Czym są materiały samonaprawiające?
Tkanka biologiczna posiada niezwykłą zdolność do regeneracji po uszkodzeniach poprzez złożoną serię kroków, umożliwiając tym samym powrót do początkowego stanu. W ostatnich latach naukowcy starają się odtworzyć właściwości samoregeneracji w materiałach syntetycznych, co przyniosłoby wiele korzyści, a także otworzyło nowe możliwości. Materiał samonaprawiający może się odnowić, gdy obiekt zostanie uszkodzony. Inicjowanie mechanizmu samonaprawy odbywa się po naruszeniu struktury materiału, np. w wyniku uszkodzeń mechanicznych, naprężenia czy starzenia się. Celem jest przywrócenie pierwotnych właściwości mechanicznych i funkcjonalności. Idealny materiał samonaprawiający powinien spontanicznie, bez żadnego zewnętrznego działania, odzyskać swoje cechy i integralność w minimalnym czasie – niezbędnym po doznaniu uszkodzenia – i powtarzać to niezliczoną ilość razy.
Hydrożel, który może się samoistnie regenerować jak skóra
Naukowcy z Uniwersytetu Aalto w Finlandii i Uniwersytetu Bayreuth w Niemczech osiągnęli niezwykły przełom w nauce o materiałach, opracowując nowy hydrożel, który ma wyjątkową zdolność do samonaprawy, podobnie jak ludzka skóra. Ten materiał wyróżnia się nie tylko właściwościami samoregeneracji, ale także wyjątkową wytrzymałością i elastycznością, co stanowi ważny krok w dziedzinie tworzyw syntetycznych. Nowy żel powstał poprzez zmieszanie roztworu sproszkowanego monomeru z wodą zawierającą bardzo cienkie nanopłytki hektorytu – minerału gliny (tworzącego pewnego rodzaju rusztowanie). Mieszaninę poddano działaniu promieniowania UV. W efekcie powstała struktura nanopłytek i polimerów, które są między nimi splątane. Promieniowanie UV powoduje, że poszczególne cząsteczki wiążą się ze sobą, dzięki czemu wszystko staje się elastycznym ciałem stałym – żelem. Splątanie oznacza, że cienkie warstwy polimeru zaczynają się okręcać wokół siebie, w losowej kolejności. Gdy polimery są całkowicie splątane, nie można ich od siebie odróżnić. Są bardzo dynamiczne i mobilne na poziomie molekularnym, a po przecięciu – zaczynają się ponownie splatać. Dzięki tej konstrukcji właściwości hydrożelu są znacznie ulepszone – materiał jest nie tylko wzmocniony mechanicznie, ale także zdolny do samonaprawy, naśladując skuteczne mechanizmy gojenia występujące w tkankach biologicznych. Żel może regenerować się w 90% w ciągu 4 godzin. Do pełnej samonaprawy potrzeba 24 godzin.
Nowe możliwości
Żele mają wiele zalet, takich jak biokompatybilność, transport składników odżywczych czy przewodnictwo jonowe. Zespół naukowców z Finlandii i Bawarii, który stworzył innowacyjny hydrożel, przekonuje, że znajdzie on zastosowanie w wielu dziedzinach. Samonaprawiające się miękkie materiały obiecują duży potencjał, np. w sztucznej skórze, miękkiej robotyce oraz zastosowaniach biomedycznych. Odkrycia i rozwój substancji samonaprawiających doprowadziły do wzrostu zainteresowania tą dziedziną. Unikatowe cechy powodują, że są obiecującymi materiałami do zastosowań biomedycznych, ale ich ograniczenia mechaniczne niekiedy uniemożliwiają im osiągnięcie pełnego potencjału. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie ich w koncepcji sztucznej skóry. Syntetyczny materiał o znacznej wytrzymałości i właściwościach samonaprawiających prawdopodobnie będzie motorem innowacji zarówno w opiece zdrowotnej, jak i np. projektowaniu robotów. Przypuszczalnie równie ważną rolę materiały samonaprawiające mogą odegrać w inżynierii tkankowej. Istnieje duża potrzeba na nowe rozwiązania w obszarze leczenia i regeneracji uszkodzonych tkanek, a także innowacyjnych implantów. Inne potencjalne zastosowania to transport leków, regeneracja kości czy innowacyjne opakowania leków.
KOMENTARZE