Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjny plaster w walce z otyłością
Kolejny chwyt marketingowy lub próba sprzedaży nieefektywnego narzędzia do walki z nadmiernymi kilogramami? Nie tym razem! Grupa naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze wymyśliła plastry przyklejane na skórę, które mogą przekształcić potencjalnie szkodliwy biały tłuszcz w dobry dla zdrowia tłuszcz brązowy. Jak działa to nowatorskie urządzenie?

 

 

Otyłość wciąż plagą

W Europie problem otyłości wciąż istnieje. Według danych z 2016 r. aż 22,3% populacji naszego kontynentu jest otyła. Polska plasuje się na 5. miejscu, wyprzedzają nas m.in. Brytyjczycy, Czesi oraz Słowacy. Nie są to zadowalające dane, gdyż nadwaga i otyłość sprzyja rozwojowi chorób serca, udaru, cukrzycy typu drugiego, jak również zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów i znacząco utrudnia ich leczenie.

Nie jest tajemnicą, że zdrowe odżywiane oraz regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Niestety nie dla wszystkich radykalna zmiana stylu życia i długie oczekiwanie na efekty przychodzą z łatwością. Te osoby często sięgają po leki wspomagające odchudzanie lub decydują się na operację, która jest obciążona dużym ryzykiem. Właśnie dlatego naukowcy z Singapuru postanowili wyjść naprzeciw problemowi i stworzyli plastry wspomagające produkcje zdrowego brązowego tłuszczu.

 

Tłuszcz biały a brązowy

Tłuszcz biały, ten z którego nadmiarem często walczymy, jest swoistym magazynem naszego organizmu. Przechowujemy w nim nadmiar spożytych kalorii, które są później wykorzystywane w okresach głodu. Tkanka tłuszczowa jest również źródłem hormonów regulujących metabolizm. Biały tłuszcz wytwarza adiponektynę, która uwrażliwia wątrobę i mięśnie na insulinę.

Tłuszcz brązowy to z kolei sprzymierzeniec szczupłej sylwetki. Komórki tego rodzaju tkanki tłuszczowej są mniejsze, bogate w żelazo, a ich najważniejszą zdolnością jest spalanie białych komórek i pozyskiwanie w ten sposób energii. W ciągu ostatnich lat naukowcy odkryli, jak przekształcić tłuszcz biały w brązowy i uważa się, że może być to skuteczny sposób na walkę z otyłością. Nowe podejście i wytworzenie plastra, który wykazuje takie działanie przybliża ów strategię do rzeczywistości.

 

Plaster do walki z otyłością

Plastry są zaopatrzone w polimerowe matryce z mikroigiełkami, które zawierają jeden z dwóch związków: agonistę receptora beta-3 adrenergicznego lub T3 trójjodotyroninę. Oba z tych leków wspierają przekształcanie tłuszczu białego w brązowy, co potwierdzają wcześniejsze badania. Testowano również terapię odchudzającą z tymi lekami podawanymi w konwencjonalny sposób (drogą doustną, domięśniową lub dożylną), jednak taka droga podania znacząco obniża ich efektywność, gdyż są one słabo absorbowane, a co więcej degradowane przez enzymy.

Plaster naklejony na skórę stopniowo uwalnia leki, pozwalając na bezbolesne dostarczenie substancji prosto do tkanki tłuszczowej bez konieczności kontaktu związków z krwią. Miejscowe podanie pozwala również ograniczyć dawkę leków w porównaniu do podania ogólnoustrojowego, a do tego umożliwia długotrwałe leczenie w domu, gdyż używanie plastra jest banalnie proste. Schematyczne działanie plastra przedstawione jest na poniższym wykresie.

Źródło ryciny: Aung Than, Ke Liang, Shaohai Xu, Lei Sun, Hongwei Duan, Fengna Xi, Chenjie Xu, Peng Ch, Transdermal Delivery of Anti-Obesity Compounds to Subcutaneous Adipose Tissue with Polymeric Microneedle Patches, Small Methods 2017.

 

Podsumowanie

Leki skierowane bezpośrednio na tkankę tłuszczową w celu pobudzania jej remodelingu, czyli brązowienia (przekształcania tłuszczu białego w brązowy), zmniejszenia infiltracji makrofagów oraz zwiększenia unaczynienia, są wysoce pożądane. Niestety dostarczanie leku do tkanki tłuszczowej przy użyciu konwencjonalnych dróg jest trudne ze względu na brak specyficznych markerów powierzchniowych dla adipocytów. Popularnym rozwiązaniem są zastrzyki podskórne, jednak jest to niepraktyczne w przypadku długotrwałego leczenia, ponieważ powoduje ból i zwiększa możliwość infekcji w miejscu zastrzyków. Ponieważ otyłość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, szczególnie ważne jest, aby leczenie było dobrze tolerowane, bezpieczne i wygodne. Innowacyjny plaster ma wszystkie cechy potrzebne, aby stać się przełomowym lekiem w leczeniu oraz profilaktyce otyłości.

Źródła

Źródła:

  1. Aung Than, Ke Liang, Shaohai Xu, Lei Sun, Hongwei Duan, Fengna Xi, Chenjie Xu, Peng Ch, Transdermal Delivery of Anti-Obesity Compounds to Subcutaneous Adipose Tissue with Polymeric Microneedle Patches, Small Methods 2017
  2. http://www.focus.pl/artykul/polska-na-5-miejscu-w-europie-pod-wzgldem-otyoci, dostęp z dnia 03.02018
  3. http://gurbacka.pl/brazowy-tluszcz/, dostęp z dnia 002.2018
KOMENTARZE
Newsletter