Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Znów o nim głośno- cellulit… i jeden z jego „pogromców” KrioMezoLifting – nowość w kosmetologii estetycznej
13.12.2011

Cellulit (GLD, ganoid lipodystrophy), potocznie zwany „skórką pomarańczowa” staje się problemem cywilizacyjnym i dotyczy przede wszystkim kobiet. Termin ten powstał około 150 lat temu we Francji i początkowo był kojarzony jako problem kosmetyczny. Czy celulit „dotyka” każdej kobiety? I czy można z nim sobie poradzić?

 

Cellulit przejawia się występowaniem zmian w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej. W rozwiniętym stadium, ma charakterystyczny wygląd fałdek i zgrubień na powierzchni skóry. Jego przyczyną są zaburzenia mikrokrążenia i gromadzenie się płynów pomiędzy komórkami przy jednoczesnym powiększaniu się komórek tkanki tłuszczowej i zmniejszeniu przepuszczalności ich ścian. Nie leczona skórka pomarańczowa zwykle ma charakter postępujący. Występuje ona najczęściej w okolicy ud, pośladków i brzucha. Ma to swoje logiczne wyjaśnienie w tych właśnie obszarach gdzie znajdują się największe skupiska komórek tłuszczowych. Cellulit może pojawiać się także, choć znacznie rzadziej, na przedramionach, w okolicy kolan lub łydek.

 

Typy cellulitu:

Rozróżnia się dwa główne typy cellulitu: wodny (twardy) i tłuszczowy (miękki). Dodatkowo dokonując bardziej szczegółowego podziału możemy wyróżnić także cellulit:

  • obrzękowy (najpoważniejsza odmiana)
  • mieszany (łączący w sobie postać twardą i miękką)
  • rzekomy (polegający na opadaniu skóry i tkanki podskórnej pośladków, ramion, a także ud.

 

Stopnie cellulitu:

Stopień 0 – pojawienie się nieznacznych fałd przy działaniu dłońmi na skórę. Stan skory nie naciśniętej wygląda całkowicie normalnie. Naczynia włosowate zatracają prawidłową przepuszczalność, co powoduje niedostateczny przepływ limfy.

Stopień 1 – pojawienie się zagłębień po ujęciu w fałd tkanki podskórnej, odpowiadających dodatniemu objawowi „skorki pomarańczowej”. W przestrzeniach międzykomórkowych zbierają się płyny. Następuje tutaj początek zaburzeń w tkance tłuszczowej, objawiając się gromadzeniem komórek tłuszczowych i wzrost włókien kolagenowych.

Stopień 2 – zaburzenia w tkance tłuszczowej pod postacią grudek i drobnych guzków ok. 1 mm. Zagłębienia występują podczas napinania mięśni, jednak nie są tak zaawansowane jak w 3-cim stopniu cellulitu.

Stopień 3 – najbardziej zaawansowany. Fałdy tkanki tłuszczowej tworzą guzki i grudki większych rozmiarów (2-20 mm), są widoczne także w spoczynku. Podczas nacisku mogą powodować ból.

 

Czy cellulit to samo co cellulitis?

Cellulitis jest stanem zapalnym podskórnych tkanek ciała i wymaga leczenia antybiotykowego. Jego objawem jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, którym najczęściej towarzyszy ból. Przyczyną wystąpienia cellulitisu jest infekcja bakteryjna mogąca pojawić się po ukąszeniu, poparzeniu lub zranieniu odsłoniętych części ciała. Cellulitis jest problemem od nas niezależnym i wymaga leczenia, natomiast cellulit w olbrzymim stopniu jest związany z zaniedbaniami ze strony człowieka, nie wymaga leczenia, nie powoduje bólu, jedynie może wpływać na pogorszenie samopoczucia i samoakceptacji.

 

Kogo dotyczy problem cellulitu?

Zgodnie z badaniami, około 80 – 90 % kobiet po 25 roku życia ciepli z powodu nierówności, zgrubień oraz gąbczastych bruzd na powierzchni ciała, w szczególności w okolicach ud i pośladków. Kobiety mają charakterystycznie zbudowaną tkankę łączną, o rozciągliwych i luźno ułożonych włóknach, w których to komórki tłuszczowe swobodnie pęcznieją, powodując defekty skóry. Problem ten dotyczy kobiet bez względu na wagę (także osoby z niedowagą), wiek i kolor skóry (jednak rzadziej pojawia się u kobiet ciemnoskórych), jest on powszechnie występującym schorzeniem, które niekiedy dotyczy także bardzo młodych dziewcząt, może się on pojawiać już w wieku na stu lat. Bez wątpienia jest on wrogiem skóry, którego nie jest łatwo się pozbyć, a dodatkowo może on spowodować brak akceptacji własnego ciała i wstyd przed jego eksponowaniem.

 

Czy mężczyźni też cierpią na cellulit?

Na pocieszenie, należy powiedzieć, że problem ten dotyka także mężczyzn, jednak niezwykle rzadko, ponieważ skóra mężczyzn jest nieco inna niż nasza, to przyczyny występowania u nich cellulitu są również odmienne. Głównym powodem pojawienia się u nich omawianego problemu jest zażywanie dużych dawek środków wspomagających rozrost tkanki mięśniowej, tzw. preparatów sterydowych.

 

Jakie są przyczyny jego powstawania?

Przyczyny powstawania cellulitu mogą być bardzo różnorodne i niejednokrotnie na brzydkie bruzdy i pofałdowania na skórze przyczynia się łącznie wiele zaniedbań związanych z dietą i stylem życia. Trudno jest jednoznacznie określić jedną, decydującą jego przyczynę. Wśród czynników, które najczęściej wymienia się jako powody tworzenia się skórki pomarańczowej należy zaliczyć: siedzący tryb życia, brak uprawniania odpowiedniej porcji aktywności fizycznej, życie w ciągłym stresie, obciążenia genetyczne, otyłość zwiększa ryzyko powstawania skórki pomarańczowej, niewłaściwa, niezbilansowana dieta, bogata w sól, cukier i żywność przetworzoną (np. fast-food), noszenie obcisłej, uciskającej bielizny i ubrań (np. zbyt ciasne spodnie rurki), zażywanie tabletek antykoncepcyjnych (estrogenów), zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie (okres dojrzewania, ciąża, menopauza), przyjmowanie preparatów sterydowych, częste, długotrwałe opalanie, częste noszenie wysokich obcasów, palenie papierosów (nikotyna zwęża naczynia krwionośne, przez co komórki są niedotlenione, a proces spalania tkanek tłuszczowych nie jest efektywny), długie gorące kąpiele, zakładanie nogi na nogę, co pogarsza krążenie krwi.

 

Należy pamiętać, że wymienione wyżej czynniki są najważniejsze i jeśli nie ograniczysz ich w swoim życiu, to żaden kosmetyk nie da dostatecznego efektu. Kosmetyki stanowią wsparcie dla naszego wysiłku w walce z cellulitem. Kobiety często o tym zapominają i liczą, że kupując drogi krem zwalczą cellulit w zupełności i będą mogły dalej żyć bez żadnych zmian w diecie i stylu życia.

 

Jakie są sposoby zwalczania cellulitu?

Aby skutecznie zwalczyć cellulit trzeba przeanalizować, które z czynników jego powstawania dotyczą nas samych i rozpocząć pracę nad eliminacją ich wszystkich naraz. Tylko wzmożony atak na tak uporczywego przeciwnika może dać niesamowite efekty. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli uprawiasz regularnie sport, a żywisz się nie wartościową żywnością typu fast food bogatą w tłuszcze i sól efekty twojego wysiłku będą marne. W sytuacji odwrotnej również nie ma co liczyć na dobre efekty ponieważ zbilansowana dieta pomoże nie pogarszać stanu cellulitu, ale również nie wpłynie na jego eliminację.

 

Dlatego też wojownicy w walce o piękną jędrną i gładką skórę zostali podzieleni na 4 grupy:

 1. Prawidłowa, zbilansowana dieta

 2. Odpowiednia porcja regularnej aktywności fizycznej

 3. Pielęgnacja i masaże

 4. Zabiegi profesjonalne

 

Jak się odżywiać żeby nie mieć cellulitu?

Jedzmy: codziennie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców (najlepiej w formie nie przetworzonej), pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze, chude mięso i wędliny.

 

Ograniczmy: sól, produkty tłuste (podnoszą poziom cholesterolu, który tworzy zatory żylne i pogarsza przepływ krwi), produkty przetworzone (np. fast food). Jeśli to możliwe nie stosujmy preparatów sterydowych i hormonalnych.

 

Techniki pielęgnacji skóry

Kremy, balsamy i żeledo pielęgnacji ciała z problemem cellulitu nawilżają skórę, a zawarte w nich składniki działają ujędrniająco, niekiedy rozgrzewająco. Często posiadają w składzie kofeinę, która pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Kosmetyki pomagają poprawić stan skóry, jednak aby uzyskane efekty były zadowalające najlepiej stosować je po treningu aerobowym i dodatkowo zapewnić sobie chwilę relaksu poprzez masaż przy pomocy masażera.

 

Endermologiazabieg ten opiera się na zasadach drenażu limfatycznego. Wykonuje się go za pomocą specjalnego urządzenia. Pacjent wkłada na siebie kombinezon, po czym zostaje poddany działaniu elektronicznych rolek znajdujących się w hermetycznej komorze z wytworzonym nadciśnieniem. Rolki te wałkują skórę, dzięki czemu wzmacnia się ona i wygładza. Zabieg wpływa także na zlikwidowanie obrzęków. Jego wadą jest fakt, że wymaga specjalistycznej aparatury i nie jesteśmy w stanie wykonać go same w domu.

 

Bańka chińskato technika masażu wykonywane przy pomocy specjalnych przyrządów baniek (najczęściej stosuje się plastikowe, rzadko szklane). Technika ta polega na zassaniu skóry do wnętrza bańki, co powoduje przekrwienie ciała w miejscu postawienia bańki. Tego rodzaju masaż może obejmować praktycznie całe ciało, również pośladki, uda, brzuch i ramiona, czyli miejsca jego występowania. Jest to jedna ze znakomitych technik wspomagania walki z cellulitem.

 

Krioterapiapolega na działaniu niskiej temperatury, która ma wpływ na ukrwienie i dotlenienie skóry, co z kolei wpływa pozytywnie na jej ujędrnienie i wyszczuplenie. Skutkiem zabiegu jest też wzrost napięcia i zwarcia skóry wykorzystywany w terapii laser emituje światło przenikające do podskórnej tkanki, dzięki czemu następuje zwiększenie gęstości kolagenu.

 

KrioMezoLifting jest to bezbolesna metoda modelująca skórę i owal twarzy, redukująca worki pod oczami, dotleniająca skórę i intensywne nawilżająca. KrioMezoLifting to zupełna nowość w kosmetologii estetycznej.

 

 

Instytut Zdrowia i Urody YASUMI

 

Kluczowym preparatem wykorzystywanym podczas zabiegu jest pochodna witaminy C, która posiada doskonałą stabilność w obecności tlenu, ciepła i jonów metalu w porównaniu z konwencjonalną witaminą C. Stopniowo przekształca się w aktywną witaminę C dzięki glukozydazie alfa obecnej w skórze. Witamina C zostaje uwolniona i dlatego posiada normalną aktywność biologiczną.

 

Stąd AA2G- pochodna witaminy C użyta w zabiegu daje lepsze rezultaty niż konwencjonalna witamina C.

 

Do głównych właściwości AA2G należą m. in. przyczynianie się do syntezy kolagenu poprzez fibroblasty w ludzkiej skórze, tłumienie syntezy melaniny w melanocytach i zapobieganie niechcianym przebarwieniom, redukowanie istniejącej melaniny, a więc przebarwień oraz przechwytywanie wolnych rodników w skórze, tłumienie powstawania rumienia i zaczerwienień.

 

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas zabiegu:

 

Terapia zimnem (Krio). Leczenie zimnem to praktyka stosowana do poprawiania stanu zdrowia od wielu setek lat. Lekarze są zgodni, że zimno uśmierza ból, przyśpiesza proces gojenia ran i ma zbawienne działanie na skórę. Dzięki niskim temperaturom nasze krążenie się poprawia, co powoduje, że skóra jest lepiej dotleniona i po prostu wygląda lepiej. Terapia zimnem spowalnia procesy starzenia, poprawia koloryt i stan skóry.

Rezultatem zastosowania zabiegu KrioMezoLIfting z AA2G jest nadanie skórze zdrowego kolorytu, silne wygładzenie i poprawa owalu twarzy.

 

KrioMezoLifting z AA2G to unikalny zabieg łączący doskonały preparat aktywny i terapię zimnem (krio), a także falami radiowymi (RF). Jest bezbolesną metodą modelującą skórę i owal twarzy, redukującą worki pod oczami, dotleniającą skórę i intensywne nawilżającą. Zabieg jest idealny również dla skór wrażliwych, problemowych i z tendencją do rumienia.

AA2G zapobiega pigmentacji skóry poprzez blokowanie syntezy melaniny w melanocytach. Ma także zdolność redukowania ilości wcześniej nagromadzonej melaniny, powodując rozjaśnienie skóry.

 

Kluczowym preparatem wykorzystywanym podczas zabiegu jest glikozyd askorbylowy (AA2G; prekursor witaminy C), który posiada doskonałą stabilność w obecności tlenu, ciepła i jonów metalu w porównaniu z konwencjonalną witaminą C. Stopniowo przekształca się w aktywną witaminę C dzięki glukozydazie alfa obecnej w skórze. Witamina C zostaje uwolniona i dlatego posiada normalną aktywność biologiczną.

 

Do głównych właściwości AA2G należą: przyczynianie się do syntezy kolagenu poprzez fibroblasty w ludzkiej skórze, tłumienie syntezy melaniny w melanocytach i zapobieganie niechcianym przebarwieniom, redukowanie istniejącej melaniny, a więc przebarwień, przechwytywanie wolnych rodników w skórze oraz tłumienie powstawania rumienia i zaczerwienień.

 

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas zabiegu:

Terapia zimnem (Krio) - Leczenie zimnem to praktyka stosowana do poprawiania stanu zdrowia od wielu setek lat. Lekarze są zgodni, że zimno uśmierza ból, przyśpiesza proces gojenia ran i ma zbawienne działanie na skórę. Dzięki niskim temperaturom nasze krążenie się poprawia, co powoduje, że skóra jest lepiej dotleniona i wygląda lepiej. Terapia zimnem spowalnia procesy starzenia, poprawia koloryt i stan skóry.

Odmładzanie falą radiową RF (lifting bez skalpela) - podczas zabiegu energia fal radiowych zamieniana jest w ciepło. Tkanka podskórna podgrzewana jest miejscowo do ponad 40˚C, dzięki czemu zwiększa się ukrwienie, a komórki są lepiej odżywione i ukrwione. W ten sposób fibroblasty (komórki tkanki łącznej) zostają pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny, a te z kolei są bezpośrednio odpowiedzialne za jędrność, elastyczność i gładkość.

 

 

Jakie surowce kosmetyczne są „lekarstwem” na skórkę pomarańczową?

  • Oliwa z oliwek – wspomaga naturalny proces rewitalizacji skóry i głęboko nawilża naskórek,
  • Wyciąg z Centella Asiatica (Gotu Cola) – roślina bogata w naturalne fitohormony, przyczynia się do ochrony kolagenu i elastyny przed szkodliwym działaniem wolnych rodników aby skutecznie ujędrnić skórę i efektywnie wzmocnić strukturę tkanki podskórnej.
  • Wyciąg z Pokrzywy – usprawnia mikrokrążenie krwi oraz drenaż układu limfatycznego; dzięki temu komórki są lepiej odżywione, a tkanka tłuszczowa zostaje zniwelowana,
  • Czysta Guarana – aktywuje procesy spalania tkanki tłuszczowej i usprawnia metabolizm komórkowy wpływając drenująco na obszary poddane zabiegowi.
  • Czysta Kofeina, L-Karnityna – efektywnie usprawnia mikrokrążenie tkankowe, zwiększa wykorzystanie lipidów w procesach energetycznych i wyraźnie redukuje tkankę tłuszczową.
  • Olejki eteryczne – efektywnie usuwają z organizmu toksyny i nadmiar wody oraz usprawnia gospodarkę hydro-lipidową.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty – oczyszcza, przenika głęboko w skórę i polepsza mikrokrążenie małych naczyń. Redukuje nadmiar głębokiej tkanki tłuszczowej, wzmacnia skórę i polepsza dotlenienie jej komórek, pomaga wydalać toksyny.
  • Diosmina, Acetyloglukozaminy, Kwas glukuronowy- umożliwiają wielokierunkowe działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.
  • Wyciąg z nasion kasztanowca – poprawia krążenie w naczyniach skóry.
  • Algi, Miłorząb japoński – wspomagają usuwanie toksyn z organizmu i przyspieszają procesy spalania tłuszczu.
  • Cynamon – sprzyja krzepnięciu krwi, posiada właściwości przeciwbólowe. Działa antyseptycznie, stymulujący, rozgrzewający, korzystnie wpływa na pracę serc,
  • Rozmaryn – działa oczyszczająco, stymuluje i równoważy, zalecany do leczenia cellulitu, zastoju płynów i schorzeń żylnych.
  • Nikotyniam metylu – działa rozgrzewająco i sprzyja mikrokrokrążeniu, idealny do szybkiego wzmocnienia i ujędrnienia skóry.

 

 

Źródło:

„KrioMezoLifting”

„Nature”

„Science”

 

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter