Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna inteligencja w branży beauty – przykłady zastosowania. Czy AI zastąpi pracę technologów i kosmetologów?
Sztuczna inteligencja w branży beauty – przykłady zastosowania. Czy AI zastąpi pracę techno

Sztuczna inteligencja jest obecnie narzędziem ułatwiającym pracę w wielu dziedzinach. Niewątpliwie zastosowanie jej będzie coraz szersze, co uprości wykonywanie wielu procesów. Wykorzystanie AI jest też jednym z obecnych trendów w branży beauty. W jaki sposób sztuczna inteligencja wkracza do branży kosmetycznej?

 

 

Sztuczna inteligencja jako narzędzie do zarządzania produkcją

Oprogramowanie dla celów zarządzania produkcją opiera się na analizie danych, może być też ściśle połączone z maszynami produkcyjnymi. Po wprowadzeniu odpowiednich danych takie oprogramowanie może samodzielnie tworzyć plan produkcyjny dostosowany do bieżącej sytuacji finansowej. Nowoczesne oprogramowanie odnajduje miejsca niewydajności, dzięki czemu służy też do optymalizacji produkcji. Ułatwia także podążanie za metodą FIFO, gospodarując surowcami, półproduktami i wyrobami gotowymi. Mimo wszystko wiedza specjalistów jest niezbędna w przypadku problemów produkcyjnych czy oceny masy, bo choć system kieruje do zużycia konkretnej masy, specjalista może uznać inaczej, np. ze względu na właściwości fizykochemiczne surowca, półproduktu lub produktu gotowego. 

Sztuczna inteligencja pomocna w badaniach skóry

Sztuczna inteligencja wkroczyła do dziedziny badań skóry poprzez zastosowanie szerokiego spektrum światła w cyfrowej aparaturze do analizy skóry, która wykonuje bardzo precyzyjne zdjęcia pokazujące różne obrazy. Dzięki temu możliwa jest analiza parametrów, takich jak: głębokość i liczba zmarszczek, stopień przebarwień, liczba rozszerzonych porów. Jest to niezbędne do odpowiedniej diagnostyki, co jest pomocne w pracy kosmetologa. Oprócz diagnozowania samego problemu sztuczna inteligencja pozwala na jego zobrazowanie ilościowe/procentowe, np. rozszerzonych porów, co wykracza o krok przed samodzielną pracę kosmetologa. Dzięki tym możliwościom dobór pielęgnacji czy zabiegów kosmetologicznych jest uszyty na miarę, a efektywność jest mierzalna. Mimo to wiedza kosmetologa dalej jest niezbędna, kiedy np. musi ocenić, jaki cykl zabiegów należy wykonać, aby były one efektywne. Sztuczna inteligencja może określić problem skóry związany np. z rozszerzonymi naczynkami. Kosmetolog może zaś uznać, iż przed wykonaniem zabiegu niwelującego ten problem konieczne jest dokładne złuszczenie skóry, aby kolejne kroki dały pożądany efekt.

Sztuczna inteligencja służąca do personalizowania kosmetyków

AI niesie też możliwości wirtualnego przetestowania produktu i zwizualizowanie wyglądu po użyciu kosmetyku (dotyczy to głównie kosmetyki kolorowej). Może stanowić ułatwienie w podjęciu decyzji zakupowej, kiedy np. klientka zastanawia się nad wyborem koloru szminki, odpowiedni program/aplikacja pozwoli zwizualizować, jak będzie wyglądała w tych kolorach. Trwają także badania nad możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji w ocenie mikrobiomu skóry, po czym dobrany może być do niego produkt. Jest to jednak bardziej złożony temat, ponieważ mikrobiom skóry składa się z ogromnej ilości mikroorganizmów, które należy poznać.

Sztuczna inteligencja pomocna w kreowaniu nowego produktu

AI pozwala także na wizualizację produktu, wraz z etykietą i w opakowaniu docelowym. Umożliwia tworzenie grafik, tekstów, filmów. Być może posłuży też do wykonywania prostych receptur kosmetyków, które są powtarzalne, różnią się jedynie rodzajem składników. Może to usprawnić pracę technologa, jednak w razie jakichkolwiek problemów to technolog musi wgłębić się w recepturę i proces wykonania próbki, by ocenić przyczynę problemu. Poza tym dane, które wprowadzane byłyby do systemu, muszą być nadzorowane przez technologa.

Sztuczna inteligencja pomocna w planowaniu sprzedaży

Poprzez analizę historycznych danych AI umożliwia zaplanowanie sprzedaży na określony czas, prognozuje popyt i sprzedaż, co mocno wspiera logistykę oraz dział zakupów surowców niezbędnych do produkcji zgodnie z tym zapotrzebowaniem.

Podsumowanie

Podsumowując, sztuczna inteligencja wkracza do branży beauty dużymi krokami. Wspomaga pracę zarówno firm produkcyjnych, jak i salonów kosmetologicznych czy salonów medycyny estetycznej. Pomimo ogromnych korzyści, jakie za sobą niesie, trzeba mieć na uwadze to, że nadal do jej obsługi są potrzebni doświadczeni specjaliści. Wiedza technologa, specjalisty ds. kontroli jakości oraz kosmetologa jest tu niezbędna, aby skorygować błędy AI i wprowadzić odpowiednie dane. Nowoczesne technologie wnoszą zatem dużo dobrego, a wręcz przenoszą pracę firm produkcyjnych i salonów kosmetycznych na wyższy poziom, lecz wciąż nieoceniona jest praca wyedukowanych specjalistów.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/g%C5%82owa-szkielet-twarz-linie-robot-663997/

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter