Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skóra dojrzała – czym się charakteryzuje, w jaki sposób się zmienia?
Skóra dojrzała – czym się charakteryzuje, w jaki sposób się zmienia?

Z każdym rokiem nasza skóra się zmienia – staje się coraz cieńsza, bardziej wiotka, delikatna, mniej elastyczna. Pierwsze zmiany zaczynamy dostrzegać wraz z przekroczeniem magicznej „30” – to właśnie wtedy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Choć jest to naturalna kolej rzeczy i nie da się tego uniknąć, możemy to spowolnić. Oto vademecum skóry dojrzałej.

 

 

Kilka słów na temat naszej skóry

Skóra to największy narząd naszego ciała. Jej powierzchnia (u dorosłego człowieka) wynosi 1,8 m2! Stanowi zewnętrzną osłonę organizmu, jest narządem zmysłu kontaktującym organizm ze środowiskiem. Codziennie odbiera i analizuje tysiące bodźców, odpowiada za równowagę energetyczną wewnątrz organizmu, chroni go przed zanieczyszczeniami, drobnoustrojami, skutkami dziur ozonowych oraz promieniowania słonecznego. – Skóra jest jak półprzepuszczająca membrana, która pewne substancje wpuszcza do środka, a pewnych nie. Czasami, patrząc na substancję, od razu widać, że ona nie jest w stanie przeniknąć przez skórę, ze względu na różne właściwości fizyko-chemiczne – mówi Anna Oborska, chemik, kosmetolog i dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

 

Kiedy skórę można nazwać „dojrzałą”?

Skóra zaczyna się starzeć ok. 30. roku życia. Wówczas zaczynają pękać włókna elastynowe, rozpoczyna się wolniejsza synteza kolagenu. Pękanie włókien elastynowych to proces bezpowrotny – nie da się na nowo ich skleić czy scalić. Po rozerwaniu nie przybiorą z powrotem tej samej struktury. Proces starzenia się może nastąpić wcześniej, jeśli w tym mu pomożemy. Wówczas nasza skóra staje się cieńsza, bardziej wiotka, delikatna. Zaczyna tracić sprężystość i elastyczność. Pojawiają się pierwsze zmarszczki (na początku mimiczne). Wraz z upływającym czasem staje się coraz bardziej sucha (co ma związek z mniejszą liczną gruczołów łojowych) i traci gładkość. Mogą zacząć występować pierwsze przebarwienia, rogowacenie, naczyniaki, a nawet nadmierne owłosienie. 

Oznakami starzenia się skóry są: 

* cieńszy naskórek,

* skóra cienka, wiotka, delikatna,

* utrata sprężystości i elastyczności,

* pierwsze zmarszczki,

* przesuszenie,

* utrata gładkości,

* przebarwienia,

* nadmierne występowanie naczyniaków, rogowacenie,

* nadmierne owłosienie.

Wraz z wiekiem w skórze dochodzi do spowolnienia procesów proliferacji w warstwie podstawnej naskórka i coraz gorszego funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych. Maleje odporność skóry i jej zdolność do regeneracji uszkodzeń, przeciwstawiania się szkodliwym czynnikom zewnętrznym, wychwytywania wolnych rodników itp.

 

Czynniki przyspieszające proces starzenia

Procesy starzenia się skóry są zakodowane genetycznie, ale to zaledwie 20% całego procesu. Na to, w jaki sposób starzeje się nasza skóra wpływają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, w tym styl życia, stres i emocje. Wraz z wiekiem nasza skóra staje się mniej tolerancyjna i nie wybacza tak łatwo imprez do białego rana, dużej dawki alkoholu, braku odpowiedniej pielęgnacji oraz dużej ekspozycji na słońce.

Do najczęstszych grzechów należą:

* opalanie – promieniowanie UVA i UVB,

* nieprawidłowa pielęgnacja,

* brak demakijażu,

* papierosy,

* alkohol,

* odwodnienie,

* gwałtowny spadek wagi,

* stres,

* częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,

* zanieczyszczenia,

* wahania poziomu niektórych hormonów.

– Na część czynników nie mamy niestety do końca wpływu, np.: przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, stres czy zanieczyszczenia, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy tego świadomi i jak bardzo chcemy to zmienić. Tego nie da się zawsze uniknąć bądź wyeliminować. Są jednak rzeczy, na które mamy wpływ – opalanie, styl życia, dieta i na to trzeba zwracać szczególną uwagę – dodaje Anna Oborska.

 

Fotostarzenie się skóry

Opalanie i ekspozycja na słońce jest jednym z czynników, które najbardziej przyspieszają proces starzenia się skóry. Wychodząc na słońce, zawsze stosujmy kremy z filtrem, nawet przebywając w mieście. Tam też codziennie nasza skóra ma kontakt ze słońcem, chociaż nie zawsze aż tak to odczuwamy. – Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych to największy błąd. Szkód raz wyrządzonych przez słońce nie da się naprawić żadnym kremem, nawet tym najdroższym. Jest to często proces nieodwracalny – ostrzega Anna Oborska. Najlepsze kosmetyki to takie, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Zarówno jedno, jak i drugie promieniowanie mają szkodliwy wpływ na naszą skórę.

Promieniowanie UVA  – charakterystyka:

* niskoenergetyczne,

* mała zależność od położenia geograficznego, pory roku, dnia,

* duże dawki pochłaniane przez użytkowników solarium,

* przenika przez szybę i bawełnę,

* wnika do głębokich warstw skóry właściwej,

* uszkadza białka,

* uszkadza DNA,

* uszkadza tkankę łączną,

* wywołuje reakcje fototoksyczne, fotoalergiczne,

* uszkadza ścianki naczyń krwionośnych,

* przyczyna fotostarzenia się skóry, pojawienia się bruzd i zmarszczek.

Promieniowanie UVB – charakterystyka:

* wysokoenergetyczne, 

* nie wnika do skóry właściwej, ale działa negatywnie na naskórek, 

* przyczyna fotostarzenia, 

* przyczyna nowotworów, 

* powoduje stany zapalne skóry, rumień, 

* przesusza skórę,

* przyczyna poważnych zmian w strukturze DNA,

* uszkadza lipidy i białka,

* przyczyna nadmiernej keratynizacji.

– Mocno i wyraźnie należy powiedzieć: opalanie bez należytej ochrony bardzo przyspiesza proces starzenia się skóry. Spędzając więcej czasu na słońcu, nigdy nie pomijajmy ważnej kwestii ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy, że promienie UVA wnikają do skóry właściwej i powodują liczne uszkodzenia. Są one odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, powstawanie bruzd i zmarszczek. Promieniowanie UVB jest z kolei przyczyną stanów zapalnych i rumienia. Długofalowo słońce, które tak lubimy, może być przyczyną fotostarzenia i nowotworów, a więc stawką jest nie tylko uroda, ale i zdrowie – kończy Anna Oborska.

Tekst powstał na podstawie wykładu wygłoszonego przez Annę Oborską.

Źródło: 

Źródła

Fot. <a href='https://www.freepik.com/photos/woman'>Woman photo created by wayhomestudio - www.freepik.com</a>

KOMENTARZE
Newsletter