Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Surowce kosmetyczne pozyskiwane z wód

W poszukiwaniu nowych surowców kosmetycznych przemierza się lodowce, lasy, niziny, wyżyny oraz wody morskie. Otchłań morska stanowi potężne źródło wartościowych substancji zawartych m.in. w roślinach. Błoto morskie, kawior czy spirulina – to przykłady surowców, które pozyskuje się z wód i umieszcza w kosmetykach. Stosowanie błota morskiego z Morza Martwego w widoczny sposób przyczynia się do redukcji cellulitu – zmory wielu kobiet, zaś kawior – symbol luksusu – dodany do receptury kosmetycznej podnosi prestiż marki, a co najważniejsze – spowalnia proces starzenia się skóry.  

 

Spirulina (z łac. Spirulina Platensis) jest morską algą o zielono-niebieskim kolorze. W swym składzie zawiera wysoką ilość protein i kwasu gamma-linolenowego (GLA). Ponadto posiada witaminy A, C, E i B oraz związki mineralne, tj. potas, magnes, żelazo, wapń, cynk. Algi morskie znane są od Starożytności, jednak dopiero na przełomie XVIII i XIX w. potwierdzono w nich dużą zawartość związków odżywczych. Spirulina przede wszystkim działa nawilżająco, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Świetnie oczyszcza cerę, regeneruje ją, a także wzmacnia napięcie skóry. Cechą wartą podkreślenia jest jej działanie przeciwzapalne. Zawarty w niej cynk sprawia, iż wspomaga proces gojenia się skóry. Wykazuje także działanie przeciwstarzeniowe. W przemyśle kosmetycznym stosuje się ją przede wszystkim jako składnik maseczek do twarzy. Algi wykazują dobroczynne działanie w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej oraz zmęczonej.

Kawior postrzegany jest jako symbol luksusu. Cenne wartości odżywcze oraz smakowe kawioru sprawiają, że jest rarytasem w kuchni. Co więcej, posiada wyjątkowe właściwości, które działają korzystnie na skórę, dlatego stosuje się go jako surowiec kosmetyczny. Mino tego, iż jego cena jest wysoka, to składnik ten cieszy się dużą popularnością. Przez producentów kosmetyków używany jest często w celu podkreślenia wyjątkowości produktu. W kosmetykach pojawił się przypadkiem. Jak do tego doszło? Pewnego dnia zorientowano się, że kobiety poławiające kawior miały gładkie i niezniszczone dłonie, mimo tego, iż skóra ich twarzy była w słabej kondycji. Dlatego zdecydowano się na przeprowadzenie wielu badań, które potwierdziły, iż kawior działa odmładzająco. W kosmetyce ceni się go głównie za działanie naprawcze. Zawartość NNKT sprawia, iż doskonale nadaje się do odbudowania uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry. Kawior w swym składzie posiada bogatą dawkę antyoksydantów, które powodują, iż skóra staje się gładsza oraz bardziej elastyczna. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, na której bardzo często można zauważyć objawy zmęczenia i poszarzałą skórę. Dzięki swym właściwościom przyczynia się do rozświetlenia skóry, nadając jej promienistego blasku oraz zapewniając świeży wygląd. W składzie kawioru znajdziemy witaminy (A, B5, D i E), białka, związki mineralne, tj. fosfor, krzem, selen, magnez, cynk, potas, a także triglicerydy oraz fosfolipidy. Kawior wykazuje działanie obkurczające naczynia krwionośne, łagodzące podrażnienia, wyrównujące koloryt skóry i odżywcze. Wspomniane właściwości sprawiają, iż poleca się go jako składnik preparatów dedykowanych do cery wrażliwej oraz z trądzikiem różowatym.

Błoto morskie posiada unikalny skład minerałów. Pozyskuje się go tradycyjnie, ręcznie. Najpierw się go osusza, a następnie mieli i odkaża. Błoto jest w 100% naturalnym produktem. Zawiera w swym składzie cenne minerały, tj. potas, magnez, wapń, jod i żelazo. Do głównych zalet stosowania błota morskiego w kosmetologii zaliczamy: działanie oczyszczające i detoksykujące skórę, odżywienie i wygładzenie, rozświetlenie cery, redukcję przebarwień, zmniejszenie nadmiaru sebum, ujędrnienie oraz działanie antycellulitowe. Wspomniane właściwości sprawiają, iż błoto morskie jest dedykowane do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Można zakupić je w formie proszku, a następnie wykonać z niego maskę na twarz, włosy i ciało. Ponadto można dodać go do leczniczej kąpieli. Błoto morskie znane jest przede wszystkim z właściwości antycellulitowych. Przyczynia się do pobudzenia przepływu krwi i limfy, dlatego poleca się go stosować na obszary ciała objęte cellulitem. Co więcej, wygładza i ujędrnia skórę.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/niebieskie-oczy-ch%c5%82opiec-zbli%c5%bcenie-1836547/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter