Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bio-Tech Live #16 – Zadbać o bezpieczeństwo i komfort psychiczny kobiet w ciąży I MoFeMa
Bio-Tech Live #16 – Zadbać o bezpieczeństwo i komfort psychiczny kobiet w ciąży I MoFeMa

W najnowszym odcinku programu Bio-Tech Live przyjrzymy się zagadnieniom monitoringu przebiegu ciąży i diagnostyki płodu w obszarze nieinwazyjnych badań prenatalnych. Obecnie kobietom w ciąży nierzadko sugeruje się, że liczba wizyt kontrolnych powinna być ograniczona do minimum, a więc pewnie przyszła mama dwa razy zastanowi się, czy rzeczywiście potrzebnie zawraca głowę lekarzowi. Okres ciąży generuje także stres, obawy, lęki, czy to bezbronne maleństwo rozwija się prawidłowo. Kobieta w takiej sytuacji potrzebuje emocjonalnego wsparcia, tymczasem na wizytę rekomenduje się jej przyjście bez partnera z racji zagrożenia epidemicznego. To wszystko sprawia, że bezpieczeństwo kobiet w ciąży w czasie pandemii słusznie staje się przedmiotem zagorzałej dyskusji.

A co gdyby pacjentki większość czynności z zakresu opieki nad nienarodzonym dzieckiem mogły podejmować w domu, w swojej bezpiecznej przestrzeni? Np. za pomocą dedykowanego urządzenia wielkości smartfona bezinwazyjnie badać swoje i swojego dziecka tętno, zwłaszcza pod kątem nieprawidłowości pracy serduszka swojej pociechy. Dane pomiarowe mogłyby następnie oglądać na komputerze, przesłać do lekarza lub umieścić na platformie telemedycznej. Pełna mobilność nie ograniczałaby kobiet w codziennych zajęciach. A przecież spokojna, aktywna mama, nosząca w swoim łonie zdrowe dziecko, to chyba wszystko, czego można chcieć do szczęścia w tym szczególnym czasie. 

Dziś wiemy, że taki scenariusz jest jak najbardziej realny. O diagnostyce prenatalnej porozmawialiśmy z przedstawicielami polskiej spółki MoFeMa, specjalizującej się w badaniu impulsów bioelektrycznych, której najważniejszym projektem jest telemedyczny system do badania dobrostanu płodu, wykorzystujący technologię eKTG. Był z nami prezes firmy Leszek Wójcik oraz prof. Krzysztof Rytlewski, przewodniczący Rady Naukowej spółki i pomysłodawca rzeczonego systemu.

 

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/w-ci%C4%85%C5%BCy-brzuch-r%C4%99ce-serce-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-534471/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter