Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dołącz do MedBiz Innovations i wejdź do świata studenckich innowacji!
Dołącz do MedBiz Innovations i wejdź do świata studenckich innowacji!

Sztuką nie jest dopasować się do systemu – sztuką jest zauważyć jego błędy i ograniczenia, a następnie je naprawić. Z takiego właśnie założenia wyszli polscy studenci, twórcy MedBiz Innovations. Łączą studentów z różnych kierunków – technologicznych, medycznych, biznesowych i im pokrewnych, aby wprowadzić na polskim rynku prawdziwą interdyscyplinarność. Są pierwszym w Polsce studenckim hubem innowacji, wychodzącym już teraz poza granice kraju oraz akademią, dzięki której studenci mogą nabyć umiejętności miękkie oraz zagłębić się w docelowy rynek.

 

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że żyje w tzw. „bańce” – w okresie nauki utrzymujemy kontakty głównie z ludźmi z naszego środowiska zawodowego, o podobnych zainteresowaniach i z podobnym spojrzeniem na świat. A co gdyby wyrwać nas nagle z otaczającej bańki? Na pewno byłoby nam trudniej, ale istnieje szansa, że wyjście poza swoją strefę komfortu przyczyniłoby się do niecodziennych pomysłów i dynamicznego rozwoju innowacyjnych projektów.

To dopiero druga edycja MedBiz Innovations, a wspierają go już czołowi przedstawiciele polskiego sektora MedTech, m.in. innoMED, upmedic, Telemedi.co, MEDmeetsTECH, Medicover, SiDLY, Jutro Medical, a także portal Biotechnologia.pl. Ponadto, Parlament Europejski, Narodowy Instytut Leków, Invento Capital, Women in Tech. Do patronów honorowych programu należą m.in. Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Inicjatywę doceniają także organizacje międzynarodowe, takie jak Erasmus Student Network. MedBiz Innovations działa również w Indiach przy współpracy z Athena School of Management w Bombaju, w Holandii wraz z Turing Students – Rotterdam oraz w Wielkiej Brytanii i Ukrainie.

 

Dołącz do nas!

MedBiz Innovations na chwilę obecną realizuje aż 3 projekty – MedBiz Innovations Program, MedBiz Innovations Academy i Innovations Platform. MedBiz Innovations Program to program mentoringowy skierowany głównie do studentów medycyny, uczelni technicznych oraz biznesowych, ale również wszystkich kierunków pokrewnych. Jego celem jest wspieranie międzyobszarowych inicjatyw z pogranicza tych dziedzin, które mogą zrewolucjonizować nasze życie i usługi medyczne. Dzięki zapewnieniu kontaktu z mentorem młodzi ludzie mogą przygotować się do podjęcia własnej działalności i lepiej zrozumieć rynek, na którym chcą działać.

Uczestnicy w czteroosobowych, interdyscyplinarnych zespołach mają za zadanie wymyślić i opisać innowacyjny produkt, proces czy usługę, łączącą medycynę, nowe technologie oraz biznes. Trzynaście najlepszych zespołów otrzymuje szansę rozwoju swoich projektów z pomocą czołowych polskich ekspertów z sektora MedTech. Współpraca z profesjonalistami jest szansą na dogłębne poznanie procesu tworzenia innowacji i wdrażania ich na rynek, przede wszystkim jednak znacznie zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w przyszłości. Ponadto uczestnicy mają możliwość udziału w szkoleniach, które wprowadzą ich w świat start-upów i biznesu. Rezultatem programu jest dopracowany pod każdym aspektem projekt (jego techniczne możliwości, sposób dystrybucji, biznesplan) tak, aby po jego zakończeniu autorzy koncepcji czuli się pewniej na rynku i mogli skomercjalizować swoje pomysły. Dodatkowo, zwycięski team otrzymuje nagrodę pieniężną!

W poprzedniej edycji w MedBiz Innovations Program wzięło udział 240 uczestników, do drugiego etapu dotarło 50 z nich, a aż 11 projektów zostało zrealizowanych. Obecnie przedsięwzięcia te dążą do podwyższenia poziomu życia i opieki medycznej w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Zespół MedBiz Innovations zachęca do zapoznania się ze szczegółami Medbiz Innovations Program na stronie internetowej. Zapisy do programu trwają od 20.03.2021 r. do 4.04.2021 r.

 

Ciągły rozwój

W tym roku studenci mierzą znacznie wyżej – wykraczają poza granice Polski. Na arenie międzynarodowej współpracują z organizacjami takimi jak Erasmus Student Network w Londynie czy Turing Students – Rotterdam (Holandia) i Athena School of Management w Bombaju (Indie). Do tegorocznych sukcesów zalicza się także udział w charakterze prelegentów na Perspektywy Women In Tech Summit 2020. Godny odnotowania jest fakt, iż MedBiz Innovations został patronem honorowym Top Disruptors in Healthcare, znajdując się tym samym u boku Parlamentu Europejskiego.

W ramach programu rozwijana jest kolejna inicjatywa – MedBiz Innovations Academy. Jest to seria wywiadów z przedstawicielami sektora MedTech, która ma na celu dostarczenie studentom nie tylko informacji i rad na temat własnej działalności start-upowej, ale także dodanie im pewności siebie. Przedstawicielom programu zależy na tym, aby każda osoba biorąca udział w programie mentoringowym czuła, że jej pomysł może zostać zrealizowany przy odpowiedniej motywacji i konsekwencji. Na MedBiz Innovations Academy pojawili się już: Adam Janczewski – CEO Jutro Medical, Piotr Grzegorczyk – współzałożyciel Covid Genomics oraz Mateusz Pawełczuk – CEO AIDA Diagnostics. W planach są rozmowy z kolejnymi prelegentami – absolwentami różnych uczelni o szerokich zainteresowaniach. Łączy ich jednak jedno – chcą dzielić się historią swojego sukcesu z młodszymi o parę lat studentami, którzy szukają swojego miejsca na rynku.

 

Współpraca międzysektorowa receptą na sukces

MedBiz Innovations jest stale otwarty na rozwój i współpracę. W tym roku studenci uruchamiają również MedBiz Innovations Platform. Celem powstającej platformy jest wspieranie całorocznej współpracy między studentami, kołami naukowymi a biznesem na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jej zadaniem będzie budowanie mostu pomiędzy różnymi sektorami, w tym naukowym, medycznym, technologicznym i biznesowym. Inicjatywa będzie początkowo rozwijana na szczeblu studenckim, a w przyszłości także na szczeblu pracowników uniwersyteckich, inwestorów i przedsiębiorców. Niniejszą platformę można określić jako stronę e-commerce dla projektów studenckich, które zorientowane są na komercjalizację. Platforma będzie stanowiła wsparcie dla MedBiz Innovations Program – pozwoli na skuteczniejsze łączenie ze sobą uczestników i promowanie wydarzeń naszych partnerów. Dodatkowo, dzięki opracowywanej we współpracy z partnerami bazie wiedzy, zapewni możliwość rozwoju w zakresie transferu technologii i doskonalenia kompetencji miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych czy prac rozwojowych.

Oprócz tego z perspektywy przedsiębiorców platforma będzie pełniła pożyteczną funkcję w procesach HR – pozwoli na pozyskiwanie potencjalnych pracowników. Wspomoże także działania R&D w poszukiwaniu źródła potencjalnych pomysłów czy projektów, które mogą zostać bezpośrednio wdrożone. Na platformie przedsiębiorstwa będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na dane technologie, dzięki czemu zespoły będą mogły powstawać w celu opracowania konkretnego rozwiązania. Dzięki temu grupy będą oferowały projekty zaspokajające potrzeby rynku. Ostatnim, ale równie ważnym elementem Innovations Platform, będzie zapewnienie narzędzia dla funduszy VC i potencjalnych inwestorów. Zyskają oni możliwość przeglądania projektów w jednym miejscu, aby następnie podejmować decyzje inwestycyjne. Platforma będzie stanowiłą narzędzie transferujące wyniki prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do sfery gospodarczej i stworzy możliwość pozyskania funduszy zalążkowych. 

Autorka: Paulina Błądek

KOMENTARZE
Newsletter