Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
ASBIS inwestuje 1 mln euro w technologiczną spółkę EMBIO
ASBIS inwestuje 1 mln euro w technologiczną spółkę EMBIO

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zawarł umowę nabycia 20% udziałów spółki EMBIO Diagnostics Ltd za łączną kwotę 1 mln euro. EMBIO Diagnostics to cypryjska firma biotechnologiczna, która projektuje i rozwija oparte na biosensorach innowacyjne urządzenia, służące do szybkiej diagnostyki w zakresie bezpieczeństwa żywności, badania jakości powietrza i badań środowiskowych. Firma stworzyła też przenośne urządzenia, które mogą być stosowane w branży medycznej do szybkiego wykrywania i diagnostyki SARS-CoV-2. Są one przeznaczone zarówno do użycia profesjonalnego (B2B), jak i indywidualnego (B2C).

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu widoczni są, od prawej: CEO ASBIS – Serhei Kostevitch oraz CEO EMBIO – Constantinos Loizou. 

EMBIO Diagnostics od podstaw stworzyła unikalne, przenośne, ultraszybkie i ultraczułe urządzenie B.EL.D. (BioElectric Diagnostics), które jest jednym z niewielu opartych na bioczujnikach wielozadaniowych analizatorów chemicznych. B.EL.D w ciągu kilku minut może dokładnie wykryć bakterie i inne szkodliwe chemikalia w takich kategoriach żywności, jak nabiał i warzywa liściaste. Wielkość rynku bezpieczeństwa żywności w UE wynosi obecnie 4 mld euro i rośnie w tempie 7% rocznie, podczas gdy wielkość światowego rynku bezpieczeństwa żywności wynosi obecnie 14,23 mld dol. i rośnie o 7,6% rocznie (EY Megatrends 2020). Stwarza to ogromne możliwości dla EMBIO do rozwoju oraz dalszego rozwinięcia współpracy z firmami działającymi w branżach, takich jak m.in.: mięso i drób, gotowe produkty do spożycia, ekologiczna hodowla itp. 

EMBIO Diagnostics stworzył też dwa urządzenia przeznaczone do wykrywania i diagnostyki SARS-CoV-2: CovBELD do wykrywania SARS-CoV-2 u ludzi poprzez analizę wymazów z próbek z górnych dróg oddechowych, które działają z wysoką dokładnością (96%), czułością (93%) i swoistością (98%) oraz AIRBELD do badania jakości powietrza oraz wykrywania jego zanieczyszczeń, a także wirusa SARS-CoV-2 w otoczeniu, m.in. w biurach, restauracjach, na lotniskach, w sklepach i szkołach. Wstępne testy sprzętu i oprogramowania B.EL.D do wykrywania i diagnozowania antygenu białka kolczastego SARS-CoV-2 S1 pokazały, że działają one z dużą dokładnością i dużą szybkością.

– Tak jak zapowiadaliśmy, jesteśmy otwarci na ciekawe inwestycje, które wpisują się w nasze innowacyjne DNA. EMBIO Diagnostics działa na perspektywicznym rynku bezpieczeństwa żywności, badań środowiskowych oraz szybkiego wykrywania bakterii i wirusów, w tym SARS-CoV-2. Zarząd firmy ma bardzo duże doświadczenie w dziedzinie biotechnologii i jest zdeterminowany do dalszego postępu. Inwestujemy w rozwój bardzo innowacyjnych technologii, które wpisują się w obecne globalne potrzeby – szybkiej i skutecznej diagnostyki SARS-CoV-2 oraz bezpieczeństwa żywności i badań środowiskowych. Jestem przekonany, że dzięki wprowadzeniu tych innowacyjnych urządzeń do naszych kanałów dystrybucji, EMBIO Diagnostics osiągnie globalny sukces, którego również my, jako udziałowcy spółki, będziemy beneficjentami – mówi Serhei Kostevitch, prezes zarządu ASBISc Enterprises Plc.

– Opracowujemy unikalne rozwiązania oparte na biotechnologii, które mogą znacząco poprawić nasze codzienne życie, a na pewno podnieść jego jakość. Cieszymy się, że inwestor strategiczny i innowator, jakim jest ASBIS, wspiera nas swoimi wielopoziomowymi zasobami. Potrzeba dostarczania innowacyjnych produktów, technologii, które poprawiają nasze codzienne życie, to misja, która łączy ASBIS i EMBIO Diagnostics. Nasza wizja dostarczania klientom najlepszych w branży rozwiązań do monitorowania uczyniła nas partnerami. Ponadto dzięki rozległej geograficznej obecności ASBIS oraz rozbudowanym strukturom sprzedaży w 56 krajach na całym świecie komercjalizacja naszych urządzeń będzie znacznie szybsza. Mamy ambitne plany rozwojowe, dlatego jestem przekonany, że nasza współpraca przyniesie obu stronom wymierne korzyści – dodaje Constantinos Loizou, założyciel i prezes zarządu EMBIO Diagnostics Ltd.

KOMENTARZE
Newsletter