Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ostatnich kilkanaście miesięcy w kosmetologii upłynęło pod znakiem badań nad wpływem zanieczyszczenia środowiska na stan skóry. Badania te zaowocowały szeregiem wdrożeń kosmetyków mających za zadanie chronić skórę przed szkodliwymi następstwami życia wśród spalin wielkomiejskich aglomeracji. Ciąg dalszy trendu anti-pollution to badanie wpływu smogu, spalin, dymu papierosowego, promieniowania UV i tym podobnych czynników na stan włosów i skóry głowy.

 

 

Najczęstsze problemy włosów – to już wiemy

Na początek warto przypomnieć kilka informacji na temat cyklu życia włosów i przyczyn najczęściej obserwowanych problemów włosów i skóry głowy. Włos składa się z części zewnętrznej, czyli włókna (łodyga trzon) i wewnętrznej – mieszka włosowego. Środkowa część mieszka włosowego jest otaczana przez włókna nerwowe. Pod wpływem m.in. stresu oksydacyjnego i procesów zapalnych mieszek włosowy obkurcza się, stymulując tym samym znajdujący się w pobliżu gruczoł łojowy do nadprodukcji sebum.

Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy ułatwia kolonizację drożdżaków np. z rodziny Malassezia, przyczyniając się tym samym do powstania łupieżu. Skórze dotkniętej problemem łupieżu często towarzyszy świąd, podrażnienia i zaczerwienienia. To z kolei skutkuje osłabieniem włosów i miniaturyzacją mieszków włosowych, prowadzącą do nasilonego wypadania włosów. Wypadanie włosów to problem o złożonych przyczynach, do których zaliczamy m.in. stres, silne emocje, złą dietę, wpływ hormonów. Wypadanie włosów towarzyszy również wielu chorobom ogólnoustrojowym.

Każdy mieszek włosowy bierze udział w cyklu wzrostu włosa składającym się z trzech etapów – fazy szybkiego wzrostu i tworzenia łodygi (anagenu), fazy zatrzymania wzrostu i odżywiania włosa (katagenu) i etapie spoczynku, który poprzedza wypadanie włosa (telogenu). Początek fazy anagenowej wyznacza moment przekazania sygnału brodawki skórnej do drugorzędowych komórek macierzystych, które ulegają różnicowaniu i aktywacji, zapoczątkowując wzrost włosa. W fazie anagenowej trwającej około 2-8 lat (czas trwania determinowany jest też długością włosa) znajduje się około 85-90% mieszków włosowych. Znacznie krócej, bo tylko około 3 tygodni, trwa faza katagenowa, w której następuje apoptoza większości keratynocytów mieszka włosowego, zatrzymanie wzrostu i pigmentacji komórek. Faza telogenowa trwa od 2 do 4 miesięcy, z chwilą jej zakończenia mieszek włosowy ponownie wchodzi w fazę anagenu i cały cykl powtarza się. W trakcie telogenu trzon włosa przekształca się w dojrzały i w pełni zrogowaciały włos, który odłącza się od mieszka i wypada. W fazie telogenowej znajduje się na ogół 5-15% mieszków włosowych, a wzrost tej liczby prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.

 

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na włosy

Cząstki zawieszone w powietrzu osadzają się na powierzchni włosów, wywołując podrażnienia skóry głowy i uszkadzając kutykulę włosów. Cząstki o najmniejszych rozmiarach mogą migrować do mieszków włosowych, nasilając stres oksydacyjny i wspomniane już wydzielanie sebum, podrażnienia, swędzenie, łupież i wypadanie włosów. Zanieczyszczenia mogą również przyspieszać bledniecie koloru farbowanych włosów. Pierwszym zabiegiem anti-pollution we fryzjerstwie powinno być dokładne oczyszczanie skóry głowy.

 

Peelingi trychologiczne

Peelingi trychologiczne, początkowo dostępne jedynie w salonach fryzjerskich, z roku na rok cieszą się większą popularnością i pojawiają w innych kanałach sprzedaży. Preparaty te często łączą w sobie dwa mechanizmy złuszczania – enzymatyczny zapewniany obecnością w recepturze enzymów lub kwasów owocowych i mechaniczny, za który odpowiadają drobiny peelingujące np. z pestek owoców. Dodatkowo w ich składzie znajdziemy substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym, regulującym funkcjonowanie mikrobiomu naskórka. Peelingi trychologiczne pozwalają dokładnie usunąć z powierzchni skóry obumarłe komórki naskórka, wydzielinę gruczołów łojowych, pozostałości środków do stylizacji oraz zanieczyszczenia osadzające się na niej w trakcie całego aktywnego dnia.

 

Oczyszczanie to nie wszystko

Poza oczyszczaniem włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przegląd surowców kosmetycznych oraz doniesień o panujących trendach wskazuje na trzy propozycje surowców z claimem hair anti-pollution: olej Moringa, ekstrakt z grochu zwyczajnego i nasion chia. Dlaczego akurat one?

Moringa oleifera (Moringa olejodajna) jest drzewem osiągającym około 5 metrów wysokości, pochodzącym z Indii, porastającym subtropikalne rejony Afryki i Azji. Białe kwiaty moringi dają owoce przypominające długie strączki, podobne do pałeczek perkusji, dlatego też w Indiach drzewo nazywane jest drumstick tree. Nasiona moringi znalazły zastosowanie m.in. w procesie uzdatniania wody. Białka, które stanowią około 30-40% masy nasienia są rozpuszczalne w wodzie i charakteryzują się masą cząsteczkową rzędu 6-16 kDa. Białka te adsorbują się na cząsteczkach zanieczyszczeń, które zlepiają się ze sobą i są łatwiejsze do usunięcia. Zdolność flokulacji wykazywana przez białka moringi posłużyła jako inspiracja do opracowania surowca dla przemysłu kosmetycznego. Ekstrakt z moringi ogranicza adhezję cząstek zanieczyszczeń do włosów i skóry, a dodatkowo wygładza łuskę włosa i wzmacnia włosy, dzięki czemu stają się bardziej odporne na zerwanie.

Połączenie ekstraktów z grochu i nasion chia wykazuje zdolność chelatowania jonów metali ciężkich, łagodzi podrażnienia skóry głowy, zapewnia właściwy poziom nawilżenia, ogranicza ilość wydzielanego sebum, wykazuje aktywność antyoksydacyjną. W produktach mających za zadanie chronić włosy i skórę przed wpływem zanieczyszczeń środowiska pojawia się również kurkuma.

 

Włosy a promieniowanie UV

Promieniowanie UV może przyczyniać się do degradacji lipidów obecnych w epikutikuli osłonki włosa, a przez to włos traci połysk i staje się bardziej przepuszczalny. Porowata osłonka sprzyja wnikaniu wody do wnętrza włosa, następnie dochodzi do przerywania wiązań wodorowych we włóknie włosa, zwiększenia objętości włosów i niepożądanego efektu „puszenie się” fryzury. Promieniowanie wnikające do wnętrza włosa poprzez uszkodzoną osłonkę wywołuje degradację melaniny, stąd niekiedy po wakacjach obserwujemy delikatną zmianę odcienia włosów.

Źródła

http://www.cabines.pl/extra-cabines/136/piekne-i-zdrowe-wlosy.html

https://www.cosmeticsandtoiletries.com/formulating/category/haircare/4-Emerging-Ingredient-Trends-for-Anti-pollution-Hair-Care-492001211.html

https://www.cosmeticsandtoiletries.com/research/biology/Anti-pollution-Cosmetics-In-the-Face-of-a-Changing-Environment-473590843.html

https://www.mintel.com/blog/beauty-market-news/haircare-ingredients-that-are-about-to-start-trending

https://www.cosmeticsandtoiletries.com/testing/efficacyclaims/podcast-Is-Anti-pollution-Care-Really-Relevant-in-Hair-427248843.html

https://www.cosmeticsdesign-europe.com/Article/2017/03/16/Anti-pollution-beauty-and-hair-care-your-questions-answered

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/olej-z-nasion-moringa-oleifera-innowacyjne-rozwiazanie-w-przemysle-kosmetycznym,1053

https://www.menopauza.pl/letnia-pielegnacja-wlosow/

PurisoftTM materiały producenta

 PuricareTM materiały producenta

Procataline G2 materiały producenta

Trefor Evans: Tress stress. How the environment affects hair, Cosmetics&Toiletries, Vol. 134, No. 3, March 2019

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter