Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Złuszczanie i natłuszczanie – peelingi dla cer wrażliwych

Przekonanie, że cery wrażliwej nie należy peelingować jest już dawno nieaktualne. Skóra sucha, tak jak każda inna, potrzebuje systematycznego złuszczania, aby kosmetyki pielęgnacyjne mogły odpowiednio się wchłaniać. Co jednak, gdy skóra jest atopowa, ekstremalnie przesuszona, a podrażnienia występują po każdym dotychczas stosowanym peelingu? Warto zdać sobie sprawę, że nie wszystkie peelingi to grube ziarna, którymi pocieramy twarz. Na szczęście występują alternatywne opcje peelingów.

 

Po co wykonuje się złuszczanie?

Złuszczanie to ważny aspekt pielęgnacji cery. Nawet używając drogich kosmetyków i najlepszych kremów, nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie tego, że zostaną wchłonięte najcenniejsze składniki w głąb skóry, jeżeli odpowiednio nie przygotujemy cery. Stosując peelingi, przyspieszamy wymianę naskórkową, tzn. powodujemy powstanie nowego naskórka, który jest dobrze nawilżony, o równomiernym kolorycie oraz gładkiej strukturze. Odpowiednia bariera naskórkowa chroni skórę właściwą przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Co ciekawe, złuszczanie wierzchnich warstw naskórka powoduje pogrubienie jego żywych części, a to oznacza, że położona głębiej skóra właściwa oraz zawarte w niej naczynia są lepiej chronione przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Ma to znaczenie w przypadku cer naczyniowych i wrażliwych, ponieważ dzięki temu zaczerwienienia oraz naczynia krwionośne będą mniej widoczne. Możemy wyróżnić: peelingi powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Peelingi stosowane w warunkach domowych (mechaniczne, ziarniste bądź enzymatyczne) powodują bardzo delikatne złuszczanie jedynie wierzchniej warstwy naskórka.

 

Alternatywa dla peelingów ziarnistych

Oczywiście w przypadku skóry borykającej się z przesuszeniami należy wzbraniać się od tarcia i używania peelingów gruboziarnistych. Zamiennie z peelingiem ziarnistym można stosować nawilżający peeling w kremie, który w połączeniu z ciepłą wodą/hydrolatem zmiękcza i pomaga w naturalnym procesie złuszczania. Pozostawiony na skórze zaledwie kilka minut, podczas spłukiwania, usuwa naskórek z najbardziej suchych miejsc, dzięki czemu cera jest gładka i nawilżona. Peelingi kremowe wzbogacane są w drogocenne ekstrakty. Przykładowo, dodanie ekstraktu z brzoskwini regeneruje i rozświetla skórę. Warto pamiętać, że podobnie do peelingów w kremie działają także delikatne kremy złuszczające. Wybór jest bardzo duży, dzięki czemu łatwo dobrać idealną pielęgnację dla danego rodzaju cery. Zarówno drogerie, jak i apteki oferują szeroką gamę peelingów nawilżających.  Po ich zastosowaniu skóra staje się miękka, a kosmetyki pielęgnacyjne lepiej się wchłaniają. W efekcie kondycja cery zdecydowanie się poprawia.

 

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny należy do peelingów łagodnych. Z reguły jest dedykowany cerom dojrzałym, wrażliwym, suchym i naczynkowym oraz wtedy, kiedy jasno widzimy, że peeling mechaniczny jest dla nas zbyt mocny. W przypadku trądziku lepszym wyborem również będzie peeling enzymatyczny, gdyż wówczas jest mniejsze ryzyko na rozniesienie bakterii.

W peelingach enzymatycznych znajdują się następujące enzymy:

* papaina – pochodzi z owoców papai, działa złuszczająco i rozjaśniająco,

* bromelaina – pozyskuje się ją z ananasa,  działa złuszczająco i wygładzająco;

* ficyna – jest pozyskiwana z miąższu fig, działa o wiele mocniej niż papaina,

* aktynidyna – pozyskiwana z kiwi, działa złuszczająco,

* keratolina – enzym pochodzenia biotechnologicznego, ma działanie złuszczające i rozjaśniające.

 

Składy peelingów

Kosmetyki złuszczające do skóry wrażliwej powinny nawilżać i być bogate w witaminy. Wzbogacanie peelingów w ekstrakty, np. z brzoskwini czy ogórka, mocznik bądź kwas hialuronowy, jest bardzo pożądane w przypadku cer wrażliwych. Kosmetyki oparte na samych naturalnych składnikach, m.in. mące owsianej, drobno zmielonych łupinkach słodkich migdałów i orzechów włoskich z dodatkiem olejów, uzupełniają poziom lipidów w naskórku, chronią skórę przed nadmierną utratą wody i wspomagają procesy jej regeneracji.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kosmetyki-naturalne-kosmetyki-pi%C4%99kno-5475878/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter