Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Paracetamol w ciąży – czy bezpieczny?
Paracetamol jest najpopularniejszym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dostępnym bez recepty. W dawkach terapeutycznych uważany jest za lek bezpieczny i tym samym zalecany pacjentom z chorobą wrzodową, astmą aspirynową, zaburzeniami krzepliwości krwi lub z alergią na kwas acetylosalicylowy albo inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przyszłe mamy są przekonane, że paracetamol jest bezpieczną alternatywą w przypadku umiarkowanego bólu i gorączki. Dopuszczony jest do stosowania u kobiet ciężarnych od 4 miesiąca ciąży, u karmiących oraz u noworodków i niemowląt. Jednak najnowsze doniesienia naukowców z Norwegii rzucają nowe światło na kwestię bezpieczeństwa paracetamolu.

Ciąża jest okresem, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie; zdrowo się odżywiać i unikać stosowania jakichkolwiek leków. Naukowcy z Atlanty przeprowadzili badania, w których zapytali ciężarne kobiety o najczęściej przyjmowane leki w pierwszym trymestrze. Spośród ponad 5000 ankietowanych kobiet niemal 0,5% zażywała jakieś farmaceutyki. Wyodrębniono 31 leków stosowanych z przepisu lekarza oraz aż 23 dostępnych bez recepty. Te na receptę to m.in.: progesteron, amoksycylina, albuterol, prometazyna. Najczęściej stosowane preparaty OTC to: paracetamol, ibuprofen, pseudoefedryna, naproxen; czyli całkiem bogata grupa NLPZ-etów. Spośród całej grupy 54 leków tylko dwa posiadały status “bezpieczne w czasie ciąży”. Wciąż brakuje danych dotyczących embriotoksyczności wielu medykamentów.

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego sugerują, że długotrwałe przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wad rozwojowych u dziecka. Badania trwały ponad 3 lata i obejmowały niemal 3000 rodzeństw. Dzieci narażone na paracetamol przez więcej niż 28 dni wykazywały gorsze zdolności motoryczne i większe problemy z komunikacją niż ich rodzeństwo nie narażone na ten lek w okresie płodowym. Co więcej, ten sam trend, lecz słabszy zaobserwowano także u dzieci narażonych na paracetamol przez mniej niż cztery tygodnie. Natomiast nie uzyskano podobnych wyników dla ibuprofenu.

Bezpieczeństwo paracetamolu jako leku, uzależnione jest w dużej mierze od dawki przyjętego farmaceutyku, na co mają wpływ procesy jego metabolizmu wątrobowego. Dla dorosłych bezpieczną dla zdrowia dawką dobową paracetamolu są 4 g, natomiast dawki wyższe mogą wywołać objawy zatrucia paracetamolem pod postacią ciężkiego uszkodzenia wątroby. W terapii przewlekłej natomiast nie należy przekraczać dobowej dawki 2,5 g paracetamolu. Nadal jest on lekiem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, jednak należy ściśle przestrzegać czasu jego przyjmowania i nie narażać się na długoterminowe efekty uboczne.

 

Źródła

http://www.nature.com/news/ [dostęp 31.10.2013]

Brandlistuen R.E., Ystrom E., Nulman I., Koren G., Nordeng H., Prenatal paracetamol exposure and child neurodevelopment: a sibling-controlled cohort study. Int J Epidemiol. 2013 Oct 24.

Thorpe P.G. et all, National Birth Defects Prevention Study. Medications in the first trimester of pregnancy: most common exposures and critical gaps in understanding fetal risk. Pharmacoepidemiol Drug Saf. 2013 Sep;22(9):1013-8.

Franko K.R., Mekeel K.L., Woelkers D., Khanna A., Hemming A.W., Accidental acetaminophen overdose results in liver transplant during second trimester of pregnancy: a case report. Transplant Proc. 2013 Jun;45(5):2063-5.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter