Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Genomtec powołuje do zarządu Jarka Oleszczuka, byłego prezesa AstraZeneca
Genomtec powołuje do zarządu Jarka Oleszczuka, byłego prezesa AstraZeneca

Genomtec – spółka pracująca nad innowacyjnymi projektami w obszarze diagnostyki molekularnej – informuje, że do składu zarządu na stanowisko Chief Business Officer (CBO) został powołany Jarek Oleszczuk, były prezes zarządu polskiego oddziału globalnej firmy biofarmaceutycznej Astra Zeneca, a wcześniej dyrektor generalny Abbott Laboratories Polska. W związku z dynamicznym rozwojem flagowego projektu Genomtec ID nowo powołany członek zarządu będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój i wdrożenie strategii biznesowej.

 

– Wejście do zarządu Jarka Oleszczuka jest bardzo dużym wzmocnieniem naszej organizacji. Nasz innowacyjny, mobilny system do diagnostyki molekularnej – Genomtec ID – wszedł w zaawansowaną fazę rozwoju. Wprowadziliśmy również do obrotu rynkowego nasze testy laboratoryjne na COVID-19. Dlatego wiedza i doświadczenie zawodowe, jakie posiada Jarek, będzie niezwykle cenne w dalszym dynamicznym rozwoju Genomtec. Implementujemy najlepsze wzorce organizacyjne i wzmocnienie składu zarządu managerem z pierwszej ligi będzie kolejnym krokiem do przodu – mówi Miron Tokarski, założyciel i prezes zarządu Genomtec.

Jarek Oleszczuk dołącza do Genomtec z bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym w branży farmaceutycznej. Przez ostatnie cztery lata Oleszczuk pełnił funkcję prezesa AstraZeneca Pharma Poland – spółki wchodzącej w skład brytyjsko-szwedzkiego koncernu biofarmaceutycznego, znajdującego się w czołówce największych firm tego sektora na świecie. W tym okresie manager zdołał podwoić biznes polskiego oddziału AstraZeneca. Podczas pełnienia swojej funkcji Oleszczuk zdołał wprowadzić do refundacji przez NFZ rekordową liczbę leków onkologicznych, diabetologicznych oraz w terapii astmy.

We wcześniejszych latach swojej kariery zawodowej Oleszczuk związany był m.in. z Abbott Polska, gdzie pełnił funkcję dyrektora generalnego oraz AbbVie również w roli dyrektora generalnego w Polsce, a później w Belgii i Luksemburgu. W latach 2006-2008 w strukturach Novartis Pharma był szefem operacji komercyjnych i dyrektorem działu leków innowacyjnych w Polsce, kierował również oddziałem spółki w krajach bałtyckich. Natomiast w latach 2002-2006 pracował w McKinsey & Company, doradzając klientom z branży LifeScience w USA, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii.

– Projekty Genomtec mają bardzo duży, wręcz globalny potencjał. Właśnie z tego powodu podjęcie decyzji o wejściu w skład zarządu spółki było dla mnie oczywiste. Pandemia koronawirusa wykreowała potężną wartość dla analizy molekularnej. Na całym świecie laboratoria diagnostyczne są przepełnione – brakuje testów, urządzeń i personelu do sprawnego przeprowadzania badań. Koszty społeczne i gospodarcze są bardzo duże. Genomtec swoim flagowym rozwiązaniem świetnie udrażnia system diagnostyki medycznej. Genomtec ID może upowszechnić dostęp do szybkiej i pewnej analizy genetycznej. W moich działaniach postaram się wesprzeć zarząd i zespół Genomtec w dalszym sprawnym rozwoju kluczowych projektów – zapewnia Jarek Oleszczuk, nowo powołany wiceprezes Genomtec.

Jarek Oleszczuk ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, natomiast doktorat obronił w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zdobywając Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej. Ukończył również studia na kierunku biologii i immunologii na University of Victoria w Kanadzie oraz post-doc na Northwestern University Medical School w Chicago. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji w światowych periodykach naukowych.

To już kolejne wzmocnienie kadrowe Genomtec. Niedawno spółka poinformowała o powołaniu do rady nadzorczej Marty Gajęckiej, obecnego członka zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz doradcy Prezydenta RP ds. gospodarczych (w tym innowacji), a także prof. dr. hab. n. med. Jakuba Swadźba, m.in. twórcy największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych – spółki Diagnostyka.

Genomtec to innowacyjna firma z obszaru mobilnej diagnostyki molekularnej zajmująca się opracowaniem i komercjalizacją najmniejszej na świecie platformy do diagnozy genetycznej oraz testów mających zastosowanie m.in. w wykrywaniu chorób zakaźnych, w tym spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. W ostatnim czasie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało spółce prawie 7 mln zł (1,6 mln euro) dofinansowania na przystosowanie mobilnego systemu do diagnostyki molekularnej – Genomtec ID, do użycia w walce z chorobą COVID-19. Z kolei na początku września bieżącego roku spółka poinformowała o podjęciu działań mających na celu wprowadzenie akcji Genomtec do obrotu na New Connect.

KOMENTARZE
Newsletter