Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości kosmetyczne i lecznicze rozmarynu lekarskiego

Rozmaryn lekarski jest znany przede wszystkim z zastosowania w kuchni. Zasługuje na szczególną uwagę nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny smak i zapach, ale także bogaty skład zapewniający nam wiele korzyści zdrowotnych. Oprócz tego działa dobroczynnie na różne schorzenia skórne. Warto podkreślić, iż wykazuje on działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu stanowi alternatywę dla konserwantów.

 

 

Botanika

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. To wiecznie zielony krzew, dziko rosnący na wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz w rejonach himalajskich. Od wieków uprawia się go w Europie, Ameryce Środkowej i na Filipinach. Na glebach suchych oraz bogatych w wapń może osiągnąć wysokość do 2-3 m. Młode pędy rozmarynu są zielone, zaś starsze zdrewniałe. Na pędach rosną ciemnozielone i błyszczące liście, które przypominają igły. Kwiaty są drobne, zebrane w groniaste kwiatostany na skróconych pędach. Charakterystyczną cechą rozmarynu jest intensywny zapach.

Skład

W składzie rozmarynu znajduje się wiele substancji polifenolowych, tj.: karnozol, kwas karnozowy, metylokarnozol, kwas rozmarynowy i kwas urosolowy. 5% suchej masy liści stanowią karnozol oraz kwas karnozowy. Do głównych substancji zawartych w olejku eterycznym zaliczamy: α-pinen (19,6%), 1,8-cyneol (13%), kamforę (12,6%), α-terpineol (12,3%) oraz borneol (10%). Olejki eteryczne znajdują się głównie we włoskach gruczołowych na liściach oraz wierzchołkach kwiatów. Wśród wspomnianych składników w rozmarynie znajdziemy również: flawonoidy, garbniki, gorycze, żywice, saponiny i fitosterole.

Właściwości lecznicze

Rozmaryn wykazuje szereg właściwości leczniczych. Zaliczamy do nich: pobudzanie czynności wydzielniczej żołądka, poprawę trawienia, działanie moczopędne, uspokajające, wiatropędne i przeciwbólowe. Rozmaryn obniża także poziom cukru we krwi. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne, szczególnie w stosunku do paciorkowców oraz gronkowców. Co więcej, zwiększa sprawność fizyczną organizmu, zwłaszcza u rekonwalescentów.

Właściwości kosmetyczne

Rozmaryn w kosmetologii jest ceniony przede wszystkim za jego właściwości przeciwutleniające, które chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Kwas rozmarynowy, będący jednym ze składników ekstraktu z rozmarynu, działa uspokajająco na skórę, dzięki czemu można go bezpiecznie stosować w recepturach kosmetycznych dedykowanych do skóry wrażliwej. Kolejną cechą ekstraktu z rozmarynu jest działanie przeciwzapalne, za które odpowiadają kwas rozmarynowy oraz związki trójterpenowe. Co więcej, działa antyseptycznie oraz ściągająco. Cecha ta jest wykorzystywana w recepturach kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Systematyczne stosowanie preparatów z rozmarynem przyczynia się do redukcji przetłuszczania się skóry oraz zmian trądzikowych. Rozmaryn stosuje się również w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, szczególnie w preparatach dedykowanych do włosów przetłuszczających się oraz skłonnych do łupieżu. Olejek rozmarynowy jest jednym z najpopularniejszych produktów do aromaterapii. Wykazuje działanie orzeźwiające, odświeżające oraz rozgrzewające. Te ostatnie jest przydatne podczas masażu tym olejkiem. Ponadto zmniejsza poziom stresu i napięcia nerwowego, a także  zmęczenia.

Zastosowanie ekstraktu z rozmarynu w recepturze kosmetycznej sprawia, że można użyć mniejszą ilość tradycyjnych konserwantów, dzięki czemu dana receptura może być lepiej tolerowana przez osoby o wrażliwej skórze. Jak się okazuje, alternatywami dla syntetycznych konserwantów mogą być ekstrakty oraz olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Branża kosmetyczna potrzebuje ograniczenia syntetycznych konserwantów w kosmetykach i zastąpienia ich surowcami pochodzenia roślinnego, które będą wykazywały takie samo działanie, jak konserwanty i dodatkowo będą bezpieczne dla konsumentów. Zostało przeprowadzonych wiele badań, które potwierdzają, iż naturalne związki mogą być stosowane w preparatach kosmetycznych jako konserwanty. Ekstrakt z rozmarynu można używać jako dodatkowy składnik wspierający układ konserwujący formuły kosmetycznej.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/rozmaryn-ro%C5%9Blin-zio%C5%82a-przyprawa-1140763/

KOMENTARZE
Newsletter