Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanotechnologia kontra zmarszczki
Nanotechnologia wspomagająca ochronę skóry przez promieniowaniem UV, które jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek i raka skóry, już w niedalekiej przyszłości może znaleźć zastosowanie w produkcji kremów z filtrem UV i kosmetyków zapobiegających starzeniu się cery.

Główną przyczyną wielu dolegliwości skórnych są wolne rodniki, czyli atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej efektywne w walce z wolnymi rodnikami są antyoksydanty. Jednak do tej pory skuteczny sposób dostarczania ich do komórek stanowił zagadkę dla współczesnej nauki.

Dopiero naukowcom z University of Nebraska Medical Center udało się ją rozwiązać. Opracowali oni  nanocząsteczki mogące przenosić białka, enzymy, a nawet materiał genetyczny w miejsca objęte leczeniem.  Początkowo, głównym zadaniem innowacyjnej technologii ma być dostarczenie skoncentrowanej mieszanki przeciwutleniaczy do preparatów miejscowo chroniących skórę przed promieniami UV.

Dr Vinod Labhasetwar, były wykładowca na UNMC, wynalazca nowego rozwiązania jest także współzałożycielem firmyNanotherapyProTransit, L.L.C. , która powstała po to, by skomercjalizować nanotechnologię w ciągu 18 najbliższych miesięcy, tak by mogła ona znaleźć zastosowanie również w leczeniu innych schorzeń takich jak choroby serca czy udar mózgu.  Działania NanotherapyProTransit  są bardzo obiecujące i mogą okazać się  przełomem zarówno w kosmetologii, jak i współczesnej medycynie.

 

red. Magdalena Bartosiak

Źródła

Medical News Today

KOMENTARZE
Newsletter