Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Woda morska – warta uwagi również po wakacjach

Woda morska ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Używana jest jako składnik w formulacjach, ale można ją kupić także jako osobny produkt, który ma za zadanie odświeżyć i ukoić suchą skórę. Ze względu na swoje właściwości zawsze staje się głównym hitem sprzedażowym w sezonie letnim. Bogata w związki mineralne i pierwiastki, takie jak jod, sód, magnez, potas czy wapń, wpływa pozytywnie na kondycję skóry i włosów.

 

 

Właściwości 

Woda morska to bogactwo pierwiastków i soli mineralnych, które mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Wiele osób zauważa, że po wakacjach nad morzem ich wygląd ulega bardzo widocznej poprawie. Dzieje się to właśnie dzięki pozytywnemu działaniu wody morskiej. Jej główne zalety to:

* poprawa stanu skóry (staje się gładsza, miękka oraz bardziej elastyczna),

* łagodzenie stanów zapalnych rozmaitego pochodzenia,

* oczyszczanie i dotlenianie powierzchni skóry i jej głębszych warstw,

* łagodzenie wyprysków,

* poprawianie ukrwienia,

* przywracanie prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych (oczyszczanie porów),

* delikatne złuszczanie naskórka i stymulacja jego odbudowy.

Zastosowanie w kosmetykach

Stan wód w zbiornikach różni się swoim składem, a co za tym idzie − właściwościami kosmetycznymi i zdrowotnymi. Woda morska wodzie morskiej nierówna. W kosmetyce niezwykle często wykorzystywany jest dobroczynny wpływ minerałów na ciało. Jedną z najbardziej pożądanych jest woda morska z Morza Martwego. Wykazuje ona bardzo duże zasolenie − od ok. 22% na powierzchni, do 36% na głębokości 50 m (średnio 28%). Z tego względu praktycznie nie występuje w niej życie organiczne (określono jedynie 11 gatunków bakterii). Z wody pozyskuje się sól magnezową i potasową, przeznaczoną tylko do stosowania zewnętrznego. Ok. 97% soli morskiej stanowi chlorek sodu (NaCl), zaś w soli z Morza Martwego jego zawartość nie przekracza 8%, w dużej ilości występują natomiast: chlorek magnezu (ok. 53%), chlorek potasu (ok. 37%), chlorek wapnia oraz pierwiastki śladowe (brom, jod, siarka i inne). Minerały w wodzie z Morza Martwego są bardzo skoncentrowane. To właśnie dlatego działanie wody morskiej z tego obszaru, a także jej produktów (np. błota) wykorzystywane jest już od niemal 1500 lat. Woda z Morza Martwego była już badana wielokrotnie. Zawiera ona bardzo wysokie stężenie siarki i magnezu. Jak wiemy, siarka doskonale działa na problemy ze skórą trądzikową, z kolei nasycona jonami magnezu woda ma zbawienny wpływ na podrażnioną skórę m.in. z objawami atopowego zapalenia skóry, grzybicy czy łuszczycy. Wzmacnia też płaszcz hydrolipidowy i pomaga w nawilżeniu − dlatego polecana jest przy pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej. Woda z Morza Martwego bogata jest także w siarczany, bromki, potas, cynk, wapń, sód i stront.

Dla kogo polecana? 

Woda morska może być stosowana w kosmetykach zarówno do skóry trądzikowej, jak i suchej. Co warte podkreślenia, woda morska nie ma jednakowego składu. Dlatego region jej pochodzenia ma kluczowe znaczenie. Wody siarkowe pomagają w łagodzeniu podrażnień i mogą normalizować pracę gruczołów łojowych (są polecane przy trądziku czy dermatozach), z kolei wody magnezowe pomagają wzmocnić płaszcz hydrolipidowy i dzięki temu − pielęgnują skórę suchą. Wiele gabinetów kosmetycznych czy salonów Day Spa wykorzystuje dobroczynne działanie surowców morskich. Nic dziwnego − bogactwo składników aktywnych pochodzenia morskiego, które stosuje się w preparatach kosmetycznych, dowodzi, że środowisko to jest źródłem wielu drogocennych, wciąż na nowo odkrywanych substancji biologicznie czynnych o wielokierunkowym działaniu.

Źródła

Kucia, M. (2017), Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii.

Gorzel, M. (2014), Elementy talasoterapii.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/morze-ocean-fale-pejza%c5%bc-morski-3450584/

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2027>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter