Budowa męskiej skóry
- Wszelkie różnice w budowie i czynnościach skóry mężczyzn i kobiet wynikają z wpływu męskich hormonów płciowych, czyli androgenów – wyjaśnia Anna Bardel z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie. – Szacuje się, że damska skóra jest około 20 procent cieńsza od męskiej. Kobieca warstwa podskórna jest zdecydowanie grubsza, lecz zawiera dużo mniej kolagenu oraz o wiele szybciej następuje jego degradacja.
Powszechnie znany jest również fakt, że mężczyźni bardziej się pocą i są podatni na łysienie oraz trądzik. Skóra mężczyzn produkuje od 30- 50% więcej sebum niż kobiet, co zmniejsza ryzyko suchości skóry oraz zbyt wczesną utratę jędrności, co skutkuje późniejszy powstawaniem zmarszczek. Natomiast pierwsze zauważalne głębokie zmarszczki pojawiają się dopiero przed czterdziestym rokiem życia. - Mężczyźni są natomiast narażeni na większe ryzyko zachorowań na nowotwory skórne, ze względu na rzadkie stosowanie preparatów przeznaczonych do ochrony przed promieniowaniem UV – podkreśla Anna Bardel.
Dokładne golenie podstawą odpowiedniej pielęgnacji
Najbardziej widoczną różnicą w wyglądzie skóry jest obecność zarostu u mężczyzn, którzy mają większą ilość mieszków włosowych. Intensywność golenia zależna jest od indywidualnych upodobań, chociaż liczne ankiety potwierdzają, że większość mężczyzn goli się codziennie. Nic więc dziwnego, że na półkach z męskimi kosmetykami najczęściej spotykane są preparaty do golenia. Śmiało można stwierdzić, że mężczyźni są o wiele trudniejszą grupą konsumencką niż kobiety. Często wybierają ten sam produkt oraz mają relatywnie wyższą odporność na przekaz reklamowy, nie znają więc innowacyjnych produktów kosmetycznych.
Golenie na mokro jest doskonałym sposobem nie tylko usuwania zarostu, martwego naskórka ale także efektywnym sposobem ćwiczenia mięśni twarzy. Jednak bardzo często u mężczyzn po goleniu występują podrażnienia, zapalenie mieszków włosowych oraz drobne zacięcia. Niedawno na rynku pojawiły się zżelowane oleje, alternatywy dla tradycyjnych pianek i żeli do golenia, uważane za mniej „agresywne”. Ograniczają stany zapalne i podrażnienia wywołane ostrzem, przywracają utracone podczas golenia oleje z bariery lipidowej, sprawiają, że skóra jest delikatna i gładka w dotyku. Są to produkty, które można stosować na dwa sposoby – samodzielnie lub przed żelem czy pianką. Oleje mają szereg zalet: zmiękczają zarost oraz ułatwiają przesuwanie ostrza po skórze. Rynek kosmetyczny proponuje szeroką ich gamę m.in.: migdałowy, ogórkowy, rycynowy, z pestek moreli a także rumianku i oliwek.
KOMENTARZE