Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotts stawia kolejne „kroki milowe” – badania przedkliniczne zmierzają do mety
Biotts stawia kolejne „kroki milowe” – badania przedkliniczne zmierzają do mety

Biotts tworzy autorskie technologie transportu substancji leczniczych oraz receptury leków w obszarze m.in. dermatologii, onkologii, neurologii, kardiologii oraz chorób autoimmunologicznych. Dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę – skórę. Zespół naukowców Biotts, jako pierwszy na świecie, zmienił to i intensywnie pracuje nad redefinicją pojęcia „biodostępności”.

 

 

– Skuteczność naszego nośnika potwierdzają wykonywane właśnie badania przedkliniczne. Nośniki Biotts można wykorzystać jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków. To rozwiązania pożądane zarówno przez pacjentów, jak i koncerny farmaceutyczne – mówi dr Paweł Biernat, prezes wrocławskiej spółki Biotts. – Skuteczność preparatu zależy nie tylko od substancji biologicznie czynnych, jakie w nim zastosowano, ale również od zdolności przenikania składników w głąb ludzkiego organizmu. Nawet wysokiej klasy nowoczesne substancje czynne, aby mogły zadziałać, muszą skutecznie przeniknąć przez skórę – dodaje.

Przenikanie substancji czynnych przez naskórek jest możliwe dwiema drogami: drogą przezkomórkową powszechnie wykorzystywaną oraz drogą międzykomórkową, dziś wykorzystywaną w ograniczonym stopniu. Droga międzykomórkowa jest nieprzepuszczalna z powodu obecności nierozpuszczalnych złogów międzykomórkowych. – Dzięki mieszaninie substancji użytych do stworzenia nośnika i substancji pomocniczych chwilowo zmiękczamy wypełnione przestrzenie między komórkami keratynocytów, potocznie zwane cementem międzykomórkowym, dzięki czemu otwieramy niedostępną wcześniej „autostradę” do transportu dużych cząsteczek, białek i substancji rozpuszczalnych w wodzie – mówi Paweł Biernat.

– Otrzymaliśmy szereg wyników badań potwierdzonych przez niezależne jednostki badawcze i naukowe, z których jesteśmy bardzo zadowoleni. W badaniach na szczurach potwierdziliśmy możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystaliśmy między innymi markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny – mówi dr Jan Meler, jeden z założycieli Biotts.

Substancje, z których składa się nośnik są obecne na listach substancji farmakopealnych (polskich i zagranicznych) dopuszczonych do użycia w przemyśle farmaceutycznym. Najnowsze wyniki uzyskane w badaniach ADME (Absorbcji, Dystrybucji, Metabolizmu i Wydalania) autorskiego leku Biotts, stworzonego na bazie nośnika, wykazały szybsze działanie, dłuższe uwalnianie i identyczny poziom leku we krwi, pomimo dwukrotnie mniejszego stężenia substancji czynnych, w porównaniu do preparatów konkurencji.

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty – wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o: białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie. Technologia Biotts jest przełomowa, dzięki niej zostaną obniżone koszty leczenia, a miliony pacjentów mają szansę przyjmować leki w komfortowych warunkach (zastępując np. doustne formy podawania leków, często obciążające układ pokarmowy, oraz bolesne zastrzyki).

Zespół Biotts planuje rozpocząć badania przedkliniczne nad efektywniejszym transportem leków stosowanych w cukrzycy i neurologii. Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich już do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalna procedurę ochrony PCT. Firmę z Wrocławia dostrzeżono już w startupowym ekosystemie. W spółkę w ubiegłym roku zainwestował Leonarto Alfa. Pozyskane od funduszu venture capital 2,8 mln PLN umożliwią m.in. sfinansowanie ochrony patentowej opracowanych przez spółkę technologii.

Istotnym czynnikiem wzrostu wartości światowego rynku leków będą nowe produkty. Według raportu globalny rynek systemów transdermalnych wyniósł prawie 6 mld USD w 2018 r., a do 2025 r. wygeneruje ponad 8,1 mld USD.

KOMENTARZE
news

<Luty 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter