Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Surowce wielofunkcyjne w kosmetologii

Wielofunkcyjne surowce, jak sama nazwa wskazuje, pełnią więcej niż jedną funkcję w kosmetyku. Z jednej strony są surowcem bazowym, a z drugiej – mogą wykazywać działanie aktywne. Mogą one działać nawilżająco, stabilizująco, antyoksydacyjne, nadawać zapach. Pozwalają na zredukowanie ilości składników w preparacie i są pożądane przez konsumentów, którzy szukają kosmetyków o krótkich składach. Zoptymalizowanie ilości składników przynosi także korzyści ekonomiczne.  

 

 

W dzisiejszych czasach konsumenci oczekują więcej od pielęgnacji skóry. Potrzebują preparatów, które skutecznie pomogą na kilka problemów skórnych. Szukają kosmetyków, dzięki którym zaoszczędzą czas i osiągną widoczne rezultaty w szybkim tempie. To właśnie w takich momentach powinna wkroczyć wielofunkcyjna pielęgnacja skóry. Zastosowanie takiego surowca w formulacji, który spełnia jednocześnie kilka funkcji, jest jak stworzenie arcydzieła, w którym jest połączonych kilka składników w całość. Takie preparaty to przyszłość w branży kosmetycznej. Pielęgnacja wielofunkcyjna wspiera zrównoważony styl życia. Mniej produktów oznacza mniej opakowań, mniej odpadów i mniejszy ślad węglowy. Takie preparaty są przyjazne dla planety, ale również dla skóry.

Surowce, które działają wielokierunkowo, mogą pełnić kilka funkcji w jednej formulacji, np. arginina, która podwyższa pH preparatu, działa też nawilżająco na skórę. Korzyści ze stosowania takich surowców to przede wszystkim: uproszczenie produkcji, zmniejszenie kosztów oraz zredukowanie wpływu na środowisko. Firma potrzebuje mniejszej ilości surowców, przez co zostają obniżone koszty magazynowania, transportu oraz zakupów. Z kolei uproszczenie procesu produkcyjnego sprawia, że jest on łatwiejszy i szybszy, co zwiększa w efekcie jego wydajność. Bardzo ważnym punktem jest minimalizacja śladu węglowego. Zmniejszona liczba składników to mniej odpadów, mniejsza emisja CO₂, jak również mniejsze zużycie energii oraz wody.

Przykładowe surowce wielofunkcyjne:

* Kwas salicylowy – jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń skóry od ponad 2000 lat. Jego zdolność do złuszczania warstwy rogowej naskórka sprawia, że jest to dobry środek peelingujący. Jest stosowany w preparatach do pielęgnacji włosów ze względu na jego właściwości przeciwłupieżowe. Zmniejsza przebarwienia skóry, co jest cenione w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Co więcej, wyrównuje koloryt skóry. Odblokowuje pory, a także zapobiega tworzeniu się zaskórników. Ważną cechą jest jego działanie konserwujące.

* Witamina E – jest to składnik, który wykazuje wszechstronne działanie. Przede wszystkim działa antyoksydacyjnie. Będąc silnym antyutleniaczem, zmiata wolne rodniki, chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia. Gwarantuje skórze gładkość i elastyczność. Pomaga redukować przebarwienia skóry. Chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, zmianą barwy oraz konsystencji formulacji kosmetycznej.

* Krzemionka – posiada szerokie zastosowanie w kosmetologii. Jest ceniona głównie za zdolność do absorpcji nadmiaru serum, dzięki czemu przyczynia się do zmatowienia skóry oraz redukcji wyprysków. Krzemionka wykazuje działanie ścierające, pomagając w usuwaniu martwych komórek skóry. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu wpływa korzystnie na poprawę jędrności i napięcia skóry. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków sypkich, zwiększając ich przyczepność oraz ułatwiając rozprowadzanie. Ponadto wykazuje działanie stabilizujące emulsji, przedłużając trwałość preparatu oraz zapobiegając jego rozwarstwianiu. Jest modyfikatorem reologii, wpływa na konsystencję kosmetyku oraz zwiększa jego lepkość.

* Arginina – jest to surowiec pełniący funkcję składnika aktywnego w kosmetyku. Wykazuje działanie nawilżające, regeneracyjne, ujędrniające oraz łagodzące. Wspomaga proces syntezy kolagenu oraz elastyny. Łagodzi podrażnienia. Maskuje niepożądany zapach w kosmetykach, poprawiając sensorykę gotowych preparatów kosmetycznych. Działa antystatycznie, zapobiegając elektryzowaniu się włosów. Wygładza włosy oraz ułatwia ich rozczesywanie. Ważną z poziomu tworzenia formulacji kosmetycznych funkcją argininy jest podwyższanie poziomu pH produktu.

Źródła

Fot. https://www.lummi.ai/photo/amber-bottle-and-lilacs-7js_9

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
5
6
Estetica Expo
2025-05-06 do 2025-05-08
7
10
11
14
16
Kongres POZ & AOS
2025-05-16 do 2025-05-17
17
18
20
22
24
25
31
1
Newsletter