. „Optogenetyka” rozpoczyna się od scen rodem z filmów science fiction. Opisane w nim zjawiska brzmią jak gotowy pomysł na dobrą fantastykę naukową z akcją osadzoną w przyszłości. Jeśli bowiem spojrzeć na mózg poprzez analogię z komputerami, okazuje się, że w każdej sekundzie dociera do niego 100 MB danych. Dr n. med. Klaudia Szklarczyk-Smolana pokazuje, że możliwe jest umieszczenie w ich strumieniu własnego przekazu i wpływanie na pracę mózgu za pomocą światła lasera. Zajmuje się tym nauka nazywana optogenetyką. Nie ogranicza się ona jedynie do futurystycznych eksperymentów, a pomaga w leczeniu współczesnych chorób takich jak epilepsja czy schizofrenia.

Oba filmy z udziałem Klaudii Szklarczyk-Smolany są dostępne na kanale ADAMED SmartUP w serwisie YouTube oraz na stronie programu.

KOMENTARZE
Newsletter