Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyciąg z jeżówki purpurowej – właściwości i zastosowanie w farmacji i kosmetologii

Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem, którego nie da się zatrzymać, jednak można go spowolnić. Kluczem jest m.in. stosowanie preparatów kosmetycznych ze składnikami, które działają antyoksydacyjnie. Przykładem takiego surowca jest wyciąg z jeżówki purpurowej, który jest dość rzadko stosowany w kosmetologii. Warto przybliżyć jego właściwości, bowiem wykazuje szereg dobroczynnych korzyści na skórę, do których możemy zaliczyć m.in. działanie przeciwdrobnoustrojowe, nawilżające oraz przeciwzapalne.

 

Botanika

Jeżówka purpurowa to  wieloletnia roślina zielna występująca w Ameryce Północnej. Pochodzi z rodziny astrowatych. Popularność w Europie po raz pierwszy zyskała na początku lat 30. XX w., a w Polsce – na początku lat 90. XX w. Jeżówka jest byliną osiągającą do 1 m wysokości. Posiada ciemnozielone, lancetowate liście. Kwiaty mają wypukły, ciemny środek, który jest otoczony fioletowo-różowymi płatkami. Osiągają średnicę do 15 cm. Kwitnienie przypada na okres od lipca do października.  

Skład i właściwości lecznicze jeżówki purpurowej

Jeżówka purpurowa cieszy oko wyglądem, ale przede wszystkim jest ceniona za bogate źródło wielu składników aktywnych. Zyskuje ona dużą popularność w farmacji ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne dla funkcjonowania całego organizmu. W jej składzie znajdują się głównie: alkamidy, pochodne kwasu kawowego, polisacharydy, związki poliacetylenowe, olejek eteryczny i flawonoidy. Wśród flawonoidów możemy wyróżnić: pochodne kemferolu, kwercetyny oraz izoramnetyny. Zawarte w niej polisacharydy odgrywają ważną rolę w działaniu przeciwzapalnym preparatów z jeżówki. Dostępne na rynku ekstrakty z jeżówki są stosowane wspomagająco w leczeniu przeziębień. Ponadto działają napotnie oraz przeciwbakteryjnie. Wykazują działanie rozkurczające.

Właściwości kosmetyczne

Wyciąg z jeżówki jest doceniany w kosmetologii przede wszystkim za jego działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Wspomniane właściwości przeciwdrobnoustrojowe zapobiegają namnażaniu się bakterii wywołujących trądzik. W związku z tym surowiec ten bardzo dobrze sprawdza się jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry osób, które borykają się z nadmiarem sebum oraz wypryskami. Jego dobroczynne działanie z pewnością zostanie docenione przez osoby zmagające się z trądzikiem od dłuższego czasu, bowiem jego systematyczne stosowanie  sprawia, że cera staje się gładka i pełna plasku. Jednym z głównych zastosowań wspomnianego składnika jest umieszczanie go w recepturach kosmetyków dedykowanych do cery trądzikowej oraz mieszanej. Świetnie nadaje się również do leczenia istniejącego trądziku, ponieważ może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie, jednocześnie oczyszczając pory z wszelkich zanieczyszczeń. Stosując kosmetyki z wyciągiem z jeżówki, nasza skóra może znacznie skorzystać ze względu na wieloaspektowe działanie tego składnika. Wspomniany surowiec działa antyoksydacyjne, pomagając w neutralizacji wolnych rodników, zmniejszając stres oksydacyjny i uszkodzenia spowodowane czynnikami środowiska. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu – kluczowego białka, które jest odpowiedzialne w głównej mierze za  utrzymanie jędrności oraz elastyczności skóry. W związku z tym, iż wraz z wiekiem elastyczność skóry maleje, przez co staje się ona obwisła i pomarszczona, wyciąg z jeżówki wydaje się idealnym surowcem kosmetycznym. Kolejne korzyści ze stosowania tego składnika to łagodzenie podrażnień oraz działanie nawilżające.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/selective-focus-zdjecie-fioletowych-platkow-kwiatow-3759375/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter