Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
TRUE test w badaniach alergicznych skóry – na czym polega?
TRUE test w badaniach alergicznych skóry – na czym polega?

Każdy technolog kosmetyczny, specjalista ds. kontroli jakości czy Safety Assessor w trakcie swojej pracy nieustannie przegląda wyniki badań produktów kosmetycznych. Jednym z nich jest badanie dermatologiczne. Jest ono gwarancją tego, iż produkt kosmetyczny nie wykazuje odczynu alergicznego. Badanie to wykonywane jest metodą testów płatkowych. Aktualnie testy płatkowe tego typu są również dostępne do domowego użytku. Oceniają one nie bezpieczeństwo stosowania produktu kosmetycznego, ale samo działanie alergizujące w kontakcie z konkretnym alergenem lub ich mieszaniną.

 

Co to jest TRUE TEST?

TRUE TEST to nic innego, jak jeden z rodzajów testów płatkowych wykrywający odczyny alergiczne kontaktowego zapalenia skóry. Jest to jeden z produktów stosowany podczas badań dermatologicznych kosmetyków. Pozwala na diagnostykę kontaktowego alergicznego zapalenia skóry. Plastry te zbudowane są z miękkiej i elastycznej taśmy poliestrowej, która łatwo przylega do skóry. Plastry składają się z 3 zestawów 12 płatków, które zawierają określone alergeny.

Jak należy stosować TRUE TEST?

Panele te należy zaaplikować na czystą i zdrową skórę ramienia lub pleców. Powinno się dokładnie przykleić plaster do skóry, aby mieć pewność, że cały przylega do niej – jest to istotne z punktu widzenia badanego ryzyka reakcji na konkretny alergen. Wszystkie trzy panele należy umieścić obok siebie na skórze. Na skórze wyznacza się markerem miejsce, w którym zaaplikowany był plaster w celu łatwej identyfikacji alergenów po zakończeniu badania. Wówczas należy dokładnie obejrzeć skórę – jeśli w którymś miejscu pojawił się stan zapalny, należy zidentyfikować, z jakim alergenem miała kontakt skóra.

Przeciwskazania do stosowania TRUE TEST

Testów płatkowych TRUE TEST nie powinno się stosować u dzieci, gdyż nie badano bezpieczeństwa w tej grupie.

Alergeny

Testy płatkowe TRUE TEST wykrywają działanie alergizujące w kontakcie na wiele alergenów. Niektóre z nich obecne w kosmetykach to: alkohole sterolowe lanoliny, siarczan neomycyny, kalafonia, substancje zapachowe, parabeny, balsam peruwiański, dichlorowodorek etylenodiaminy, Quaternium-15, parafenylenodiamina, metylodibromoglutaronitryl, formaldehyd, diazolidynylomocznik, imidazolidynylomocznik, 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol.       

Badania kliniczne

Producent wykonał badania kliniczne, w których brały udział osoby, u których podejrzewa się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Badania miały na celu określenie czułości i efektywności działania testów płatkowych. W każdym badaniu zostały stwierdzone reakcje pozytywne na określone alergeny. W badaniu brały udział osoby w wieku od 18 do 86 lat.

Podsumowanie

TRUE TEST jest łatwo dostępnym testem wykrywającym alergie na składniki kosmetyków, ale także leków, szczepionek, tekstylii i innych produktów codziennego użytku.  Jest również wykorzystywany w badaniach naukowych.

Źródła

Fot. TRUE TEST

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter