Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eksperci Huawei: sztuczna inteligencja (AI) nadzieją na wyeliminowanie chorób i skokowy rozwój w medycynie
Eksperci Huawei: sztuczna inteligencja (AI) nadzieją na wyeliminowanie chorób i skokowy roz
Ponad połowa Polaków uważa, że sztuczna inteligencja poprawi jakość życia ludzi, wpływając na rozwój medycyny. AI ułatwi diagnostykę i przyspieszy proces badań klinicznych z zastrzeżeniem, że technologia nie zdoła w pełni zastąpić doświadczonego lekarza – tak twierdzą praktycy i teoretycy z zakresu ochrony zdrowia, którzy debatowali na temat rozwoju sztucznej inteligencji w medycynie podczas kongresu Huawei Rozmowy o Przyszłości 2019.

 

 

Badanie „Sztuczna inteligencja w życiu Polaków”, wykonane przez Maison & Partners na zlecenie Huawei i zaprezentowane podczas kongresu, pokazało, że Polacy są w stanie wskazać wiele korzyści, które w perspektywie 50 lat może przynieść ludzkości rozwój sztucznej inteligencji. AI poprawi jakość naszego życia – uważa 51% badanych. Pozwoli zapobiegać lub wyeliminuje choroby (46%), podniesie bezpieczeństwo w miejscach publicznych (39%) i pozwoli wygospodarować większą ilość wolnego czasu (34%).

 

58% Polaków uważa, że sztuczna inteligencja przyniesie najwięcej korzyści w medycynie.

Goście panelu dyskusyjnego Huawei sądzą, że to przekonanie ma swoje uzasadnienie zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i racjonalnej. Polacy chcą wierzyć, że znajdą pomoc w razie choroby i z tego powodu pokładają duże nadzieje w niestandardowych metodach jak na przykład terapie eksperymentalne czy medycyna niekonwencjonalna. Technologia oparta na sztucznej inteligencji działa na wyobraźnię i pozwala uwierzyć, że rozwój tejże dziedziny pomoże w diagnozowaniu chorób oraz opracowaniu indywidualnych sposobów leczenia. Już teraz AI ma ogromny wpływ na medycynę.

– Typowy obraz medycyny, który kształtował się począwszy od etapu rozwoju leków, badań klinicznych, diagnostyki i analiz, zmienia się na naszych oczach. Pojawiają się nowe byty, a znaczący gracze rynkowi, tacy jak Microsoft czy Google, są w stanie generować dane kliniczne, które będą stanowić alternatywę dla dotychczasowego, żmudnego procesu rekrutacji do badań klinicznych. W efekcie nie tylko przyspieszy to sam proces identyfikacji, które cząsteczki biologiczne czy chemiczne będą miały konkretny efekt kliniczny, ale również przyspieszy całą fazę badań klinicznych – zauważył dr n. med. Sławomir Chomik.

Iza Bartnicka z Digital University twierdzi, że aby mieć dobrą diagnozę i odpowiedniej jakości informacje dla pacjentów i lekarzy, najistotniejsze jest, aby powstawały na bazie dobrych, sprawdzonych jakościowo danych, co cały czas jest problemem.

Jak zaznacza Szymon Pepliński, twórca aplikacji Facing Emotions często jest tak, że brak przepisów uniemożliwia wykonanie konkretnego projektu, co oznacza, że pozytywny wpływ sztucznej inteligencji na medycynę może nie być w pełni wykorzystany ze względów prawnych, a nie ograniczeń technologicznych lub dylematów etycznych.

 

46% Polaków uważa, że AI w dłuższej perspektywie przede wszystkim przyczyni się do podniesienia ogólnej jakości życia oraz walki z chorobami.

Zdaniem Macieja Jagaciaka z 4CF Strategic Foresight, sztuczna inteligencja jest szczególnie ważna w obszarze badań i rozwoju, gdzie pozwala minimalizować czas i koszty prac oraz nad zastosowaniami ich dla zdrowia i dobrego samopoczucia na co dzień. Jak dodaje dr n. med. Sławomir Chomik – nową rzeczą w medycynie jest pole medycyny personalizowanej, analizy i postanalizy, które łączą olbrzymie ilości danych związanych z genomem ludzkim.

 

58% Polaków chciałoby, aby sztuczna inteligencja rozwijała się głównie w obszarze leczenia chorób.

– Oprócz sygnałów z czujników na ciele, algorytmy są także w stanie zbierać i analizować czynniki środowiskowe, czyli to, co ma wpływ na człowieka przez całe życie – w jakich warunkach żyje, jak funkcjonuje jego umysł, na jaki stres był narażany – dzięki temu mogą dużo lepiej przewidywać i przygotowywać się na występowanie pewnego rodzaju chorób i zapobieganie im. To jest duże osiągnięcie, które jest jeszcze przed nami. Technologia do tego jest tuż za rogiem – podkreśla Iza Bartnicka z Digital University.

– Jednak leczyć nie jest tak prosto. Sama analiza danych bez doświadczenia i intuicji, które mają lekarze jest bardzo trudna i jeszcze trochę czasu to zajmie zanim będzie skuteczna, a aby roboty czy sztuczna inteligencja działały poprawnie, potrzebny jest zbiór informacji. Roboty, które będą z nami rozmawiać, współdziałać, muszą mieć te informacje bezpośrednio od nas. Warto podkreślić, że pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o ich usamodzielnianiu się. W 2018 roku pierwszy robot medyczny otrzymał zgodę amerykańskiego instytutu FDA na jeden rodzaj ruchu wykonywany automatycznie. To uchylenie drzwi do automatyzacji zabiegów medycznych i wprowadzania robotów sterowanych przez sztuczną inteligencję do terapii i rehabilitacji – powiedział dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi.

– Jestem przekonany, że z powodu rozwoju sztucznej inteligencji, za 100 lat większość ludzi będzie zajmowała się zawodami medycznymi, ponieważ większość fizycznej pracy będzie wykonywana przez roboty sterowane przez sztuczną inteligencję. Wierzę, że robotyka i AI jest spełnieniem odwiecznych marzeń ludzkości o wolności, równości i sprawiedliwym zarządzaniu oraz pomoże każdemu aktywnie uczestniczyć w życiu społeczeństwa – podsumował dyskusję dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat.

Kongres Huawei Rozmowy o Przyszłości 2019 to druga edycja cyklu konferencji organizowanych przez Huawei. Jej celem jest zachęcić do merytorycznej debaty nad wyzwaniami świata nowych technologii. Tegoroczną edycję poświęcono tematowi sztucznej inteligencji w codziennym życiu Polaków. Zaprezentowano najnowsze wyniki badania „Sztuczna inteligencja w życiu Polaków” przeprowadzonego przez Maison & Partners na zlecenie Huawei. Panele dyskusyjne poświęcone zostały analizie wyników badania i istniejących już komercyjnych zastosowań AI,oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie. Gośćmi wydarzenia byli również Tomasz Lazar, który opowiedział o rewolucji w mobilnej fotografii oraz Tomasz Rożek, który zaprezentował możliwości AI „zamkniętej” w smartfonie.

Na konferencji gościł także nasz redaktor naczelny, Adam Zalewski, który kompleksowo omówił wyniki badań na łamach swojego programu: 

KOMENTARZE
Newsletter