Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fitomelatonina roślinnym hormonem młodości
Fitomelatonina to roślinny odpowiednik ludzkiej melatoniny. Melatonina pochodzenia roślinnego efektywnie zwalcza wolne rodniki, nawilża skórę oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Właściwości antyoksydacyjne, nawilżające, odbudowujące oraz ochronne sprawiają, że olej fitomelatoniny opóźnia proces starzenia skóry poprawia jej wytrzymałość.

 

Melatonina to hormon młodości

– Od kilku lat nieustannie rośnie zainteresowanie melatoniną, zwaną regulatorem cyklów życiowych – mówi Zofia Rompalska, główny dystrybutor EffegiLab w Polsce. – Ten niesamowity hormon produkowany jest w ludzkim organizmie przez niewielką część mózgu zwaną szyszynką; produkuje go również, w mniejszych ilościach, m.in.: siatkówka, układ pokarmowy, szpik kostny, leukocyty. Najbardziej kojarzony z regulacją naszych cyklów życiowych czy działaniem antydepresyjnym. Jak dowodzą jednak obszerne badania, melatonina w dużym stopniu wpływa również na układ immunologiczny. To, co zaskakuje najbardziej, to najsilniejsze działanie antyoksydacyjne w naszym organizmie, silne na tyle, by mogła zostać okrzyknięta „hormonem młodości”.


Melatonina to szeroki wachlarz korzyści dla naszego organizmu. Jednym zdaniem jest naturalną ochroną przed fotostarzeniem – główna przyczyna starzenia się.

– Melatonina, poprzez swoje zdolności antyutleniające, wspomaganie działania enzymów antyoksydacyjnych oraz zmiatanie wolnych rodników, może spełniać w organizmie rolę parasola ochronnego wobec białek, lipidów oraz kwasów nukleinowych – uważa Zofia Rompalska. –  Charakteryzuje ją ogromna łatwość penetracji komórki, gdyż cząsteczka ma niewielkie rozmiary i jest dobrze rozpuszczalna zarówno w roztworach wodnych, jak i w lipidach. Jej stężenie wewnątrzkomórkowe jest często większe niż stężenie w płynach ustrojowych. Trzeba także pamiętać, że niektóre antyoksydanty są wytwarzane wewnątrz organizmu (np. glutation), podczas gdy inne muszą być organizmowi dostarczone z pożywieniem (np. witaminy C, E). Jedynie melatonina jest zarówno endogennym antyoksydantem, jak i może być organizmowi dostarczona dodatkowo. Jednym z naukowców od lat badających melatoninę jest dr Francesca Ferri, właścicielka laboratorium Effegilab.  Na początku lat 90. odkryła ona proces wydobywania melatoniny z roślin w postaci oleistego ekstraktu, zwanego fitomelatoniną, identycznej pod kątem budowy chemicznej jak melatonina ludzka. To pozwoliło jej na stworzenie wyjątkowej linii kosmeceutyków działających również w skórze właściwej.

 

Fitomelatonina roślinny odpowiednik ludzkiej melatoniny jest naukowym odkryciem dr Ferri

– Z wyselekcjonowanych roślin alpejskich (owies zwyczajny, krwawnik pospolity, szałwia lekarska) otrzymano oleisty ekstrakt szczególnie bogaty w melatoninę. Rośliny z łąk Monte Bondone rosnące w wysokich górach wytwarzają substancję zwaną melatoniną – mówi dr Francesca Ferri.  – Podobnie jak u człowieka, także u roślin melatonina reguluje tzw. cykl okołodobowy: ruchy liści i kwiatów w czasie nocy, wzrost roślin i kiełkowanie nasion. Chodzi o frakcję lipofilową tych roślin, otrzymaną w wyjątkowym procesie ekstrakcyjnym, który pozwala na normalizację ilościowej zawartości melatoniny w ekstrakcie. Jego składnikami są również tokoferole, fitosterole, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, substancje niezmydlające się, skwalen. Ekstrakt ten, ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i ochronne przed UVA i UVB, poprawia wytrzymałość, opóźnia starzenie się skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.


Uzyskany po raz pierwszy na świecie ekstrakt fitomelatoniny ma swój początek w roślinach z Monte Bondone

Dr Ferri:  Wykorzystano rośliny rosnące w środowisku silnie wyeksponowanym na stres oksydacyjny wywołany przez ozon i promieniowanie UV, gdyż to one zawierają największą ilość melatoniny. Są to rośliny występujące powyżej 1000 m n.p.m. w strefach wolnych od zanieczyszczeń, a w procesie ich obróbki wykorzystane zostały najnowocześniejsze technologie. Badania naukowe i rozwój Effegilab koncentrują się na innowacji i nowości w stosunku do znanych i powszechnych produktów kosmetycznych i suplementów.
 

Roślinny odpowiednik melatoniny ma szereg cennych właściwości, m.in.: zapobiega powstawaniu podrażnień skórnych w następstwie ekspozycji na promieniowanie UVB, w leczeniu skórnym daje pozytywne efekty w przypadku łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Dr Ferri: – Fitomelatonina zapewnia skórze nawilżenie i naturalną ochronę, również przed szkodliwym działaniem słońca. Spowalnia proces starzenia się skóry, rewitalizuje ją i rozświetla, poprawia elastyczność także w przypadku skóry zmęczonej, z tendencją do wiotczenia i wysuszania się. Zalecana jest także osobom młodym ze skórą mocno doświadczoną życiem w biegu, paleniem papierosów i nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Zaletą fitomelatoniny, w przeciwieństwie do tej uzyskiwanej chemicznie, jest fakt, że dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu cechuje się ona świetną kompatybilnością biochemiczną z organizmem ludzkim. Nasze życie coraz częściej ma wyczerpujący charakter i narażeni jesteśmy na działanie szkodliwych dla zdrowia czynników. Dbanie o własne zdrowie, także poprzez pielęgnację wyglądu zewnętrznego, znajduje istotnego sprzymierzeńca w leczniczych i kosmetycznych właściwościach melatoniny pochodzenia roślinnego. Dzięki temu, że substancja ta nie zawiera ani konserwantów, ani chemicznych barwników, z powodzeniem może być stosowana w preparatach dermatologicznych.

 

Do najważniejszych, kosmetycznych właściwości fitomelatoniny zalicza się działanie antyoksydacyjne

Dr Ferri:  – Właściwości antyoksydacyjne zostały zbadane na Uniwersytecie w Ferrarze z zastosowaniem dwóch różnych metod badawczych. ­ Fotochemiluminescencja pozwala zarówno na ocenienie zdolności utleniających substancji czystych, jak i na rozróżnienie funkcji fazy tłuszczowej i fazy wodnej. W doświadczeniu określono czynność zarówno antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i antyoksydantów rozpuszczalnych w wodzie. Pracowano na przejrzystej frakcji oleistej otrzymanej na drodze wirowania, zaś celem testu ORAC jest zmierzenie faktycznej zdolności pochłaniania wolnych rodników przez badaną substancję. Metodą pomiaru pojemności antyoksydacyjnej substancji jest ocena jej ochronnej aktywności w stosunku do betafikoerytyny poddanej niszczącemu działaniu rodników, co z kolei powoduje stopniowy zanik fluorescencji. Obie zastosowane metody badawcze pozwalają stwierdzić, że fitomelatonina cechuje się aktywnością antyoksydacyjną (zarówno w przypadku części hydrofilowej, jak i lipofilowej) porównywalną z czynnością antyoksydacyjną najlepszych olei roślinnych.

 

Przede wszystkim nawilżenie

Dr Ferri: ­– W Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze przeprowadzono ocenę właściwości nawilżających fitomelatoniny poprzez obserwację stopnia doraźnego nawilżenia skóry, dokonując pomiarów przed zabiegiem (t0) oraz po 5, 15, 30, 60, 90, 120 i 150 minutach po aplikacji. Obliczono średnią wartość dla każdego pomiaru, a dane w ten sposób otrzymane zostały opracowane statystycznie z granicznym poziomem istotności p≤0, 05. Dane zostały zestawione z tymi uzyskanymi na obszarze kontrolnym. Fitomelatonina okazała się skuteczna w poprawie poziomu nawilżenia skóry, w zastosowanych w badaniu warunkach. Nawilżenie skóry na obszarze badawczym zwiększa się w znacznym stopniu (+10, 04%) już po 15 minutach od aplikacji substancji. Wzrost stopnia nawilżenia skóry pozostaje znaczący w przypadku wszystkich kolejnych pomiarów badawczych, aż do 150 minut od aplikacji (+8,73%).

 

 

Pragnę złożyć serdecznie podziękowania Pani Zofii Rompalskiej za wypowidzi i wszystkie matreiały niezbędne przy pisaniu powyższego artykułu.

KOMENTARZE
Newsletter