Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdrowa skóra w każdym wieku!
Zdrowa skóra w każdym wieku!
Atrakcyjny wygląd i piękna cera to marzenie wielu kobiet. Choć należy dbać o całe ciało, najwięcej uwagi poświęcamy twarzy. Sposoby jej oczyszczania i pielęgnacji powinny być uzależnione od wieku i rodzaju cery. Warto też pamiętać, że składniki naszej diety mogą mieć niewyobrażalny wpływ na jej kondycję.

20 lat minęło

Stan skóry o właściwej budowie kolagenowej w wieku 20 lat kojarzy się ze zdrowym wyglądem, blaskiem oraz gładkością i sprężystością. Nieustany proces  zmian morfologicznych i strukturalnych rozpoczyna się już z chwilą przekroczenia tego wieku. Zmiany zachodzą w każdej warstwie skóry, która stopniowo szarzeje ze względu na spowolnioną odnowę komórkową w naskórku. Powierzchnia graniczna naskórek/skóra DEJ (połączenie termalno – epidermalne, ang. dermal – epidermal junction), staje się cieńsza i luźniejsza, traci jędrność i elastyczność. Również  w tym okresie możemy zaobserwować ledwie widoczne zmarszczki  i obwisanie skóry. 

 – Ważnym elementem w pielęgnacji młodej skóry jest jej ochrona przed szkodliwym działaniem światła dziennego, które może być przyczyną powstawania ogromnej liczby aktywnych biologicznie wolnych rodników – wyjaśnia Anna Bardel z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie. – Promieniowanie UV może również uszkadzać włókna kolagenowe i elastylowe, co staje się późniejszą przyczyną głębokich zmarszczek oraz szorstkiej i pogrubiałej skóry.

W  pielęgnacji tak młodej skóry ważna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna, kremami z odpowiednio dobranym do pory roku  wskaźnikiem SPF (ang. Sun Protection Factor ) oraz preparatami zawierającymi składniki zmniejszające liczbę komórek typu sunburn cell. Taką ochronę zewnętrzną skóry uzyskujemy dzięki filtrom fizycznym (zwane również filtrami mechanicznymi ) i chemicznym oraz związkom wychwytującym wolne rodniki, które powstają w skórze w momencie nadmiernej ekspozycji na światło.   Istotna jest również dieta bogata w naturalne witaminy, antyutleniacze oraz oleje  zwiększające skuteczność naturalnych mechanizmów ochrony komórek skóry przed utlenieniem.

 - Jednym z często spotykanych problemów młodej  skóry jest trądzik oraz towarzyszące mu zaskórniki powstające w obrębie ujścia mieszka włosowego.  Trądzik jest charakterystyczny dla cery tłustej i mieszanej – tłumaczy Anna Bardel.

Preparaty przeznaczone do pielęgnacji tego typu skóry powinny zawierać fitosfingozynę, która poprzez działanie na receptory PPRAα*  oraz PPARγ ** redukuje reakcje zapalne. Dodatkowo efektywnie hamuje rozwój bakterii, drożdżaków oraz drobnoustrojów tj.: Staphylococcus aureus, Micrococcus luteus, Propionibacterium acnes, Brevibacterium epidermidis, Candida albicans i Malassezia furfu.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter