Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Składniki stosowane w pielęgnacji stóp

O pielęgnacji stóp zazwyczaj przypominamy sobie, gdy zbliża się lato i musimy je odsłonić. Tymczasem stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała każdego dnia, dlatego należy nieustannie poświęcać im uwagę. Ich pielęgnacja jest bardzo ważna, nawet jeśli przez większość dnia są schowane w butach. Dbajmy o nie każdego dnia, by cieszyć się pięknymi stopami oraz by żaden krok nie sprawiał nam bólu.

 

 

Skóra stóp

Skóra naszych stóp różni się od skóry innych części ciała. Naskórek stopy jest grubszy, zaś tkanka podskórna cieńsza. Na stopie znajduje się wiele gruczołów potowych. Pozbawiona jest natomiast gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.

Pielęgnacja stóp

Wybierając kremy do stóp, musimy kierować się aktualnymi potrzebami. Kosmetyki te mają za zadanie pielęgnować, jak również usuwać istniejące defekty. Wielką zaletą takich produktów jest ich specjalistyczne przeznaczenie, np. na pękające pięty. Szczególnie ważna jest pielęgnacja stóp u cukrzyków, ponieważ może dojść u nich do pojawienia się tzw. stopy cukrzycowej. Jednym z najczęstszych problemów skórnych stóp jest sucha skóra, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może powodować też wiele nieprzyjemnych objawów. Osoby, które z nią walczą, zgłaszają często swędzenie, a także nadmierne złuszczanie naskórka. Wówczas należy włączyć do swej codziennej pielęgnacji peelingi. Bardzo często mamy do czynienia z grubą skórą na piętach, co w konsekwencji przyczynia się do bólu podczas chodzenia. Systematyczne stosowanie kremów do stóp przyniesie w szybkim czasie zauważalne efekty. 

Jakie składniki znajdziemy w kosmetykach do stóp?

Preparaty do stóp zazwyczaj zawierają w składzie ekstrakty roślinne, które są znane w medycynie ludowej od wieków. Często posiadają one wielokierunkowe działanie. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:

Ekstrakt z rozmarynu

Rozmaryn jest znany i bardzo ceniony od czasów starożytnych. Jego właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze sprawiły, iż stosuje się go w preparatach do stóp.

Ekstrakt z mięty

Stosowanie mięty w kosmetykach przyczynia się do zmniejszenia obrzęków, usunięcia zmęczenia oraz uczucia ciężkich nóg. Na rynku dostępnych jest wiele produktów w formie mgiełek z mentolem, które przyjemnie chłodzą i odświeżają zmęczone stopy.

Olejek goździkowy

Posiada wielokierunkowe działanie zarówno w farmacji, jak i kosmetologii. Jedną z najbardziej znanych substancji obecnych w olejku goździkowym jest eugenol. Olejek ten wykazuje działanie bakteriostatyczne i grzybostatyczne, dzięki czemu korzystnie wpływa na skórę stóp oraz twarzy. Działa także rozgrzewająco, dlatego stosuje się go jako składnik kremów do zimnych stóp.

Olejek z drzewa herbacianego

Jest to jeden z najbardziej znanych olejków w kosmetologii. Używany był nawet przez Aborygenów. Przede wszystkim działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Stosuje się go głównie w leczeniu grzybicy stóp. Ponadto usuwa nieprzyjemny zapach przy nadmiernej potliwości stóp.

Mocznik

Jest to jedna z najbardziej znanych substancji stosowanych w preparatach do pielęgnacji stóp. W zależności od stężenia wykazuje działanie: nawilżające, zmiękczające lub złuszczające. Mocznik w stężeniu do 10% działa nawilżająco oraz zmiękczająco. Powyżej 10% wykazuje właściwości złuszczające.

Gliceryna

Jest składnikiem bardzo często spotykanym w kremach przeznaczonych do pielęgnacji stóp. Wykazuje działanie nawilżające oraz higroskopijne. Ponadto przyspiesza proces regeneracji skóry. Stosowanie kremów do stóp z gliceryną sprawia, iż zrogowaciała skóra staje się bardziej miękka i nawilżona.

Lanolina

Jest składnikiem, który doskonale natłuszcza skórę, dlatego najczęściej stanowi składnik kremów przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry stóp, dzięki czemu zmniejsza jej szorstkość. Co więcej, lanolina wykazuje działanie zmiękczające, hamuje nadmierną utratę wodę z naskórka oraz chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/kn6QrWtnAtY 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter