Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wywiad z makijażystką – Anną Łukasiewicz
Czy kosmetyki do makijażu są zawsze bezpieczne? Czy dobór odpowiedniego odcienia podkładu musi być taki trudny? Na te i wiele innych pytań odpowiada nam makijażystka – Anna Łukasiewicz.

red. Dominika Andrys: Czy kosmetyki do makijażu zawsze są bezpieczne?

Anna Łukasiewicz: Jeśli nie są przeterminowane są dla nas bezpieczne, jednak musimy znać swoją cerę i wiedzieć, że jeśli jest wrażliwa powinniśmy postawić na linie hipoalergiczne lub metodą prób i błędów wybrać produkty, które nas nie uczulą.

Jakie produkty do makijażu powinna wybrać kobieta, gdy występuje u niej problem wrażliwej skóry?
A.Ł.:
Najlepiej, żeby były to produkty do cery alergicznej, są delikatniejsze i ryzyko uczulenia jest minimalne, jednak na rynku jest wciąż bardzo mało takich kosmetyków.

Jakie składniki kosmetyków do makijażu mogą podrażniać skórę?
A.Ł.:
Najczęściej w kosmetykach kolorowych są to barwniki.

Jak umalować się minimalną ilością kosmetyków w sytuacji, gdy większość z nich podrażnia skórę?

A.Ł.: Podkład i tusz do rzęs wystarczą by dobrze wyglądać.

Jak długo możemy używać kosmetyku do makijażu?
A.Ł.:
Najczęściej 6 miesięcy od jego otwarcia, jednak konkretna informacja jest umieszczona na opakowaniu. Jest to symbol otwartego słoiczka z liczbą, która określa miesiące, czyli długość przydatności do użycia.

Powracając do kwestii podkładu. Dlaczego jego odpowiedni odcień jest tak bardzo istotny? W jaki sposób dobrać go do odcienia naszej skóry?
A.Ł.:
Odpowiedni odcień podkładu stanowi bazę do naszego makijażu, wyrównuje koloryt cery i maskuje niedoskonałości. Za ciemny podkład wygląda źle, potrafi skutecznie dodać kilka lat, a cera nie wygląda świeżo i promiennie, zaś za jasny powoduje, że wyglądamy na chore. Podkładu nigdy nie wybieramy na nadgarstku, jest to podstawowy błąd, który popełniają panie. Odpowiedni odcień wybieramy nakładając odrobinę na szyję lub dekolt. Jeśli „stapia się” ze skórą wtedy jest idealny. Może się zdarzyć, że ciężko dobrać taki idealny podkład, wtedy powinnyśmy wziąć ten jaśniejszy.

Jaki najczęstszy błąd w makijażu popełniają młode dziewczyny?
A.Ł.:
Najczęstszy błąd to tzw. „efekt maski” czyli nieodpowiedni podkład nałożony tylko na twarz, widocznie odcinający się od reszty skóry i źle dobrany odcień do cery.

Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety?
A.Ł.:
Myślę, że taki podstawowy zestaw to podkład, róż, błyszczyk i tusz do rzęs.

Podczas lata zdarza się, ze skóra twarzy się błyszczy. Jak skutecznie ją zmatowić?
A.Ł.:
Do wykończenia makijażu polecam puder ryżowy, a w ciągu dnia bibułki matujące i puder matujący w kompakcie.

A jak maskować przebarwienia posłoneczne? Czy są kosmetyki do makijażu, które jednocześnie je rozjaśniają?
A.Ł.:
Przebarwienia maskujemy korektorem i podkładem, odpowiednio dobrane do skóry ładnie zakryją i wyrównają koloryt twarzy. Kosmetyki kolorowe raczej nie rozjaśnią przebarwień, ale są specjalne preparaty, które skutecznie z tym walczą. W aptece możemy znaleźć sporo kremów rozjaśniających przebarwienia i hamujących powstawanie nowych.

Opalenizna wydobywa zmarszczki. Jak maskować zmarszczki wokół oczu i ust makijażem? Jak się malować, aby ich dodatkowo nie podkreślać?
A.Ł.:
Przede wszystkim nie możemy mieć za ciemnego podkładu, poza tym korektor rozświetlający świetnie się tu sprawdzi, ponieważ nałożony wewnątrz bruzd da optyczny efekt spłycenia zmarszczek.

Dziękuję za rozmowę. Redaktor Dominika Andrys oraz Portal Biotechnologia.pl pragną serdecznie podziękować Pani Annie Łukasiewicz za udzielnie wywiadu.

KOMENTARZE
Newsletter