Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biokomputer zbudowany z ludzkich komórek
Biokomputer zbudowany z ludzkich komórek
Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu oraz Uniwersytetu w Bazylei kilka miesięcy temu zaprezentował niezwykły komputer. Działa w dość nietypowy sposób – nie jest zasilany prądem elektrycznym, nie potrzebuje więc też okablowania. Co więcej, komputer jest żywy, ponieważ zawiera żyjące ludzkie komórki i potrafi wykonywać obliczenia.

 

 

"Komputer" zwykle oznacza skomplikowane urządzenie elektroniczne przetwarzające wiele złożonych informacji. Warto jednak pamiętać, że historia tego słowa pochodzi z XVII w., a wtedy oznaczało ono po prostu "tego, kto oblicza". Poznanie odrobiny historii pozwala więc szeroko spojrzeć w przyszłość informatyki.

Naukowcy, używając dziewięciu różnych populacji komórek złożonych w kultury 3D, zdołali sprawić, by zachowywały się one jak bardzo prosty elektroniczny obwód obliczeniowy. Przewody elektryczne zostały więc zastąpione komórkowymi, tworząc żywy komputer, który reaguje na różne informacje i może przetwarzać je za pomocą podstawowych bramek logicznych AND, NOT i OR.

Dla przykładu dzięki bramce NOT wejście binarne o wartości 1 na wyjściu otrzymuje wartość 0. Cały schemat jest bardzo prosty, ale fakt, że naukowcom udało się skonstruować kompletny komputer biologiczny, jest niezwykłym osiągnięciem.

Wykorzystane komórki ludzkie reagują na sygnały chemiczne, lecz zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby każda z nich wykonywała jedną konkretną instrukcję obliczeniową. Zespół zdołał do tej pory wykonać podstawowe zadania z dodawania z pomocą kilku komórek. W ramach tego projektu naukowego, zespół badaczy skonstruował specjalne programy genetyczne dla każdej grupy komórek, które wchodzą w skład tego biokomputera.

Poprzednie próby skonstruowania biokomputerów bazowały na prostszych metodach: od wykorzystania DNA do skonstruowania pracujących tranzystorów molekułami meduzy, do stworzenia bio-pikselowego wyświetlacza. Mimo że  były to imponujące urządzenia, nie są tak zaawansowane jak powstały biokomputer oparty na bramkach logicznych. Jest to naprawdę imponujące, że garstka komórek może działać jako prosty komputer.

Warto pamiętać, że komputer jest „tylko” maszyną, która przetwarza dane. Tak samo, jak ludzki mózg, który jest o wiele bardziej złożony, niż najbardziej innowacyjny komputer świata. Ponadto analizuje on dane przez cały czas, a otrzymując bodźce zmysłowe, przetwarza je przez nasze neurony, odpowiednio i nieprzerwanie reagujące przez całe nasze życie.

W jakim celu konstruowane są tego typu biokomputery? Zdaniem naukowców, biologiczne komputery mogą posłużyć między innymi medycynie – systemy tego typu można byłoby wszczepiać w organizmy żywe, aby wykrywały i zwalczały różne choroby.

KOMENTARZE
Newsletter