Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak algorytmy śledzą neurony, czyli o sztucznej inteligencji w badaniach mikroskopowych

Rozwój nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, coraz częściej odgrywa kluczową rolę w badaniach coraz mniejszych obiektów. Rewolucja w „nanoświecie” wiąże się jednak z potrzebą udoskonalania procesów, takich jak obrazowanie komórek macierzystych czy drukowanie 3D za pomocą materiału organicznego. W ten sposób ponad 20 lat badań R&D doprowadziło do opracowania kompletnego systemu do wizualizacji, analizy i interpretacji obrazów mikroskopowych.

 

 

Przykładem technologii wykorzystującej SI jest SVision Aivia. Automatyzuje ono analizę obrazów mikroskopowych poprzez wykrywanie i liczenie obiektów. W przeszłości często tego typu procedury wykonywane były ręcznie przez naukowców. Zastosowanie oprogramowania pozwala na ujednolicenie badań oraz wykluczenie błędu ludzkiego. Przełom w badaniach ludzkiego ciała polegający na zautomatyzowaniu analizy szczegółowych danych doprowadził do połączenia firmy Aivia z Leica Microsystems, tym samym przybliżając naukowców i dostawców usług naukowych do znalezienia odpowiedzi na niektóre z kluczowych pytań naszych czasów. 

 

Biotechnologia dla każdego

Dostęp do specjalistycznej wiedzy bywa często bardzo utrudniony. Eksperci niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z szerszym gronem. Nie trzeba jednak należeć do koła naukowego czy pracować w laboratorium, by cieszyć się rzetelną wiedzą na temat biodruku 3D, mikroskopii czy sztucznej inteligencji. Warszawska firma Sygnis New Technologies, angażująca się w działania mające na celu popularyzację nauki, przez cały rok 2021 organizuje bezpłatne, comiesięczne spotkania z nowymi technologiami.

Podczas cyklu webinarów o nazwie „Wiedza ma Warstwy” polscy i międzynarodowi eksperci opowiadają o swoich odkryciach naukowych, przedstawiają innowacyjne maszyny służące nie tylko do badania wnętrza ludzkiego organizmu, ale także drukowania tkanek, przemysłowych metod wytwórczych, jak np. druk 3D z piasku czy metalu. Więcej na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie oraz innych technologiach rewolucjonizujących świat nauki usłyszymy podczas spotkań ze światowej klasy specjalistami z wielu dziedzin. Darmowe webinary odbywają się co miesiąc z podziałem na trzy segmenty: naukę, przemysł i biotechnologię. Zapisy na wybrany temat prowadzone są na stronie Sygnis. Jeden z takich webinarów możecie obejrzeć poniżej: 

 

Źródła

Fot. Sygnis New Technologies

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter