Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zabiegi z fitomelatoniną innowacją w gabinetach kosmetycznych
Zabiegi z fitomelatoniną innowacją w gabinetach kosmetycznych
Jak wiemy, fitomelatonina jest substancją pochodzenia roślinnego o strukturze chemicznej identycznej z melatonina produkowaną przez ludzki organizm. Wykazuje wielokierunkowe dobroczynne działanie na skórę, między innymi antyoksydacyjne, nawilżające, odżywiające i przeciwstarzeniowe. Reguluje aktywność gruczołów łojowych, wspomaga mikrokrążenie skórne, a także regeneruje skórę podrażnioną. Dzięki swoim właściwościom oraz budowie chemicznej, która pozwala na wniknięcie jej do skóry właściwej, opracowana została linia produktów zarówno do użytku domowego jak i profesjonalnego, których główną składową jest roślinna melatonina.

 

Pierwszą osobą, której po latach badań udało się wydobyć fitomelatoninę z roślin w postaci olejowego ekstraktu i opatentować tą metodę jest dr Francesca Ferri. Stworzyła firmę Effegilab, której celem jest tworzenie kosmetyków wykorzystujących wszystkie właściwości fitomelatoniny, a jej hasło przewodnie brzmi: „Natura jest synonimem wiedzy”. Tworzeniu receptur towarzyszyła stała współpraca ze środowiskiem lekarzy i naukowców, dlatego składniki kosmetyków Effegilab są naturalne i dokładnie przebadane, ich pochodzenie jest bezpieczne, a skuteczność działania udowodniona.

Linia dermokosmetyków przeznaczonych do zabiegów w gabinetach kosmetycznych posiada szerokie spektrum zastosowania. Ze względu na silne działanie łagodzące, można je stosować jako ukojenie podrażnionej skóry po zabiegach medycyny estetycznej, takich jak: depilacja laserowa, peelingi medyczne, makijaż pernamentny, mezoterapia, mikrodermabrazja, usuwanie znamion. Dzięki właściwościom regeneracyjnym, zabiegi z fitomelatoniną z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do skóry z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Działanie antyoksydacyjne, silnie nawilżające oraz regulujące poziom sebum to czynniki, dzięki którym produkty z fitomelatoniną polecane są do naturalnych zabiegów regeneracyjnych, przeciwstarzeniowych i przywracających odpowiednią równowagę i funkcjonowanie skóry. Ponadto, melatonina jako „hormon młodości i szczęścia” powoduje, że zabiegi są bardzo przyjemne dla klientki, działają antydepresyjnie i relaksująco.

Na pytania dotyczące samego ekstraktu fitomelatoniny oraz jego zastosowania w kosmetologii odpowiada dr Francesca Ferri:

Z jakimi trudnościami spotkała się Pani w trakcie badań nad roślinną melatoniną?

Bardzo łatwo było dowieść naukowo tego, ze fitomelatonina znajduje się w poszczególnych roślinach, natomiast samo wydobycie tego ekstraktu było już bardzo kłopotliwe. Był to najtrudniejszy etap i zajął najwięcej czasu. O tym, jak trudny był to proces świadczy to, że dopiero tak naprawdę po 7-8 latach badań się to udało.

Jakie jest stężenie samej fitomelatoniny w oleju?

Ekstrakt zawiera bardzo wiele składników, a wszystko zależy od zawartości określonej substancji w danej roślinie. Szacuje się mniej więcej 3-5% zawartości stricte melatoniny w olejku. Inne składniki to między innymi: fitosterole, kwasy tłuszczowe, tokoferole oraz inne substancje o działaniu antyoksydacyjnym.

Jaka roślina wykazała największą zawartość fitomelatoniny?

Pistacja. Należy dodać, iż nasz organizm nie potrzebuje tej substancji w dużych ilościach. Zapotrzebowanie organizmu na melatoninę mierzy się nie w miligramach, tylko w znacznie mniejszych ilościach - w pikogramach. Zawartość 3-5%, o której wspominałyśmy, mimo iż wydaje się niewielką ilością, dla naszego organizmu jest bardzo solidną dawką.

Co jest ważniejsze - wprowadzanie fitomelatoniny drogą wewnętrzną czy zewnętrzną do organizmu?

Zabiegi z fitomelatoniną są bardzo przyjemne także dla zdrowia psychicznego klientki. Substancja ta poprawia jakość naszego snu, reguluje rytm dobowy, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Stosowanie fitomelatoniny od zewnątrz jest korzystne i przyjemne dla skóry i psychiki, a nasz organizm i tak wchłania taką ilość fitomelatoniny, jaką potrzebuje. Linia kosmetyków do użytku w gabinetach kosmetycznych, którą prezentujemy skupia się głównie na odżywieniu i zregenerowaniu skóry.

Czy zabiegi z fitomelatoniną są dedykowane do konkretnego rodzaju cery?

Fitomelatonina jest naturalną substancją, która reguluje nasze cykle życiowe, dlatego jest ona wskazana w jednej i tej samej postaci do wszystkich rodzajów skóry.

Czy w młodszym wieku również należy wspomagać organizm fitomelatoniną czy raczej należy pozostać przy tym, co organizm sam wyprodukuje?

Tak, oczywiście w tym wieku również jest to wskazane. Fitomelatonina chroni naszą skórę przed zanieczyszczeniem z różnego rodzaju źródeł. Po drugie, wykazuje bardzo duże działanie nawilżające i co ważne działa tam, gdzie potrzeba, gdzie jest jakiś problem. Ma działanie równoważące, bo na skórze tłustej będzie regulować wydzielanie sebum, natomiast będzie też podnosić poziom nawilżenia skóry suchej więc zawsze znajduje pole do działania regulując w sposób naturalny procesy skórne.

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje rozmówczyni za udzielony wywiad.

KOMENTARZE
Newsletter