Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Środki przeciwłupieżowe stosowane w kosmetykach
Łupież, z gr. piryton, to łagodna choroba skóry, wywołana przez jednokomórkowe grzyby drożdżopochodne o nazwie Malassezia ovale. Grzyb ten normalnie egzystuje na skórze głowy. U osób dotkniętych łupieżem jego występowanie wzrasta nawet 10-krotnie. Łupież objawia się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka oraz nasilonym łojotokiem.

Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie łupieżu? 

Jednym z głównych czynników wpływających na powstanie łupieżu jest podwyższona mitoza skóry owłosionej i sekrecja gruczołów łojowych. W efekcie dochodzi do niepełnej keratynizacji warstwy rogowej. Na skórze głowy objętej łupieżem obserwuje się także nasiloną aktywność mikroorganizmów, które przejawiają aktywność lipolityczną. Niekiedy łupież występuje z powodu braku cynku w organizmie, nadużywania żeli i lakierów do włosów, niewłaściwego korzystania z produktów koloryzujących, niskiej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych, zbyt zimnego klimatu. Zbyt rzadkie stosowanie szamponu oraz niewystarczająco dokładne spłukanie włosów po ich umyciu także przyczynić się może do powstania łupieżu.

 

Jak zapobiegać  łupieżowi?

Przede wszystkim stosować szampony przeciwłupieżowe, ale nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W pozostałe dni powinno się stosować preparaty łagodne, przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nadużywanie środków do walki z łupieżem prowadzi do przesuszenia skóry, a w efekcie do powstania tzw. łupieżu suchego. Pozostawiając przez kilka minut pianę na skórze głowy można zwiększyć działanie lecznicze produktu.

 

Środki przeciwłupieżowe stosowane w kosmetykach

Przyjmując za kryterium mechanizm działania, związki przeciwłupieżowe można podzielić na:

Substancje cytostatyczne

Hamują nadmierne złuszczanie owłosionej skóry głowy, co w rezultacie eliminuje łuski będące główną cechą łupieżu. Ich skuteczność ogranicza się jedynie do okresu stosowania, gdyż substancje te działają wyłącznie na objawy, a przez to bardzo szybko następuje nawrót choroby. Do grupy związków cytostatycznych zalicza się: dziegcie, di siarczek selenu, piroktolaminę.

Substancje keratolityczne

Wpływają one na rozluźnienie połączeń i usuwanie powierzchownych warstw komórek zrogowaciałego naskórka. W tym przypadku łuski są eliminowane ale także niszczone. W tej grupie związków występują: dziegcie, kwas salicylowy, mocznik i związki siarki.

Substancje przeciwgrzybiczne

To związki, które działają na przyczynę łupieżu, gdyż hamują rozwój grzybów Malessezia furfur. W tej grupie związków obecne są: siarczek selenu, pirytonian cynku, kwas undecylenowy, piroktolamina, imidazole takie jak: klotrimazol, ketokonazol, flutrimazol, bifonazol, mikonazol, climbazol oraz cyklopiroksolamina.

Preparaty pochodzenia roślinnego

W walce z łupieżem często stosowane są preparaty zawierające wyciągi roślinne. Najbardziej popularne zioła stosowane w tym celu to: liście pokrzywy, kwiaty rumianku, korzeń mydlnicy, korzeń łopianu, brzoza brodawkowata. Preparaty dostępne na rynku zawierające surowce pochodzenia roślinnego mają zazwyczaj złożony skład. Zawierają bowiem ziela krwawnika, wyciągi z owoców pasternaka, kłącza tataraku, wyciągi z szałwii itd. Prócz działania przeciwłupieżowego mają działanie, przeciwzapalne i poprawiające porost włosów.

Źródła

1. E. Sikora, M. Olszańska, J. Ogonowski, Chemia i technologia kosmetyków, Politechnika Krakowska Kraków 2012.

2. S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997.

3. M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Borgis - Nowa Medycyna 3/2002, http://www.czytelniamedyczna.pl/1360,Lupiez-jako-objaw-jego-etiopatogeneza-leczenie-i-zapobieganie.html dostępne on line: 2017-03-29].

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter