Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wielotorowa metoda walki z wypadaniem włosów, czyli zaawansowane technologie w połączeniu z siłą roślin w preparacie Baicapil™
Wielotorowa  metoda walki z wypadaniem włosów, czyli zaawansowane technologie w połączeniu
Temat wypadania włosów i łysienia jeszcze do niedawna stanowił dla specjalistów z branży kosmetycznej twardy orzech do zgryzienia, a dla konsumentów borykających się z tą przypadłością wstydliwe utrapienie. Na dzień dzisiejszy, dzięki rozwojowi technologii możliwa jest coraz bardziej efektywna walka z tym problemem. Bardzo istotna jest prawidłowo postawiona diagnoza, którą znacznie ułatwiła nowoczesna metoda trichoskopii. Dostępne jest leczenie farmakologiczne, a także terapia polegająca na ostrzykiwaniu (mezoterapii) skóry głowy odpowiednimi preparatami (osocze bogatopłytkowe, koktajle peptydowe, komórki macierzyste, toksyna botulinowa). W przypadku zaawansowanego łysienia stosuje się także przeszczepy - płatów owłosionej skóry bądź pojedynczych włosów. Zanim jednak uciekniemy się do inwazyjnych metod, warto zadbać o profilaktykę i dbać o żywotność włosów na co dzień. W zapobieganiu łysieniu i starzeniu włosów bez wątpienia pomóc może nowy preparat marki Provital Group – Baicapil™.

 

 

Wbrew wszelkim pozorom, włos to złożony organ nieustannie podlegający intensywnym procesom fizjologicznym. Kolebką tych przemian jest mieszek włosowy. W nim właśnie znajdują się multipotentne komórki macierzyste zdolne do intensywnej samoodnowy. Wykazują umiejętność różnicowania się na odmienne rodzaje komórek dojrzałych i wyspecjalizowanych, lecz słabszych.

W mieszku włosowym występują dwa rodzaje komórek macierzystych:

  • populacja zlokalizowana w tzw. wybrzuszeniu – odpowiedzialna za różnicowanie i wzrost kilku typów komórek wytwarzających włos
  • populacja zwana wtórnym zarodkiem zbudowana z komórek prekursorowych, pochodzących od komórek wybrzuszenia; komórki wtórnego zarodka odpowiadają pośrednio za inicjację i kontrolę wzrostu włosa

Populacje te różnią się od siebie zarówno pod względem biochemicznym i fizjologicznym, lecz ich przemiany są jednakowo istotne ze wzrostem, odnową włosa i częstością wypadania.

 

Cykl życiowy włosa składa się z trzech etapów zachodzących cyklicznie:

 

Nazwa etapu

Czas trwania

 %  włosów znajdujących się w danej fazie w tym samym momencie (dla osoby zdrowej)

Przebieg

ANAGEN

2-8 lat

85-90

- inicjacja wzrostu zabarwionego włosa, intensywny wzrost i wydłużanie łodygi (determinacja długości włosa poprzez czas trwania fazy)

- różnicowanie komórek macierzystych i proliferacja

-przejście do spoczynku i fazy katagenowej  skoordynowane z apoptozą komórek matrycy

KATAGEN

 

2-3 tygodnie

1-2

- faza kończąca produkcję włókna      włosowego

- apoptoza keratynocytów

- zatrzymanie wzrostu i pigmentacji komórek

- cebulka oddziela się od brodawki skórnej i ulega skróceniu

  TELOGEN

  2-4 miesiące

   5-15

- etap spoczynku mieszka włosowego

- trzon włosa staje się dojrzałym, całkowicie zrogowaciałym włosem który odłącza się  od mieszka i wypada

 

Tabela. Cykl życia włosa

 

W oparciu o zjawiska opisane powyżej można dość klarownie wyjaśnić przyczyny nadmiernego wypadania włosów:

  • zmiana stosunku ilości włosów anangenowych do telogenowych -  procent włosów pozostających w fazie anangenowej maleje na rzecz wzrostu ilości włosów telogenowych
  • skrócenie czasu trwania fazy anagenowej – włos staje się cieńszy i krótszy (dorasta do mniejszej długości)
  • wydłużenie fazy telogenowej (mieszki włosowe dłużej pozostają w spoczynku i później powracają do fazy anagenowej)

Podążając tym tokiem rozumowania specjaliści marki Provital rozpoczęli poszukiwania takiego preparatu przeciw łysieniu, który sprzyjał by utrzymywaniu długiej fazy anagenowej i krótkiej telogenowej oraz stymulował łagodne przejście mieszka włosowego ze stanu spoczynku (telogen) do ponownej inicjacji wzrostu włosa (anagen).

 

Owocem tych poszukiwań jest preparat Baicapil™, łączący w sobie trzy składniki roślinne : tarczycę bajkalską (Scutellaria baicalensis G.), kiełki soi (Glycine max L.) oraz kiełki pszenicy (Triticum vulgare L.).

Tarczyca bajkalska to rosnąca w Eurazji bylina bogata jest w baikalinę, która stanowi główny składnik aktywny preparatu.  Korzeń tej rośliny oprócz baikaliny (6-9%)  zawiera również takie flawonoidy jak wogonozyd (2-8%), bajkaleinę (0,1-1,6%) czy wogoninę (0,01-0,3%).  Jest od wielu stuleci jednym z podstawowych surowców stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Kiełki soi i pszenicy są bardzo bogate w składniki odżywcze i bioaktywne jak peptydy, aminokwasy (prolina, glutamina, kwas glutaminowy i asparaginowy), oligosacharydy, glukoza. Kiełki zastosowane w niniejszym preparacie wyhodowano w specjalnych warunkach umożliwiających uzyskanie maksymalnej koncentracji tych składników w surowcu (wyłącznie dostęp wody, zero pestycydów, przerwanie kiełkowania w odpowiednim momencie).

 

Jak działa Baicapil™:

  • Czynnie uczestniczy w metabolizmie glukozy – zaopatruje mieszki włosowe w dodatkowe cukry, które włączane są do cyklu kwasu cytrynowego skutkując intensyfikacją oddychania komórkowego. Zarówno mitochondria jak i całe komórki są lepiej zaopatrywane w tlen i więcej go konsumują. Powoduje to zwiększoną produkcję ATP – źródła energii do procesów biologicznych jak wzrost i rozwój włosa oraz utrzymanie jego żywotności.
  • Aktywuje komórki macierzyste przez indukcję ekspresji TERT – odwrotnej transkryptazy ludzkiej telomerazy.  TERT jest proteiną charakterystyczną dla komórek prekursorowych i macierzystych stymulującą ich aktywność i niezbędną do  prawidłowego funkcjonowania. Przyspiesza sprawne przejście mieszka włosowego z telogenu do anagenu, z czym wiąże się ponowna intensywna proliferacja i pobudzenie spoczynkowych komórek macierzystych. Dzięki takiemu oddziaływaniu możliwy jest wzrost włosów mocnych, zdrowych i gęstych.
  • Chroni mitochondrialne DNA przed stresem oksydacyjnym mogącym wyniknąć z podwyższonego poziomu ATP i przyczynić się do zwiększonego wypadania włosów. TERT pełni rolę ochronną w stosunku do neuronów, fibroblastów i komórek macierzystych, zapobiegając  uszkodzeniom mtDNA w komórkach wykazujących zwiększoną ekspresję tej proteiny. 
  • Chroni komórki mieszka włosowego przed przedwczesnym starzeniem. Zwiększona ekspresja TERT w komórkach,a tym samym ochrona mitochondriów i ich DNA pozwala zapobiec indukcji procesów starzenia i procesom wolnorodnikowym. Efekt – komórki mieszków dłużej zachowują młodość i aktywność (wydłużenie fazy anagenowej), a włosy z nich wyrastające żyją dłużej i są silne.

Za aktywację TERT w fibroblastach oraz opóźnianie ich starzenia odpowiada baikalina, natomiast za aktywację komórek macierzystych składniki aktywne zawarte w kiełkach. Wyniki te potwierdziły badania in vitro.

 

Efektem działania Baicapilu jest stymulacja wzrostu włosów, wzrost gęstości włosów, zmniejszenie wypadania włosów, przywrócenie włosom zdrowego i mocnego wyglądu. Działanie to zostało potwierdzone w testach in vivo -  probantami byli zarówno mężczyźni jak i kobiety w zróżnicowanym wieku. Zastosowano m.in. metodę trichoskopii oraz mikrofotografii skóry głowy. Po 180 dniach stosowania preparatu oceniono, że u ochotników wzrósł udział włosów w fazie anagenowej (żywotnych) na rzecz silnego spadku zawartości włosów telogenowych (skłonnych wypaść). Odnotowano również wzrost gęstości włosów, redukcję ich wypadania oraz znaczącą poprawę ich kondycji.

Baicapil™ zalecany jest do wprowadzania do receptur służących pielęgnacji włosów, np. serum, maski, toniki, szampony. Poniżej przykładowa receptura z zastosowaniem opisanego surowca.

 

Receptura lotionu przeciw wypadaniu włosów z zastosowanie surowca Baicapil™ marki Provital:

 

Nazwa INCI

Zawartość [%]

FAZA A

Aqua

61,45

Alcohol denat.

30,00

Panthenol

1,00

Glycerin

2,00

FAZA B

Glycerin,   Aqua,    Saponaria Officinalis Leaf/Root Extract,  Potassium Sorbate,   Sodium Benzoate (Common Soapwort Extract H.GL.-M.S.)

1,50

FAZA C

Hydroxyethyl Cetyldimonium Phosphate

1,00

FAZA D

Propanediol, Aqua (Water), Arginine, Lactic Acid, Glycine Soja (Soybean) Germ Extract, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Extract, Scutellaria Baicalensis Root Extract, Sodium Benzoate, Gluconolactone, Calcium Gluconate (Baicapil™)

3,00

FAZA E

Lactic Acid (50%  water solution)

0,05

 

Należy połączyć ze sobą składniki fazy A przy użyciu mieszadła mechanicznego a następnie dodawać kolejne fazy delikatnie mieszając. Gotowy produkt jest transparentnym do nieco mglistego/opalizującego, charakteryzuje się żółtą barwa i pH w okolicy 5,00-5,50.

Źródła

1. Materiały promocyjne marki Provital

2. http://www.transplantacjawlosow.pl/index-film.html

3. Freund B. i inni. Treatment of Male Pattern Baldness with Botulinum Toxin: A Pilot Study. Plastic&Reconstructive Surgery 2010, 142, 246-248.

KOMENTARZE
Newsletter