Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Symrise pomaga dzieciom chorującym na xeroderma pigmentosum
Symrise pomaga dzieciom chorującym na xeroderma pigmentosum
Symrise pomaga dzieciom chorującym na xeroderma pigmentosum Symrise przyznało 3-letni grant dr Marc Majora z Leibniz Research Institute for Environmental Medicine w Düsseldorf. Celem współpracy jest przede wszystkim poszukiwanie możliwości leczenia młodych pacjentów z xeroderma pigmentosum, określanych potocznie jako “dzieci nocy”. Jednocześnie firma Symrise zobowiązała się pomóc chorującym dzieciom i ich rodzinom.

Przyczynę xeroderma pigmentosum (XP) stanowi zaburzenie genetyczne. Organizm chorego jest częściowo lub nawet całkowicie niezdolny do naprawy uszkodzeń DNA spowodowanych przez promieniowanie UVA/UVB. Wystarczy jedynie odrobina światła słonecznego, aby wywołać reakcję na skórze u „dzieci nocy”. Poza tym, często już we wczesnym dzieciństwie odnotowuje się u nich zachorowalność na raka skóry. Jak dotąd choroba należy do nieuleczalnych. Opracowano zaledwie kilka mało skutecznych metod ochrony przed szkodliwym światłem słonecznym, co jest priorytetem dla cierpiących na XP.

Symrise to światowy dostawca m.in. aromatów, aktywnych składników czy surowców kosmetycznych. Wśród klientów znajdują się producenci perfum, kosmetyków, żywności i napojów, suplementów diety oraz przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego. Firma ta rozwija także składniki kosmetyków, które chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Na zlecenie The Scientific Advisory Board (SAB), Symrise nawiązało współpracę z dr Marc Majora z Leibniz Research Institute for Environmental Medicine (IUF). Naukowiec otrzymał 3-letni grant na swoje dochodzenie w sprawie przyczyn i możliwych sposobów leczenia xeroderma pigmentosum. Dzięki wcześniejszym badaniom odkrył on, że tzw. inhibitory deacetylazy histonowej mogą pomóc w zapobieganiu objawom dziedzicznej choroby określanej jako syndrom Cockayne, która jest powiązana z XP.

Warto dodać, iż zaangażowanie Symrise w trudną sytuację pacjentów z XP wykracza poza opisane badania naukowe. Firma pracuje również z organizacją non-profit „Enfants de la lune  Association pour le Xeroderma pigmentosum”. W ramach jednego z planowanych projektów, w Paryżu odbędą się nocne warsztaty, które poprowadzą specjaliści z branży kosmetycznej i perfumeryjnej. Oprócz zdobycia cennych informacji, zaproszone dzieci będą miały możliwość przygotowania dla siebie wybranych kosmetyków i skomponowania własnych perfum.

 

Aleksandra Wojciechowska

Źródła

www.specialchem4cosmetics.com

 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter