Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Drogę Mleczną prawdopodobnie zamieszkuje ok. 36 wysokorozwiniętych cywilizacji
Drogę Mleczną prawdopodobnie zamieszkuje ok. 36 wysokorozwiniętych cywilizacji

Najnowsze wyniki badań opublikowanych w „Astrophysical Journal” sugerują, iż w naszej galaktyce istnieje ok. 36 wysokorozwiniętych cywilizacji. Prace badawcze przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Nottingham bazowały na obliczeniach oraz danych astronomicznych. Badaczy interesowała konkretnie liczba planet Drogi Mlecznej, na których życie mogło się rozwinąć do poziomu kosmicznej komunikacji (przykładowo za pomocą fal radiowych).

 

 

Przeprowadzone obliczenia opierały się na danych dotyczących historii formowania się gwiazd, dystrybucji metali w galaktyce oraz prawdopodobieństwa występowania planet podobnych do Ziemi w innych układach planetarnych. Naukowcy opisywali strefy Drogi Mlecznej, dzieląc je na obszary silnej i słabej zdolności do wykształcenia się życia (Astrobiological Copernican Conditions). Klasyfikacja opierała się na porównaniu warunków z tymi, które są obecne na jedynej planecie zamieszkiwanej przez znane nam inteligentne, komunikatywne istoty, czyli Ziemi. Zgodnie z zestawem założeń zakładającym, iż życie kształtuje się w okresie od 4,5 do 5,5 mld lat po uformowaniu się gwiazdy, naukowcy wyliczyli liczbę wysokorozwiniętych cywilizacji na od 4 do 211. 36 uznali za najbardziej prawdopodobny wynik.

Badacze założyli, iż inteligentne życie formuje się na podobnych do Ziemi planetach w sposób automatyczny, jako naturalna część ewolucji. Wynika tak z astrobiologicznej zasady kopernikańskiej, mówiącej o tym, że biologiczne formy powstają w sposób „naukowy” (powtarzalny w takich samych warunkach, w różnych miejscach). Zgodnie z tymi założeniami mieszkańcy innych obszarów Drogi Mlecznej byliby prawdopodobnie anatomicznie i fizjologicznie podobni do ludzi lub znanych nam zwierząt (ze względu na ewolucyjne przystosowanie do podobnych warunków). Eksperci twierdzą, że opublikowana praca badawcza nie tylko umożliwia analizę szans na obecność życia poza Ziemią, ale może rzucić światło na przyszłość naszej cywilizacji.

Źródła

https://www.theguardian.com/science/2020/jun/15/scientists-say-most-likely-number-of-contactable-alien-civilisations-is-36?fbclid=IwAR008lIG4oGKbHGP9jA4QFQKI3DSxWluykwDfzFfGo9icZoFyMejw__5Y_U

Westby, Tom, and Christopher J. Conselice. "The Astrobiological Copernican Weak and Strong Limits for Intelligent Life." The Astrophysical Journal 896.1 (2020): 58.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/droga-mleczna-gwiazdy-galaktyka-1653689/

KOMENTARZE
Newsletter